Mezinárodní mistrovství České republiky na rány – vítězí Christopher Paisley a Veronika Holišová

11.08.2008 | Redakce | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Angličan Christopher Paisley a Češka Veronika Holišová se ve Slavkově stali Mezinárodními mistry ČR na rány pro rok 2008.
Na druhých místech skončili naši Marek Nový a Tereza Vavrušková, Třetí skončili Francouz Olivier Serres a naše Sivie Dittertová.

Čeští favorité a reprezentanti v mužské soutěži nepodali očekávané výkony. MMČR je nejdůležitější akcí sezóny a mnoho našich předních hráčů nenačasovala formu. Očekávalo se, že do boje o titul zasáhnou Jakub Stanislav, Jan Mergl, Martin Příhoda, Jiří Korda, Tomáš Kamas, Jan Ryba, Rudolf Nechanický a další, kteří zdobili přední pozice výsledkových listin turnajů v sezóně.  Konkurence, která našim mladým hráčům přijela byla silná, ale nijak početná. Vlajku českých barev proti několika silným cizincům za všechny nesli nakonec Marek Nový, Lukáš Tintěra a Stanislav Matuš, kteří se v konečném pořadí vešli do prvních dvou flightů.

Nejlepší výkon z našich podal Marek Nový, který byl protagonistou českých barev na mistrovství. Do posledního kola šel s náskokem jedné rány na Angličana Chrise Paisleyho a titul byl na dosah. V posledním kole však vynikající Paisley zahrál 5 ran pod par, složených z šesti birdie a jednoho bogey. Nový začal ztrácet kontakt na devítce, kde po pěti parech přišlo první bogey. Na třináctce par čtyři zahrál šest ran, kdy kvůli silnému větru hrál fade, přetáhl ho a skončil v autu, následovalo bogey na čtrnátce. Další double bogey na poslední jamce, kolo za +1 znamenalo, že Angličan na našeho hráče udělal v posledním kole šest ran.Paisley zvítězil a my si na titul mistra pro českého hráče nejméně další rok počkáme

Nový Mezinárodní mistr České republiky Cristopher Paisley je 25. hráč světového amatérského žebříčku a 9. hráč evropského žebříčku. Pro Marka Nového bude určitě důvodem k hrdosti, že s ním svedl tak vyrovnaný boj. Nový se stal Národním mistrem České republiky na rány pro rok 2008.
Bronzovou medaili vybojoval Francouz Olivier Serres.

Mimochodem: Christopher Paisley si u nás zlepšil hendikep z +2,8 na +3,6, Marek Nový si zlepšil hendikep z +1,5 na +2,3.
Druhým nejlepším českým hráčem byl Lukáš Tintěra (-3) na 5. místě. O ránu zpět na 6. místě skončil Stanislav Matuš (-2).
Velmi dobře si na Mistrovství vedl Slovák Peter Švajlen, který vedl po druhém kole a skončil nakonec na 4. místě (-6), se stejným výsledkem jako Serres, ale s horší druhou devítkou.

Okouzlujícími postavami jsou lídr prvního kola Maďar Benjamin Palanszki a „vodní hráč“ Francouz Olivier Serres.
Benjamin Palanszki kolem sebe šířil pohodu a dobrou náladu. V prvním kole vedl novým rekordem hřiště 67, v druhém hrál 80 a byl ve stejné pohodě. Palanszki se za pár dnů naučil několik vtipných českých hlášek, kterými častoval své spoluhráče. Palanszki mluví kromě rodné řeči anglicky a rusky. Ruštinu potrénoval především se staršími funkcionáři a novináři.
Olivie Serres přetáhl na třinácté jamce čtvrtého kola drive do vodní překážky a rozhodl se z ní hrát. Zul boty, ponožky, natáhl nepromok, vyhrnul nohavice a míč z bahna perfektně odehrál do bunkeru, odkud ho zahrál rovnou kousek od jamky, proměnil put a zapsal si par.
Postaral se divákům o jeden z nejatraktivnějších zážitků. Záběry z jeho vodní hry jsou na videu z mistrovství, které je připojeno k tomuto článku.
Sympatický Serres je také vynikající žonglér s golfovou holí a míčem.

Výraznou postavou mistrovství byl důstojný startér Michael Jon.

Hráči Mezinárodního mistrovství udělali ze záznamu o rekordu hřiště trhací kalendář. Starý rekord 69 byl pokořen mnohokrát a posledním rekordmanem je Marek Nový. Rekord hřiště GC Austerlitz snížil na 66 ran, které zahrál ve třetím kole.

V ženské soutěži neměly naše hráčky příliš konkurence. Do první desítky konečného pořadí se vešla pouze jedna Italka.
První dvě kola vedla Silvie Dittertová. Zlom nastal ve třetím kole, ve kterém Silvie zahrála svůj nejhorší výsledek +7 a ztratila vedení.
Do čtvrtého kola již jako vedoucí hráčka vstupovala letošní Mistryně ČR na jamky Veronika Holišová s náskokem jednoho úderu na Dittertovou a tří na Emily Curry Bartoňovou a Terezu Vavruškovou.

Veronika Holišová podala vyrovnaný výkon, ve čtyřech kolech se odchýlila o jediný úder; hrála 74,75,74,74 (+9).
O tři rány zpět skončila Tereza Vavrušková (+12). Silvie Dittertová skončila na bronzové pozici (+13). Ženské výsledky byly velmi vyrovnané, prvních pět hráček se vešlo do rozdílu pěti úderů. Hegemonii českých hráček narušila jako jediná Italka Giulia Carando, která se jako jediná vešla do první desítky na 4. místě (+14).

Nehezkou tečkou třetího kola pro nejlepší flighty žen byla situace, kdy po přerušení a obnovené hře docházely téměř za tmy a zažily ohlušující kanonádu z oslav vyhlášení Poháru národů na slavkovském zámku, která začala bez jejich přítomnosti. Vůči vedoucím hráčkám šampionátu a medailistkám Poháru národů to bylo přinejmenším neuctivé.

V Poháru národů mužů zvítězila Anglie (Paisley, Robinson, Wainwright) před Českou republikou 1 (Matuš, Nový, Tintěra) a Českou republikou 3 (Mergl, Stanislav, Suk).

V poháru národů žen zvítězila Česká republika 2 (Holišová, Šebestová, Vavrušková), před Českou republikou 1 (Curry Bartoňová, Spilková, Vlčková) a Českou republikou 3 (Hinnerová, Pavlíčková, Vejlupková).

Až na kanónovou pihu na kráse bylo mistrovství velmi dobře zorganizované a přítomní hráči, novináři a návštěvnicí nešetřili chválou. Útulná klubovna a vysoká úroveň služeb vytvořila pro hráče příjemné prostředí.

O novináře a média se velmi dobře postarala agentura Lesto Juraje Wernera. Informační servis federace na výbornou zajistili Vít Koďousek a Petr Burger.

Prezident klubu GC Austerlitz Jiří Kovář nezapomněl poděkovat všem, kteří mistrovství zajišťovali, včetně dobrovolníků. Rozhovor s Jiřím Kovářem je součástí videa k tomuto článku

Novináři, filmaři a další pracovnicí médií zvolili za nejkrásnější hráčku mistrovství Editu Urbanovou.


 

 

Mezinárodní mistrovství České republiky na rány je nejvyšší individuální soutěž. Titul Mistra ČR na rány je ten nejcennější, který český amatérský golfista může ve své sbírce mít.

Letošní mistrovství se konalo 6. -9. srpna ve Slavkově u Brna na krásném a obtížném hřišti GC Austerlitz, které nakreslil Rakušan Erhard.
Má par 72, z bílých mužských odpališť je dlouhé 6.240 metrů, z ženských modrých 5.494 metrů. Hřiště je velmi členité s velikými převýšeními, obrovským počtem bunkerů a spoustou vodní plochy.
Rekord hřiště byl 69 ran, Vytvořili jej Roman Svoboda a Jan Juhaniak, nový rekord 66 ran ustanovil na Mistrovtsví Marek Nový.

Titul neobhajoval nikdo z loňských mistrů. Angličan Neil Chaudhuri se nepřihlásil, Němka Sandra Gal je již mezi profesionálkami.

Český hráč získal titul naposled před pěti lety, v roce to byl 2003 Petr Nič z Golf Clubu Praha.
Česká hráčka získala titul naposled před třemi roky, v roce 2005 to byla Zuzana Mašínová z Golf Clubu Praha.

V mužské soutěži nebyl žádný z mistrů ČR. Petr Nič (2000,2001,2003) a Roman Svoboda (2002) přestoupili k profesionálům.
V ženské soutěži startovaly dvě mistryně České republiky: Petra Kvídová (1998,1999,2001,2002) a Lucie Šarochová (2003). Jana Peterková (2000) a Zuzana Mašínová (2005) přestoupily k profesionálům.

Na Mistrovství byla přihlášena celá česká mužská špička. Našim mužům však konkurovali jenom Angličané, kteří mají vždy k dispozici dostatek kvalitních hráčů.
Portugalci vyslali opět Nuno Henriqueze, Mezinárodního mistra ČR z roku 2006 v Čeladné. Ten však loni v Cihelnách obhajoval velmi slabě a skončil na 17. místě.
Slavkov vypustili Němci a Rakušané. Italové a Řekové poslali mladíky na zkušenou.
Z několika zemí přijeli hráči po jednom. Vyniká Francouz Serras s druhým nejnižším hendikepem.

V ženské soutěží chyběly českým barvám Kateřina Růžičková, která odjela studovat do USA a Jessica Korda, která se mistrovství neúčastnila.
Přijela nejlepší slovenská amatérská hráčka, půvabná Victoria Tomko, mladé Italky a Řekyně na zkušenou.

Mistrovství se hrálo na 72 jamek. Muži hráli z bílých odpališť, ženy z modrých. Po dvou kolech byl cut pro 70 mužů a 30 žen. Po třetím kole byl další cut pro 40 mužů a 15 žen.
Pohár Národů se započítával z prvních dvou kol, pro tříčlenná družstva. Započítávaly se vždy dva nejlepší výsledky.


 

 

 

Odkazy:

Konečné výsledky

Informace o hřišti ….. Hřiště na satelitní mapě ….. Oficiální stránka mistrovství …… Historická tabulka mistrů ČR

Z archívu Golf.cz.
reportáže z Mezinárodního Mistrovství České republiky na rány: …..
2007 ….. 2006 ….. 2005 ….. 2004 ….. 2003 ….. 2002 ….. 2001 ….. 2000 ….. 1999 …. 1998

foto: Ivan Paggio