Mezinárodní mistrovství České republiky juniorů a dorostu 2008 – ČEZ

16.07.2008 | Redakce | publikováno v rubrice Novinky

Juniorskými Mistry České republiky 2008 se na Karlštějně stali Štefan Páleník z GK Čechie a Tereza Vavrušková z Ypsilon GR Liberec. Dorosteneckými mistry České republiky 2008 se stali David Procházka z GC Mnich a Kateřina Růžičková z GK Čechie.

Druhá místa obsadili junioři Jan Mergl z Royal GC Mariánské Lázně a Marie Šebestová z Park GC TJM Ostrava, dorostenci Jiří Korda z Park GC TJM Ostrava  a Karlolína Vlčková z GK Líšnice.
Třetí místa obsadili junioři Milan Vantuch z GC Austerlitz a Barbora Vejlupková a z GK Čechie, dorostenci Stefan Still a Klára Spilková z GC Erpet Pr

(čgf)
Vytrvalý déšť a silný vítr – to byla kulisa finálového dne Mezinárodního mistrovství ČR juniorů a dorostenců, které skončilo na Karlštejně. Česká golfová federace rozdala další sadu mistrovských titulů.

3. kolo – čtvrtek 17.7. – FINÁLE

Největší překvapení se zrodilo v soutěži juniorů. Dvě kola vedoucí Jan Mergl nedokázal udržet svůj náskok a v posledním kole zahrál průměrných 79 ran. Naopak jeho největší soupeř Štefan Páleník vystupňoval svůj tlak a výkonem 73 ran si zajistil zisk mistrovského titulu.

Hráč GK Čechie porazil o dvě rány Jana Mergla z Royal GC Mariánské Lázně a o další dvě rány zpět skončil třetí Milan Vantuch z GC Austerlitz. „Vůbec mi dnes nešlo puttování a to byl hlavní důvod špatného výsledku. Hodně mě to mrzí,“ říkal po turnaji zklamaný Jan Mergl.

Z vedoucího místa v kategofii juniorek a s výrazným náskokem šesti ran vycházela do finálového kola Tereza Vavrušková. Jen totální kolaps jí mohl připravit o titul. Hráčka Golf Resortu Ypsilon Liberec se však každým dnem zlepšovala a ve čtvrtečním kole z toho byl výkon 73. Takže i přesto, že Marie Šebestová jí mohutně dotahovala (72), stačilo to v konečném účtování pouze na druhé místo se ztrátou plných sedmi ran. Za reprezentantkou Park GC Mittal Ostrava skončila bronzová Barbora Vejlupková z GK Čechie.

Mezi dorostenkami bylo již od prvního dne tříkolového turnaje jasné, že o titul se bude bojovat mezi úspěšným kvartetem hráček z Mistrovství Evropy. Tedy Kateřinou Růžičkovou, Klárou Spilkovou, Karolínou Vlčkovou a Emily Curry-Bartoňovou. Mezi ně se vklínila v posledním kole ještě Kristýna Pavlíčková. Zvítězila Kateřina Růžičková z GK Čechie o deset ran před Karolínou Vlčkovou z GK Líšnice. Na třetím místě pak byla Klára Spilková z GC Erpet. „Hrála jsem ve velké pohodě a klidu,“ popisovala kroky za vítězstvím Kateřina Růžičková. „Ne všechno se pochopitelně dařilo, ale hrála jsem v dobrém tempu a nenechala se nijak rozhodit.“

Nejtěsnějším rozdílem skončila kategorie dorostenců. V ní se o titulu rozhodovalo mezi dvojicí David Procházka (GK Mnich) a Jiří Korda jun (Beskydský GK). Horší vstup do finálového kola měl Korda, který zahrál dvě bogey a na druhé devítce dokázal pouze korigovat výsledek jedním birdie. David Procházka obešel první devítku s výsledkem plus jedna a druhá byla přehlídkou naprosto „čisté“ hry – devět parů mu přineslo vítězství o jediný úder nad jeho soupeřem. Souboj obou hráčů končil v naprostém lijáku. Na třetí místo se prodral jediný ze zástupců zahraničních soupeřů – Němec Stefan Still. “Chtěl jsem zabránit rozehrávce a hodně jsem si věřil, že to dotáhnu do vítězného konce,” svěřoval se bezprostředně po zisku cenného titulu David Procházka. “Byl to velký boj. Jirka hrál výborně, skvěle puttoval, ale ani já jsem neudělal žádnou chybu. Moc si toho vítězství cením.”

Vynikající podmínky, které připravili organizátoři na golfovém hřišti na Karlštejně nezhatil ani fakt, že ve finálovém kole hodně pršelo a nechyběl ani tradiční silný vítr. Skvěle zvládli organizaci turnaje i zástupci České golfové federace Karel Vopička a Václav Janoušek. Mezinárodní mistrovství ČR ukázalo, že mezi mladými hráči roste velmi dobrá konkurence našim stávajícím reprezentantům. A to je pro vývoj golfu v České republice potěšitelný fakt.

2.kolo – středa 16.7.

V dorostencích se na čele prohodili oba vedoucí hráči, v dorostenkách poli vévodí čtveřice úspěšných hráček z nedávného ME družstev, v juniorech se na Mergla dotáhl po dnešním výborném výsledku Páleník a Jan Lískovec se “vzdálil” po osmdesáti ranách na šesté místo. V kategorii juniorek se do čela dostala Terezka Vavrušková a vede o šest ran před Dittertovou a o osm před Šebestovou.

Včera vedoucí Váňová dnes zahrála o plných čtrnáct ran víc a určitě bude chtít před zítřkem na toto kolo zapomenout. Také se postarala o vzruch při své ráně wedgí, kterou hrála přímo z jamkoviště spojeného osmnáctého a devátého greenu, aby nemusela puttovat okolo a neztratila tak zbytečně údery.

Nechyběl ani tradiční silný karlštejnský vítr, který odpoledne dost zesílil, zítra se očekává déšť.

Jak komentovala dnešní kolo vedoucí hráčka kategorie juniorek, Tereza Vavrušková?
“Měla jsem problémy hlavně se silným větrem, na který jsem doplatila na jedenáctce, když mi sfouknul míč do špatné pozice v bunkeru. Ale také mám hodně rezerv v puttování.”

Během MMČR juniorů a dorostu se také bojuje o nominaci na ME 18letých golfistů.

1.kolo – úterý 15.7.

Mezi dorostenci se blýskl především Jiří Korda jun. z Beskydského GK. Zahrál 71 ran a jeho skóre mohlo být ještě o něco lepší, kdyby nechyboval na poslední jamce. Dvě birdie, eagle a tři bogey – to byl výčet jeho skorekarty. O ránu za nim je David Procházka z GC Mnich, který zahrál 72 ran. Třetím v pořadí je zatím Martin Pospíšil z GC Praha (74).

Mezi dorostenkami si pochopitelně svou neochvějnou pozici vydobyla Kateřina Růžičková (GK Čechie). 73 ran ji posunulo na první místo ovšem na záda jí dýchá “erpetská” Klára Spilková (75). Na třetím místě je další úspěšná reprezentantka z nedávného Mistrovství Evropy – Karolína Vlčková (76) z GK Líšnice.

Juniorům zatím vládne Jan Mergl z Royal GC Mariánské Lázně. Na jeho 71 ran nedokázal najít odpoveď nikdo ze soupeřů. Překvapivě nejblíže je zatím Jan Lískovec (Prácheňský GK) – 74 a o další dvě rány zpět je “čechijský” Štefan Páleník (76).

75 ran stačilo Šideri Váňové (GK Čechie) k tomu, aby se usídlila v čele kategorie juniorek. O ránu zpět je Tereza Vavrušková (Ypsilon GR Liberec) – 76 ran. Barbora Vejlupková z GK Čechie zahrála 79 ran a je zatím třetí.

Mezinárodní mistrovství juniorů a dorostu, neboli juniorka probíhá na hřišti Golf Klubu Karlštějn ve dne 115. 17.7.2008.
V kategorii juniorů budou o titul bojovat hráči a hráčky ve věku 19-21 let, tj, ročníky narození 1989, 1988 a 1987.
V kategorii dorostenců budou o titul bojovat hráči ve věku 1-18 let, tj. ročník narození 1990 a všechny mladší ročníky.
Mistrovství se hraje na tři kola.
Cut bude vyhlášen po skončení prvního kola podle počtu hráčů startujících v jednotlivých kategoriích.
Pro třetí kolo bude vyhlášen cut u všech kategorií.