McIlroyovic sázka, soudy a rozchody

21.07.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Rory McIlroy

Rory McIlroy si nebyl jistý, ale ano, ta sázka platí. Pokud tedy ještě existuje tiket k vyzvednutí výhry. Přece jen je to už deset let co Gerry McIlroy a jeho tři přátelé vsadili 400 liber na to, že patnáctiletý nadějný amatér vyhraje British open dřív, než mu bude šestadvacet let. Od neděle je to pravda a jestli se najde doklad o vsazených penězích, sázková kancelář by měla platit. Je to ovšem ten nejméně důležitý aspekt Severoirova triumfu v Royal Liverpool, jak ukazují okolnosti.

143th Open Championship – zpravodajství

„Jsem rád, jestli to platí, mně by ty peníze už tak nevytrhly,“ usmál se v první reakci čerstvý držitel Claret Jugu na otázku, jak to s tou sázkou vlastně je. Ano, vždyť sám jen tímto vítězstvím získal skoro milion liber.

Zatímco americká média se baví tím, že výhra 200 tisíc liber na deset let starou sázku je víc, než kolik si z letošního třetího majoru sezony odvezl za devětašedesáté místo Tiger Woods, otevírá se prostor k poznámce, že to s okolnostmi McIlroyova třetího triumfu na velkých světových turnajích je zajímavější než u jiných. A nejde ani tak o to, v jak nízkém věku má to všechno už na kontě.

McIlroy by býval možná vyhrál The Open Championship dřív a nenechal by tátu a jeho přátele vyhrát v posledním možném termínu. Při obhajobě za rok v St Andrews už mu bude šestadvacet a tiket by mohl být tak maximálně vystaven v klubovně holywoodského klubu kousek od Belfastu, kde se rodilo umění současného krále golfové scény. Ano, možná by to bylo dřív, ale jeho život nabral před dvěma lety takový kalup, že si to možná ani sám neuvědomil, ačkoli vlastní exemplář Bugatti Veyron, což je, nadneseně řečeno, vcelku rychlý vůz.

A v tom kalupu, kdy se nakupovala auta za dva miliony dolarů, nějak nebylo místo na velká vítězství. Po předloňském triumfu na PGA Championship přešel McIlroy od Titleist k Nike za odhadovaných 250 milionů dolarů vyplácených po dobu deseti let. Tím mu mimo jiné vyvstala „povinnost“ dělat po tutéž dobu nějaké výsledky, ale firma ho loni vytěžovala tak, že místo toho, aby si zvykal na nové hole, neustále je jen testoval, točil reklamy a jezdil po promo akcích.

Tato fáze jeho kariéry je celkem popsaná, jakož i to, že si nádobíčko nakonec osvojil. Nakonec dnes už to je špičkové vybavení, ne jako před lety, kdy Nike do golfu vstoupila hlavně sebevědomím a penězi. McIlroy toho ale změnil nohem víc a musel se utkat i s novou výzvou, kterou mu do života vnesla firma Oakley, a totiž soudní žalobou. Výrobce brýlí označil hráčův přechod k Nike za nelegální. Trvalo skoro celý rok, než se právníci obou stran dohodli a soud v návaznosti na tuto dohodu označil žalobu za nerelevantní.

Není jasné, jak se situace vlastně urovnala, ovšem hráči to na výkonnosti rozhodně nepřidalo. Jistě jej to ale zocelilo v takových věcech, protože výhra na The Open přišla do situace, kdy stále není urovnán ošklivý spor mezi ním a jeho bývalou agentskou organizací Horizon Sports Management.

Nejde jen o podstatu sporu, což jsou procenta z hráčových příjmů, o něž dublinská firma přišla, když od ní nespokojený golfista odešel. Prekérní je zejména věc, že jeho právníci pohnali zástupce HSM k jednání na termín, kdy se měli zúčastnit svatby jiného ulsterského golfisty Graema McDowella, považovaného za McIlroyova kamaráda. Jak to teď je mezi dvěma hvězdami, jež by měly znovu spojit síly v říjnovém Ryder Cupu, není také úplně jasné.

Co je jasné jako červencové nebe, je McIlroyův život partnerský. S tenisovou hvězdou Caroline Wozniacki se rozešel v okamžiku, kdy sestavovali seznam svatebních hostů, protože si uvědomil, že na tohle má ještě čas. Ať to bylo intuitivní, nebo vědomé a zralé rozhodnutí, stává se z něj asi nejdůležitější okolnost čerstvého triumfu na hřišti Royal Liverpool GC.

Není to ani dva měsíce a Rory má od té doby na kontě dva turnajové tituly, ten druhý z nejcennějších (v této souvislosti připomeňme, že výkonnostně šla nahoru i Dánka). Dospívání k zralosti a formování osobnosti může mít tisícero podob a taková sázka z hecu v jejich světle vypadá jako osudová ironie. A v ironii můžeme i konstatovat, že to jsou u talentovaného hráče, jenž má za sebou rok, kdy se rozhodovalo o jeho talentu, těžce vydělané miliony.

Ale jedno je jisté: McIlroy se naučil jednat a už nikdy nebude klukem z rozcuchanou kšticí, kterého si spoluhráči z Ryder Cupu před čtyřmi lety zvolili za maskota. Podle toho, jak si v Hoylake počínal, dospěl i na hřišti.

.