Maroko – co vy na to, pane rozhodčí

16.03.2014 | Michael Jon | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Michael Jon

Stejně jako v době turnaje v čínském Mission Hills, i teď, kdy se v Maroku hraje Lalla Meryem Cup, jsme požádali přímého účastníka, mezinárodního rozhodčího Michela Jona, o jeho pohled:

Výroční 20. Lalla Meryem Cup v Maroku se přiblížil poslední sadě jamek. Počasí nám přeje a hřiště bylo připraveno fantasticky. Je znát, že jde o jubilejní ročník. Loňská skvělá organizace a rozsah akce byly letos překonány. Závěr bude určitě dramatický. Je pořád o co hrát. Rozdíly na čele leaderboardů jsou minimální.

Mezi zajímavé momenty bych počítal ty následující:

- hrajeme obrácené pořadí devítek, což na začátku způsobilo mnoho legračních momentů. Párkrát se stalo, že se rozhodčí rozjeli na opačnou stranu, než měli. Taky v komunikaci se objevily podobné úsměvné historky, když se různé složky (rozhodčí, greenkeepeři a organizátoři) neustále ujišťovali, na které jamce jsou a jestli jde například o „opravdovou – původní“ čtyřku nebo „novou“ čtyřku…

- sešla se docela početná česká enkláva. Vedle hráček Kláry Spilkové a Daniely Prorokové je na turnaji ještě Dita Kalmanová, která pracuje jako oficiální fyzioterapeutka LET už několikátou sezonu. A taky Honza Brumlich, který nosí hole Němce Nině Holleder. A docela jim to spolu jde. Je to vidět i na leaderboardech. Po druhém kole hrála Nina v posledním, tudíž nejlepším flightu. Pak sice trochu zakolísala, ale pořád se drží vysoko. Můžeme si ji mimo jiné pamatovat i z Czech Amateur Strokeplay Championship, na kterém hrála společně s loňskou vítězkou Honma Pilsen Masters Ann-Katrin Lindner. Přestože je nás tady celkem pět, zatím jsme se vždycky potkali jen na hřišti nebo v shuttlu cestou na hotel nebo z hotelu;

- greenkeeping má na starosti Goerge Stillwell. Syn legendárního Richarda Stillwella, který byl u zrodu agronomické sekce European Tour a vlastně celý greenkeeping této profesionální série od začátku řídí, vyvíjí a šlechtí. Kromě toho, že v Georgovi máme velice silnou osobnost a absolutního experta, je s ním taky ultra legrace. Dokázal ze hřiště vyždímat co se dalo a výsledek je vynikající. Rychlost greenů začíná ráno na 12 a půl stopách, přes den, protože tráva teď rychle roste, padá rychlost až o stopu a půl. Pro českého rozhodčího zajímavá zkušenost.

V neděli nás čeká double tee a – doufejme – včasný a přesný konec. Ten dnešní byl neuvěřitelně přesný – poslední flight zapíchl „fánu“ do jamky 40 vteřin po časovém limitu. Sen každého turnajového ředitele, kolegové rozhodčí vědí, o čem mluvím. Po rychlém ceremoniálu totiž vítězka odjíždí na „men’s course“, aby společně s vítězem turnaje Hassan II Trophy převzala z rukou krále ocenění. Což znamená, že se na Golf du Palais Royal vypravíme i my rozhodčí LET a budeme opět pozorovat konec turnaje European Tour.

Na slavnostním vyhlášení výsledků pro-amu v „našem“ hotelu Atlantic Palace jsem se setkal s turnajovým ředitelem European Tour Miguelem Vidaorem a rozhodčími ET, včetně turnajového ředitele D+D Real Czech Challenge Garym Butlerem. Jak Miguel, tak i Gary se do ČR opět moc těší. Miguel Vidaor mluvil o Albatrossu v superlativech.

Kdo v neděli vyhraje, těžko říct. Ale že to bude parádní golf v podání ženské profesionální elity, to tedy bude, na to si můžete vsadit.

Hezkou hru všem
Michael Jon

 

.