Major bez Woodse, nedělní nuda?

06.04.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Tiger Woods - Masters 2013

Matt Kuchar si myslí, že Masters bez Tigera Woodse neutrpí. Rory McIlroy prohlásil, že je připraven zaplnit prázdné místo, jež neúčastí světové jedničky vzniklo. Stewart Cink připustil, že tam bude „malý rozdíl“ oproti předchozím ročníkům prvního majoru sezony. Jdou hlasy, že lépe je nemít fenomenálního hráče ve startovním poli, než sledovat, jak se třeba dvě kola trápí a neprojde cutem. Ovšem příklady jiných majorů, kde nehrál, svědčí o opaku.

„Je to Masters,“ pokusil se složit jednoduchý a konečný argument Kuchar. „Pořád je to nejlepší světový turnaj a určitě neutrpí. Každý by byl rád, aby byl Tiger zdravý a hrál o titul. Je tu spousta hráčů nažhavených porazit ho. Ta šance letos nebude, ale pořád je tu šance hrát o zelené sako,“ citovala Američana BBC.

McIlroy na to šel v komentáři jinak. „Máme tu spoustu různých vítězů oproti době, kdy dominovali Tiger, Vijay (Singh) a Phil (Mickelson). Rád bych se zažadil do řad jejich následovníků. Příští týden pro to skýtá dobrou příležitost,“ zkusil Severoir navnadit fanoušky. „Golf je samozřejmě lepší, když Woods hraje,“ dodal čtyřiadvacetiletý vítěz US Open 2011 a PGA Championship 2012.

Stewart Cink je o šestnáct let starší a na kontě má jedinou major výhru z British Open 2009, kde Woods neprošel cutem. To se mu při 70 startech na akcích velké čtyřky stalo jen čtyřikrát (navíc jednou nedokončil US Open). „Bude to bez něj trochu jiné, ale pořád je to velký turnaj. Hráli jsme v minulosti několik majorů, kde chyběl, a byly to skvělé turnaje, i letošní Masters bude skvělé,“ prohlásil Cink pro oficiální web PGA Tour.

Web usatoday.com si ovšem dal práci a pokusil se dokázat, že nebyl-li Woods mezi startujícími, nic zvláštního k vidění nebylo. Stalo se to čtyřikrát v jeho profesionální kariéře.

V roce 2011 Woods vynechal dvakrát. Na The Open Championship se pak překvapivě dočkal životního výsledku stárnoucí Severoir Darren Clarke, jenž končil nedělní kolo bogey – bogey, přesto zvítězil o dvě rány. V témže roce měl McIlroy, jenž si letos tolik věří, našlápnuto k výhře, ale ztratil náskok na poslední devítce turnaje, zkolaboval až na 12. místo, a jeho problémy z větší části zastínily boj o titul i vítězství Jihoafričana Charla Schwartzela.

Na PGA Championship 2008 o Wanamaker Trophy soupeřili Pádraig Harrington, Ben Curtis a Sergio García. Američan i Španěl zahráli na závěrečných čtyřech jamkách shodně po dvou bogey, a nechali dojít si pro trofej Ira, jemuž stačilo birdie na sedmnáctce k výhře o dva údery. O několik měsíců dříve viděli diváci jiný kolaps, a to v podání Grega Normana, jenž byl jimi pověstný. V neděli na The Open zahrál 77 ran a klesl na třetí místo, šest úderů za vítězného Harringtona, jenž přehrál o čtyři druhého Iana Poultera.

Předtím se v historii Woodsovy kariéry nachází období mezi výhrou na Masters v roce 1997, kde startoval na prvním majoru jako profesionál, a výhrou na US Open 2008, což je jeho poslední major titul. Na golfových grandslamech v té éře nechyběl ani jednou, absolvoval jich tedy nepřetržitě 46.

Brendon de Jonge ze Zimbabwe to vyjádřil následovně: „Bude to jiný pocit. Vždycky, když se objeví na turnaji, úplně jinak to vibruje. Cítíte, že je někde kolem. Musíme se od toho oprostit a starat se o své výkony. Golf je v této době skvělý. Každý turnaj se nějak musí vypořádat s tím, když ho nemá na startu.“

.