Lukáš Tintěra bojuje o European Tour

09.12.2011 | freedrive | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Nečekaného, ale o to výraznějšího úspěchu už teď dosáhl v závěru roku Lukáš Tintěra. Karlovarský profesionál, který na začátku sezóny 2010 změnil svůj status z Playing Pro na Teaching Pro, dokázal postoupit už ze dvou fází kvalifikační školy European Tour, což se nikdy žádnému českému golfistovi nepodařilo. Od soboty čeká Lukáše Tintěru klíčový turnaj jeho kariéry, finále Q School European Tour na dvou hřištích resortu PGA Catalunya v Gironě nedaleko Barcelony.

Postup si nejprve zajistil z úvodní fáze v rakouském Ebreichsdorfu a další úspěšný krok učinil na South Course v resortu La Manga v Cartageně. Musel o něj ale ještě tvrdě bojovat v dodatečném play off sedmi hráčů, kteří se utkali o čtyři místa v rychlé rozehrávce na tři jamky. Lukáš ji zvládl a prodloužil si sezónu o další více než týden.

Finále kvalifikační školy se hraje na 6 kol s tím, že po čtyřech kolech projde do závěrečných dvou 70 hráčů z celkového počtu 156, kteří se v Gironě představí. Každý golfista absolvuje po dvou kolech na Stadium Course a Tour Course. Poslední dvě kola, která definitivně určí 30 postupujících (včetně těch na děleném 30. místě), se odehrají na Stadium Course. Hráči, kteří projdou cutem, získají omezenou možnost startů na European Tour v kategorii 14 a na Challenge Tour v kategorii 7. Ti, kteří neprojdou cutem, se mohou v omezené míře také zúčastnit Challenge Tour v kategorii 12. Tento výčet jasně ukazuje, jak vysoko se už Lukáš Tintěra probojoval.

Z prvních dvou fází Q School prošlo do finále 80 hráčů, kteří jsou doplněni golfisty, kteří musejí do kvalifikace po nepovedené sezóně na European Tour. Jsou mezi nimi velice kvalitní hráči a někteří z nich už mají ve své sbírce i turnajový titul z European Tour. Angličan Paul Broadhurst dokonce vyhrál šest turnajů, byť ten poslední před pěti lety. Jeho krajan Nick Dougherty nasbíral tři trofeje a v roce 2007 vedl US Open, aby nakonec skončil sedmý. Pro Skota Garyho Orra byl zase velice plodný rok 2000, v němž si připsal dva triumfy a například na KLM Open byl letos v září čtvrtý. Oskar Henningsson ze Švédska zvítězil v roce 2009 Moravia Silesia Open na Čeladné. Ve stejné sezóně se radoval z prvenství na The Celtic Manor Wales Open Dán Jeppe Huldahl.

Na Lukáše Tintěru tedy čeká velmi tvrdá konkurence. V prvních dvou fázích český golfista ukázal, že umí zvládat vypjaté situace, kterých určitě nebude málo.
Finálová fáze kvalifikace European Tour vyvrcholí ve čtvrtek 15. prosince 2011.

 

foto Antonín Krčmář pro © PGA Czech

.