Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

LPGA – Kia Classic

26.03.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Novinky
A A A

PGA Tour – Kia Classic, La Costa Resort and Spa, Carlsbad, Kalifornie, USA
(22. – 25.3.2012, -8 hod.)

 

Neděle – finálové kolo
Není zvykem, aby Tseng Ya-ni takové příležitosti pouštěla, a nestalo se tak ani tentokrát. Vítězstvím o šest ran potvrdila svou suverenitu v dlouhodobém rámci i dominanci aktuální. Vždyť zvítězila i před týdnem, potřetí z pěti startů  a konkurentky na ni v této formě nestačí. Statistici vytáhli údaj, že je druhou nejmladší hráčkou, jíž se podařilo vyhrát 15 turnajů v kariéře. Dokázala to ve věku 23 let, 2 měsíce a 2 dny.
Ve finálovém kole zahrála tchajwanská golfistka bezpečných 70 ran (-2). Soustředěnou hrou dosáhla tří birdie, až na poslední jamce přišlo jedino bogey dne, ale to už bylo jasné, že pohár bude patřit zase jí. „Na první jamce mi to přišlo jako každý jiný den. Jako kdyby nebyla neděle a nehrálo se o titul,“ přiznala vítězka, že ani pozice lídryně před rozhodujícím kolem pro ni není mimořádná. „Soustředila jsem se jen a jen na to, co dělám já, nehohlížela jsem se na ostatní,“ přidala Tseng.
Ke konečnému výsledku -14 se žádná z konkurentek nedokázala ani přiblížit. Druhá v konečné klasifikaci Yoo Sun-young z Jižní Koreje zaostala o zmíněných šest, ostatní ještě o víc. Tseng patří prémie 255 tisíc dolarů a zároveň zvýšení náskoku ve finančním žebříčku LPGA Tour. Krom toho získala třiadvacátý bod speciálního hodnotového systému pro přijetí do Světové síně slávy golfu. Ke vstupu přitom potřebuje jen sedmadvacet bodů. Vypadá to, že tuto podmínku splní dřív než druhou, a to je desetileté členství na LPGA Tour. Po této sezoně bude Tseng teprve v půli. „Být v Síni slávy, o tom jsem snila odmalička,“ přiznala se k touze vstoupit mezi historickou elitu.

Konečné pořadí:
1. Tseng Ya-ni (Tchajw.) 274 (67+68+69+70)
2. Yoo Sun-young (Kor.rep.) 280 (69+73+67+71)
3. Feng Šan-šan (Čína) 281 (72+71+71+67)
Shin Ji-yai (Kor.rep.) 281 (68+71+68+74)
5. Ai Mijazato (Jap.) 283 (72+70+71+70)
Caroline Hedwall (Švéd.) 283 (67+72+70+74)
7. Jodi Ewart (Angl.) 284 (70+69+73+72)
Pak Se-ri (Kor.rep.) 284 (71+66+73+74)
9. Brittany Lincicome (USA) 285 (68+73+73+71)

Sobota – 3. kolo
Tak už o tři rány je v čele Tseng Ya-ni a to je náskok, který světová jednička nebude chtít pustit. Blízkost výhry ve druhém týdnu za sebou sama cítí, ačkoli se oproti předešlému kolu opět o jednu ránu zhoršila a zahrála 69 ran (-3). Ve skórkartě má tři birdie a jinak samé pary. Konkurentky ale nebyly schopny totho využít a přiblížit se k ní.
Na druhém místě už figuruje jihokorejská golfistka Shin Ji-yai se zmíněnou ztrátou tří úderů, o dva další zpět na dělené třetí pozici jsou její krajanka Yoo Sun-soung společně se Švédkou Caroline Hedwall. 
Tseng se přiznala, že na osmnácté jamce měla štěstí, že zachránila par. „Dala jsem snad nejdelší drive v životě,“ usmála se a přirovnala cestu míče do jamky k mostu, širokému na tři yardy. „Jsem ráda, že mi štěstí přálo. Dostat se druhou ranou na green bylo dobré.“ Pak si ale připomněla chyby. „Jinak to ode mne nebylo moc dobré kolo. Nemohla jsem uvěřit , jak krátký putt jsem neproměnila,“ připomněla tchajwanská golfistka.
Další pořadí: 10. A. Mijazato (-3), 12. Webb, Lincicome, Pettersen (-2), 17. Muňoz (-1), 20. Gal (E), 23. Kerr (+1), 36. Thompson (+3), 42. Pressel, Stanford (+4), 46. Boeljon, Gulbis (+5), 55. Gustafson, Nordqvist (+6), 63. Creamer (+7).

Pátek – 2. kolo
Vyrovnaností na vysoké úrovni se Tseng Ya-ni osamostatnila ve vedení. Zahrála jen o málo hůř než v zahajovací den turnaje a po výsledku 68 ran (-4) je po polovině programu na mínus devíti ranách. Sice se tentokrát dopustila dvou bogey, slepených k sobě na jamkách 7 a 8, ale předtím už si nahrála tři birdie. Další tři přidala na druhé devítce a její výkon byl pro ostatní nedostižný.
Přesto i ona překvapila, když komentovala svůj perfektní bunkershot, jímž dosáhla birdie na desáté jamce. „Snad porvé jsem jako profesionálka zahrála chip-in,“ usmála se třiadvacetiletá žena své přesné ráně z písku. „Dnes jsem za takový výsledek vděčná tomu, že jsem zůstala trpělivá.“
Na druhé místo za tchajwanskou suverénku postoupila se ztrátou dvou úderů Pak Se-ri. Jihokorejská golfistka byla autorkou nejlepšího výkonu dne. Také ona zapsala dvě bogey, i tak přinesla číslo 66 (-6). Další konkurentky už asijské dvojici nezbyly. S mezerou dalších dvou úderů se o třetí pozici dělí kvarteto účastnic turnaje a aby některá z jeho členek mohla pomýšlet na ohrožení vedoucí pozice, musí o víkendu podat zlepšený výkon a hlavně čekat na zaváhání světové jedničky, které je málo pravděpodobné.
Další pořadí: 3. Ewart, Walshe, Hedwall, Shin Ji-yai (-5), 7. Lincicome (-3), 14. Webb, Pettersen (-1), 21. Thompson, Muňoz (E), 28. Boeljon, Gulbis (+1), 32. Kerr (+2), 42. Creamer, Stanford, Gustafson (+3), 50. Gal (+4), 61. Matthew (+5). Cutem neprošly: Ch. Kim, Reid, Korda, Davies, Wie.

Čtvrtek – 1. kolo
Světová jednička Tseng Ya-ni po vítězství v minulém týdnu opět potvrdila svou kvalitu. Spolu se dvěma dalšími hráčkami zahrála nejlepší úvodní kolo 67 ran (-5). Spolu s ní to dokázaly ještě Jihokorejka Oh Ji-young a Caroline Hedwall ze Švédska. Zatímco evropská golfistka má ve skórkartě dvě bogey, její asijské konkurentky každá pouze po jednom.
Takřka nedostižná tchajwanská hráčka se teprve rozehrávala. Zasáhla dvanáct greenů v regulaci a na kolo potřebovala 26 puttů. „Dala spoustu vynikajícíh ran a její špatné rány jsou ještě přijatelné. Vždycky se z toho dostane,“ ocenila hru Tseng její partnerka z flightu Pettersen. Sama Tseng souhlasila: „Z každé chyby se poučím. Vždycky se sama sebe zeptám – co mám udělat lépe?“
Jessica Korda nezačala dobře. Jediný berdík, dvě boey a dvě double bogey ji se 78 údery (+6) usadily na  119. místo.
Další pořadí: 4. Pettersen, Lincicome, Shin Ji-yai, J. Johnson (-4), 15. Muňoz (-1), 26. Creamer, Gal, Kerr, Stanford, Boeljon, A. Mijazato, Gulbis, Gustafson, Pressel (E), 45. Webb (+1), 60. M. Mijazato, Thompson (+2), 105. Wie (+5), 126. Davies (+7).

Turnaj s vynikajícím obsazením. Hrát bude světová jednička Yani Tseng, která vyhrála v neděli turnaj RR Donnelley Founders Cup. Dále pak obhájkyně titulu Sandra Gal, Na Yeon Choi, Ai Miyazato, I.K. Kim, Paula Creamer, sestry Ai a Mika Miyazato, Sophie Gustafson, Katherine Hull, Christina Kim, Suzann Pettersen, Lexi Thompson či Jessica Korda.

Hraje se na hřišti La Costa Resort s parem 72 a délkou 6 046 metrů.

Turnaj je dotován 1,7 mil. dolarů (28,3 mil. korun českých). Částka 500 tis. dolarů (9,5 mil. korun českých) bude věnována na LPGA-USGA dívčí golfový program.

Odkazy: … La Costa ResortSatelitní mapa hřištěStránky turnajeFinanční žebříček