Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Líšnická výzva kopíruje světový golfový trend: pošlapat pravidla

21.02.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Kolik z běžných golfistů tuší, co vlastně přináší Líšnická výzva?

„S tebou hrát nejdu, zase bys plival na greenu,“ špičkovali se před několika dny dva čeští golfisté. A nebyli sami. Jejich podvědomí funguje velice dobře. Když může takhle kašlat na dobré mravy Tiger Woods, proč bychom nemohli my doma?

Bývá dobrým zvykem v dobré společnosti přijmout jak psaná, tak nepsaná pravidla. Ta druhá tím spíš, protože se vytvářejí přirozeně, nejsou nikým nadirigována. Úcta k pravidlým se projevuje například tím, že i když s nimi nesouhlasím, v zájmu zachování integrity se podrobím.

Češi sami sebe – tu s despektem, tu s chytráckým zablýsknutím v oku – považují za mistry v obcházení pravidel. Zdravé kverulantství ale končí, jestliže za tímto obcházením stojí partikulární zájem či dokonce jen a jen touha držet prst na toku peněz.

Zatímco Woods bez problémů přitakává marketingovým pravidlům, protože mu to podle nich sype, s nepsanými pravidly chování má dlouhodobý problém. Nedávný plivanec na osmnáctý green v Pebble Beach je dalším z řady projevů této „čecháčkovské“ vlastnosti slavného Američana.

Takový Steve Williams, jenž sám ze sebe udělal zkamenělou mohylu golfové etikety, se v roli Woodsova caddieho asi musí cítít všelijak, ale (mimo jiné i proto, že pecunia non olet) drží jazyk za zuby. Respektuje svého šéfa.

S tímto respektem má problém Elliot Saltman. Ano, to je ten golfista, jenž dostal za špatně označený míč na turnaji v Moskvě tříměsíční distanc. Smutné o to víc, že je to Brit, a ti přece dali světu fair-play.

Oč jde? Trest přijímám, ale je to volovina a ti, co mi ho udělili, jsou joudové. Tak nějak se Skot k věci postavil. Nebyl snad na stáži někde v Česku?

Jestliže svět ovládá trend nízké úcty k pravidlům psaným i nepsaným, jsou Češi světoví už dávno. A někteří golfisté zvlášť. Je to ta část českých golfistů, kteří mají svou Líšnickou výzvu. Tedy text nádherně nerespektující pravidla takřka žádná.

Oč jde tady? Zrušit volby a zachovat současný nefunkční výbor golfové federace, aby se nám na důležitá místa náhodou nenastěhoval někdo, kdo by nám záhy dokázal, že jsme to nedělali zrovna nejlíp. Prostě místo pravidel obecně přijatých vnutit ostatním pravidla svá.

Tak jako Woods tato výzva plive na něco, co bylo dávno dohodnuto. Totiž že neplivat je slušnost.

Tak jako Saltman potvrdil prezident České golfové federace Milan Veselý svůj ortel (odstoupí z funkce), ale Líšnickou výzvu podporuje, protože ti ostatní prý nejsou dost na výši, aby to mohli dělat po něm. Že by další plivnutí, tentokrát do tváře oběma kandidátům na prezidenta?

A konečně tak jako Williams si musí signatáři Líšnické výzvy sami odpovědět, jestli to dělají pro pravidla, nebo pro…?