ČPP – LEFT
ČPP – RIGHT
ČPP – TOP

Líšnická výzva kopíruje světový golfový trend: pošlapat pravidla

21.02.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Kolik z běžných golfistů tuší, co vlastně přináší Líšnická výzva?

“S tebou hrát nejdu, zase bys plival na greenu,” špičkovali se před několika dny dva čeští golfisté. A nebyli sami. Jejich podvědomí funguje velice dobře. Když může takhle kašlat na dobré mravy Tiger Woods, proč bychom nemohli my doma?

Bývá dobrým zvykem v dobré společnosti přijmout jak psaná, tak nepsaná pravidla. Ta druhá tím spíš, protože se vytvářejí přirozeně, nejsou nikým nadirigována. Úcta k pravidlým se projevuje například tím, že i když s nimi nesouhlasím, v zájmu zachování integrity se podrobím.

Češi sami sebe – tu s despektem, tu s chytráckým zablýsknutím v oku – považují za mistry v obcházení pravidel. Zdravé kverulantství ale končí, jestliže za tímto obcházením stojí partikulární zájem či dokonce jen a jen touha držet prst na toku peněz.

Zatímco Woods bez problémů přitakává marketingovým pravidlům, protože mu to podle nich sype, s nepsanými pravidly chování má dlouhodobý problém. Nedávný plivanec na osmnáctý green v Pebble Beach je dalším z řady projevů této “čecháčkovské” vlastnosti slavného Američana.

Takový Steve Williams, jenž sám ze sebe udělal zkamenělou mohylu golfové etikety, se v roli Woodsova caddieho asi musí cítít všelijak, ale (mimo jiné i proto, že pecunia non olet) drží jazyk za zuby. Respektuje svého šéfa.

S tímto respektem má problém Elliot Saltman. Ano, to je ten golfista, jenž dostal za špatně označený míč na turnaji v Moskvě tříměsíční distanc. Smutné o to víc, že je to Brit, a ti přece dali světu fair-play.

Oč jde? Trest přijímám, ale je to volovina a ti, co mi ho udělili, jsou joudové. Tak nějak se Skot k věci postavil. Nebyl snad na stáži někde v Česku?

Jestliže svět ovládá trend nízké úcty k pravidlům psaným i nepsaným, jsou Češi světoví už dávno. A někteří golfisté zvlášť. Je to ta část českých golfistů, kteří mají svou Líšnickou výzvu. Tedy text nádherně nerespektující pravidla takřka žádná.

Oč jde tady? Zrušit volby a zachovat současný nefunkční výbor golfové federace, aby se nám na důležitá místa náhodou nenastěhoval někdo, kdo by nám záhy dokázal, že jsme to nedělali zrovna nejlíp. Prostě místo pravidel obecně přijatých vnutit ostatním pravidla svá.

Tak jako Woods tato výzva plive na něco, co bylo dávno dohodnuto. Totiž že neplivat je slušnost.

Tak jako Saltman potvrdil prezident České golfové federace Milan Veselý svůj ortel (odstoupí z funkce), ale Líšnickou výzvu podporuje, protože ti ostatní prý nejsou dost na výši, aby to mohli dělat po něm. Že by další plivnutí, tentokrát do tváře oběma kandidátům na prezidenta?

A konečně tak jako Williams si musí signatáři Líšnické výzvy sami odpovědět, jestli to dělají pro pravidla, nebo pro…?

Počet přečtení: 2 368
Komentáře
 • Kefalín napsal:

  Funfuje, funfuje, ty můj Jíro kolenatej. Komouši jsou fšude.

 • Jíra Strnad napsal:

  Tak to je sila. Rano jsem se zde ptal, jestli zde funfuje cenzura. Včera večer jsem si přečetl příspěvek Davida Jirku a dnes tu již nebyl. Tak jsem to zmínil a koukám můj příspěvek zmizel tež, takže je tu cenzura, tak to sila…platek o sportu a praktiky jak za komoušu. No on také ten článek větší hodnotu nemá.

 • Petr Bouček napsal:

  Děkuji p. Františkovi za doplnění informací, skutečně jsem měl za to, že se text týká p. Zahradníčka a p. Kováře, ke kterým jsem uvedl svou repliku a nikoliv p. Tobrmana a Vopičky.
  Je však opravdu zvláštní, že z diskuse zmizel příspěvěk p. Jirků, ačkoliv by se ztěží dal označit za nevhodný, stejně jako příspěvěk neznámého autora, který na tuto skutečnost poukázal, když navíc takto příspěvek p. Martina vypadá jako souhlas s textem p. Káninského, ačkoliv podle časových souvislostí mám za to, že vyjadřoval souhlas s příspěvkem p. Jirků.

 • František napsal:

  Pro pana Boučka:
  Když už opravujete faktické chyby p.Káninskému (PB x Dubai), tak bych si dovolil opravit jednu, a to zásadní, i vám. Kandidaturu nám zatím ohlásili (myslím v Kynžvartu, ale nechci se plést) pánové Kovář a Zahradníček, zatímco pan Veselý dal “polibek smrti” pánům Vopičkovi (“neumí jazyky”) a Tobrmanovi (“nevěnoval by se tomu, má starosti v klubu”). Takže počty by vám souhlasily, místo jste moudře nezmínil, ale jinak :-). No a špatná premisa může implikovat i špatný soud…
  Podle mě zmínil ty druhé dva zcela záměrně, vždyť pro golf toho oba dva udělali mnohem víc než on a protože věřím, že se bojí, že zrovna jednoho z nich určitě někdo navrhne třeba až na konferenci a tam už by neměl čas a možná ani odvahu je z očí do očí očerňovat.
  To jen pro pořádek…
  Na závěr s Vámi ale budu souhlasit co se týče poslední volební konference, ikdyž ji znám “jen” z interpretace cca 6 účastníků – Veselého veletoč z osočování protikandidátů po jejich jednoznačné doporučení jako jediného týmu, se kterým kdy chtěl spolupracovat, by se mohl vyučovat na praktických seminářích studia psychologie.

 • Petr matoušek napsal:

  Dobrý den. Naopak, tak dobrý článek jsem na golf.cz již dlouho nečetl a plně se s ním ztotožňuji. Konečně se nikdo neschovává za někoho nebo za něco a naplno napíše svůj názor. Líšnická výzva od samého začátku “smrdí” mlžením a polopravdami a panu Káninskému tleskám.

 • Huhu napsal:

  chtělo by to tu výzvu zveřejnit…alespoň odkaz na ní – to je slušnost!

 • Petr Bouček napsal:

  Vážený pane Káninský,

  nevím, co Vás vedlo k napsání tohoto článku, nicméně bych si dovolil uvést, že takto špatný článek jsem na golf.cz dosud nečetl.
  Otázku pravidel ve smyslu určitých norem jednání, jejich vytváření (nebo vznik), dodržování a případné sankcionování, nelze popsat v krátkém článku, když se tím zabývají rozsáhlé publikace, stejně jako legalitou a legitimitou nedodržování těchto pravidel, a tedy si nevolím jakékoliv zjednodušení ve stylu 2. odstavce Vašeho článku (bez ohledu ke zde uvedenému by mě vcelku zajímal Váš názor na účastníky tzv. „jasmínových revolucí“ v arabských zemích, abych nemusel jít pro příklady dále do historie).
  Bylo by zcela jistě příhodné, abyste se jako autor namísto používání latinských rčení seznámil se základními fakty, např. označení Steva Williamse, jakožto zkamenělé mohyly golfové etikety (pokud se nejedná o žert nebo nadsázku, kterou jsem nepochopil), nelze, vzhledem k jeho opakovaným excesům, označit za eufemismus, ale za autorovu neznalost věci, stejně jako skutečnost, že se T.W. popisovaného incidentu nedopustil na Pebble Beach, nýbrž v Dubaji. Dále je mi zcela nepochopitelné přirovnání mezi zjevně společensky nežádoucím jednáním jednotlivce (zde T.W. a E.S. – ačkoliv jeho údajné provinění je postaveno na tvrzení 2 spoluhráčů), Vámi tvrzeným typizovaným jednáním Čechů a oprávněnou iniciativou subjektů, které tvoří ČGF.
  Podstatné skutečnosti lze nalézt na závěr Vašeho článku, ze kterého lze dovodit, že považujete tzv. „líšnickou výzvu“ za jakýsi protiprávní úkon, jehož účelem je zachování stávajícího stavu ve vedení ČGF. Nemám k dispozici jiné informace, než které byly k danému tématu uvedeny na serveru golfdigest.cz (musím uvést, že se nemohu ztotožnit se všemi argumenty pro zrušení volby), nicméně si pokládám otázku, kolik ze signatářů výzvy je členy vedení ČGF, jaký by mohli mít osobní zájem na zachování stávajícího stavu a koho tito signatáři reprezentují? Pokud je mi známo, pak mezi členy vedení ČGF je pouze jeden signatář výzvy, osobní zájem na zachování stávajícího stavu vedení ČGF nedokážu jakkoliv posoudit (neznám vazby jednotlivých osob a pokud na ně autor poukazuje obecně, pak by jistě bylo vhodné, aby je specifikoval) a konečně signatáři zastupují navenek členy klubů, nikoliv sebe osobně. Považuje tedy autor veškeré členy klubů, který výzvu podepsaly, za osoby, které ovládá trend nízké úcty k pravidlům psaným i nepsaným?
  Co se týká kandidátů na post prezidenta ČGF, tito pánové jsou již členy vedení ČGF, a tedy zcela jistě se na ně nevztahuje tvrzení autora, že jde o to, cit.:„zrušit volby a zachovat současný nefunkční výbor golfové federace, aby se nám na důležitá místa náhodou nenastěhoval někdo, kdo by nám záhy dokázal, že jsme to nedělali zrovna nejlíp“. Zde si dovolím souhlasit se stávajícím prezidentem ČGF – a jedná se o můj zcela subjektivní názor – že tito pánové zcela jistě nejsou dostatečně na výši, aby tuto funkci zastávali. Pokud se jedná o kritiku vedení ČGF jako celku a jeho významu pro český golf, pak Vám musím dát za pravdu, jelikož jsem za 10 let, co jsem členem ČGF, nepoznal žádný rozdíl v jejím vedení, v přímém dopadu na rozvoj golfu nebo činnost klubu, jehož jsem členem, bez ohledu na to, kdo je nebo byl ve vedení ČGF.
  K Vašemu závěru, že je slušnost neplivat na něco, co již bylo dohodnuto, pak pokud se jedná o poslední volební konferenci ČGF, s Vámi musím nesouhlasit, jelikož to, co proběhlo na této konferenci, si nic jiného nezaslouží.

  Na závěr bych jen rád uvedl, že nejsem signatářem „líšnické výzvy“, nemám s kterýmkoliv z nich cokoliv společného a nejsem členem vedení žádného z klubů, které výzvu podepsaly.

  S pozdravem
  Petr Bouček

 • martin napsal:

  Naprosto souhlasim.

 • Zapoj se do diskuze

  Jméno:
  E-mail:
  Váš příspěvek:

  TOPlist
  Mediaboard Square 300 Skanska
  Square 300 Šípková 25. 9. – 8. 10. 2017