Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

LEVORUKÝ KANAĎAN ZVÍTĚZIL V PLAY-OFF

14.04.2003 | Redakce | publikováno v rubrice Nezařazené
A A A

Nesmírně dramatickou koncovku viděli diváci na letošním US Masters. Nevyhrál ani Woods, ani Mickelson, ani vedoucí muž po sobotě Jeff Maggert. Pro své první vítězství na majoru a třetí v tomto roce si došel levoruký Kanaďan Mike Weir v dramatické rozehrávce proti Lenu Mattiacovi.

US Masters
Augusta National, Gerorgia

Letošní 67.ročník proslulého turnaje dospěl až do dramatické rozehrávky, první po dlouhých třinácti letech. Stejně se totiž o výsledku muselo rozhodnout při souboji Nicka Falda a Raymonda Floyda v roce 1963. Obecně se čekalo, že svou historickou úlohu splní Tiger Woods a vyhraje jako první v historii tři Masters za sebou. Nestalo se. Osud a soupeři nebyli příliš nakloněni nějakým historickým zápisům.

Poprvé po 64 letech se muselo úvodní kolo odložit kvůli dešťovým přívalům a tak se v pátek hrály dohromady dvě. Z časových důvodů však nebylo možno toto dokončit a tak se o „cutu“ rozhodovalo až v sobotu ráno. Tím jen s „odřenýma ušima“ prošel Tiger Woods, když po prvních dvou kolech byl s výsledkem +5 na děleném 43. místě. Nicméně v sobotu zahrál fantastických 66 ran a rázem poskočil až na přední místa startovního pole. Měl v úmyslu útočit v neděli ze zadní pozic, ale hrubé chyby ho o toto připravily.
Nejvíce překvapila jeho minela na jamce číslo tři, krátkém paru 4, kde dal na radu svého kedíka Steva Williamse a vzal do ruky driver. Co následovalo? Míček zaletěl do lesa, odkud musel Woods hrát obrácenou stranou hole… rezultovalo z toho double-bogey a Woods se již do bojů o zelené sako nemíchal. Čtyři bogey a jedno double bogey oproti pouhým třem birdie znamenaly konečný výsledek 75 ran a pro Woodse až dělené 14. místo.
Na své první vítězství nedosáhl ani levoruký Američan Phil Mickelson i přesto, že zlomil prokletí a v posledním kole majoru konečně pokořil hranici 70 ran. Stále však bude nosit „nálepku“ nejlepšího světového golfisty jenž nezískal major titul. Skončil ve svém 43.startu na major turnaji na celkovém třetím místě.

Rozhodující bitva se rozpoutala mezi Jeffem Maggertem, Mikem Weirem a Lenem Mattiacem. Posledně jmenovaný vstupoval do závěrečných bojů se ztrátou 5 ran na vedoucího Maggerta, ale hrál naprosto perfektně a dokázal tento deficit úplně vymazat. Bylo to také díky neskutečným chybám, které provázely Maggertovu hru. Na třetí a dvanácté jamce zahrál dohromady osm ran nad par (!!!) a sny o prvním titulu z majoru se rozplynuly. Na jamce číslo 12 s parem tři trefil nejprve bunker… z bunkeru poslal míč do vody… následně dropoval a příhra na green skončila opět ve vodě… příhra a dva putty a dohromady osm ran !
Nakonec obsadil páté místo, pět ran za vítězem.

Bylo tedy jasné, že o vítězi se rozhodne mezi Mattiacem a Weirem. Len Mattiace dokončil své kolo necelou půlhodinu před Weirem a jeho výsledek byl vynikající – 65 ran, tedy celkově mínus 7. Kanaďan Mike Weir měl co dělat, aby tento výkon alespoň vyrovnal a tak o držiteli letošního prvního majoru musela rozhodnout až rozehrávka. „Náhlá smrt“ pak přišla na desáté jamce, tedy první jamce rozehrávky pro Lena Mattiace. Ten po nepřesné příhře na green nezvládl ani pátou ránu a tak Weirovi stačilo na vítězství bogey. Stal se tak vůbec prvním Kanaďanem v historii, který vyhrál US Masters. Je také prvním levorukým golfistou od roku 1963, který vyhrál major. Do zeleného saka pro vítěze ho oblékl neúspěšný obhájce titulu Tiger Woods.
„Ty dva putty – na sedmnácté a především na osmnácté jamce bych nikomu nepřál. Byly to nejdůležitější rány mého života“, tvrdil šťastný vítěz. „Doposavad jsem byl nejvíce nervózní při sledování hokejového finále Kanada-USA na olympiádě v Salt Lake City. Ale dnešek tento pocit mnohonásobně překonal.“

Výsledky:
1. Mike Weir (70-68-75-68) -7
2. Len Mattiace (73-74-69-65) -7
3. Phil Mickelson (73-70-72-68) -5
4. Jim Furyk (73-72-71-68) -4
5. Jeff Maggert (72-73-66-75) -2

[Gallery not found]