ČPP – LEFT
ČPP – RIGHT
ČPP – TOP

K létu patří veselejší golf

09.07.2013 | Antonín Ebr | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Česká handicapová republika bere golf příliš vážně. Čas prázdnin a dovolených si zaslouží veselejší formáty, než jen pouhou hru na rány nebo na stablefordové body. Už jste hráli praporkovou? Je u ní asi největší legrace, kterou na greenu můžete prožít.
V následujícím výčtu je několik způsobů, jak počítat a kombinovat golfové údery, stále jde ale o soutěž, tedy vlastně seriózní věc. Existují ale také akce s názvy Turnaj naruby aneb Pánové z červených a dámy ze žlutých, nebo Prohozená odpaliště. Dobrý nápad! A po „emancipovaném“ turnaji si jeho účastníci mohou vyměnit trička…

Jamkovka
Podle mě nejlepší formát golfu, který byl vymyšlen. Lze si v něm užít napětí, sázek a umění strategie. Pokud chcete být absolutně spravedliví, využijte třeba dvoutřetinového handicapového vyrovnání.

Praporková
Každý musí mít vlastní praporek (většinou ručně vyrobený) a k normě hřiště připočte svůj handicap. Tam, kde skončí míč z jeho poslední rány, zapíchne hráč praporek. Vítězí nejvzdálenější od prvního odpaliště.

Cross country
Z odpaliště jedničky na green trojky nebo z druhého odpaliště na devátý green. I tak může vypadat cross country na vašem hřišti. Fantazii se meze nekladou, pouze dbejte na bezpečnost.

Provázková
Podle handicapu obdrží hráči příslušnou délku provázku a nůžky (hcp 36 = 360 cm). Provázek může hráč využít k dohrání míče do jamky (odměří zbývající vzdálenost od míčku do jamky a odstřihne z celkové délky provázku). Hráč zapisuje na jamkách počet odehraných úderů.

Texas scramble
Je to soutěž týmů, tým mohou tvořit dva, tři nebo čtyři hráči. Hraje se na rány, nebo stableford s použitím handicapu. Princip hry je, že všichni hráči zahrají drive svých odpališť, vyberou si delší nebo výhodnější z nich, a z tohoto místa zase všichni zahrají další rány. Takto pokračují až do jamky.

Chapman
Je to soutěž dvojic a jejich hrací handicap se vypočte tak, že se sečte 60 procent hráče s nižším handicapem a 40 procent hráče s vyšším handicapem. Hráči drajvují ze svých odpališť, potom jdou k míči svého partnera a odehrají druhou ránu. Teprve potom si vyberou výhodnější míč a pokračují do jamky.

Best ball
Dvojice hraje spolu v jednom flightu, každý hráč hraje svůj míč. Hráči ve dvojici zapisují na každé jamce pouze lepší výsledek. Princip soutěže je v tom, že dvojice taktizuje a může riskovat.

Foursome
Soutěž dvojic, kterou je možno hrát na rány nebo jako stableford. Hrací handicap se vypočítá stejně jako u systému chapman. Hraje se jedním míčem, hráči se pravidelně střídají, až se míč dohraje do jamky. Na odpališti se hráči též pravidelně střídají, jeden hráč odpaluje z lichých a druhý ze sudých odpališť.

.

Počet přečtení: 1 502
Komentáře

Zapoj se do diskuze

Jméno:
E-mail:
Váš příspěvek:

TOPlist
Mediaboard Square 300 Skanska
Square 300 Šípková 25. 9. – 8. 10. 2017