Který putter je nejlepší?

05.09.2013 | Andrej Halada | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Putter si golfisté vybírají jinak než ostatní golfové hole. Dají víc na pocit a estetickou stránku. Putter je natolik individuální hůl, že není možné říct: tenhle je nejlepší. Přesto jsou některé puttery pro průměrné hráče vhodnější než jiné.

Někteří golfisté zkoušejí jeden putter za druhým. Na každou sezónu si koupí nový. Pár týdnů jim placebo efekt nové hole vydrží, pak se vše vrátí do zaběhaných kolejí. Jiní hráči jsou svému putteru věrní, co nejdéle to jde. Zvykli si a neměnili by. Obě cesty přitom mají četné zastánce.

Během deseti let hraní jsem měl asi pět putterů, přičemž po prvních dvou jsem si koupil ten, který mám dodnes: White Hot Two Ball Blade, což je typ mallet, tedy se zadní rozšířenou částí, na které jsou dvě bílá kola, jako golfové míčky. Z bladu má jen přední část.

Mám tenhle putter asi osm let a už když jsem si ho pořizoval, věděl jsem, proč chci právě tenhle. Měl jsem tehdy handicap okolo 20 a věděl jsem, že potřebuju v patování trochu „pomoci“. Vždycky, když jsem v prodejně vzal do ruky mallet, byl jsem s ním přesnější.

Je to dáno fyzikálními zákony. Mallety mají širší plochu, při pohybu disponují větší „setrvačností“ a vyvážeností. Jsou pro běžného rekreačního hráče vhodné, lépe udržují správný směr pohybu. Rekreanti nemají pohyb strojově přesný jako profesionálové, ruce se jim všelijak vychylují – a mallety jim podávají pomocnou ruku.

S malletem jsem schopen hrát lépe především metrové putty, u kterých je potřeba být maximálně přesný. U delších puttů, kde rozhoduje hlavně správný odhad vzdálenosti, už se klady této hole poněkud vytrácejí, je to s ní stejné jako s ostatními.

Asi před šesti lety jsem narazil ještě na jeden mallet, který měl poměrně širokou zadní část, ale byl naprosto skvělý právě v celkové vyváženosti a schopnosti udržet směr. Stále jsem váhal, zda si ho mám koupit (stál okolo 4 tisíc korun), navíc byl přece jen už dost veliký, těžký a v bagu by hodně bouchal do ostatních holí (kryt na putter nenosím, určitě bych ho ztratil, taky sundavání/nandavání mě nebaví). Nakonec jsem ho nekoupil a dodnes toho v podstatě lituji – bohužel už se tenhle model nevyrábí.

Mám ve výbavě ovšem i druhý putter, typu blade – tedy klasičtější, úzký. Původně jsem s takovým začínal, byl to putter asi za 800 korun. Měl trochu kladívkový zvuk, pocit při úderu byl tupý. Ale líbil se mi. Pak jsem měl ještě jeden, pak ještě další dva, ale všechny jsem je postupně prodal. Nakonec jsem si koupil asi před dvěma roky jeden blade za 1 700 korun, který mi vyhovuje.

Proč jsem chtěl mít ke spolehlivému malletu ještě blade?

Jednak proto, že mi design typu blade na rozdíl od prakticky všech malletů připadá hezký a dokonalý. Taková hůl je jako elegantní štíhlá ženská. Dalším důvodem je to, že s putterem blade snadno zvednete míček z greenu: jen ho naberete zadní částí. Putty do zhruba 25 centimetrů od jamky totiž už nedohrávám, míček si holí zvednu – a na to je blade ideální.

Problém je v tom, že s putterem blade to už musíte víc umět. Chvíli mi trvalo, než jsem přišel na fígl: držím ho trochu nakloněný, eliminuji jeho loft a jsem díky tomu přesnější. Ale pořád si víc věřím s malletem.

Na rekreační hru si proto beru blade, na turnaje mám v bagu mallet. Někomu to připadá podivné, s každým putterem se přece musím přizpůsobovat, ale já si zvyknu docela rychle. Ani s jedním či druhým nemám větší problémy při odhadu vzdálenosti. A když nedohraju či přehraju o dva metry, není to chyba hole, ale vždycky rukou a hlavy.

Putter je skutečně natolik individuální záležitostí, že nelze jen tak říct: Kupte si mallet, pomůže vám. Hůl může sice mírně pomoci, ale v tom nejdůležitějším u rekreačních hráčů, tedy v odhadu délky, si musí hráč pomoci sám. Musí si vypěstovat cit. Správná délka je také pro rekreanty klíčem k úspěchu: není důležité dávat dvoumetrové putty, ale zásadní je, abyste si z dvou až deseti metrů vždycky dokázali přihrát co nejblíže k jamce. Je jedno, zda míček skončí před, za, vlevo, vpravo. Prostě vždy na „jistý“ druhý putt.

Nebyla tu ještě řeč o „smetácích“, dlouhých patrech. O jejich efektu vůbec nepochybuji, určitě lepšímu patování pomáhají. Ale opět jen pokud jde o přesnost, nikoli o délku. I proto si myslím, že pro rekreanta tahle hůl nemá větší efekt. A navíc: nač si zvykat na něco, co za chvíli skončí na smetišti golfových dějin? Nebo spíš smetákovišti.

 

Andrej Halada, www.navzduchu.cz.