Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Krásný něžný golf

30.11.2010 | Aneta Zárubová | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Nejkrásnější golfová událost roku, volba Miss golf, mě přiměla se trochu zamyslet nad tím, jak vlastně ženy ovlivnily zelený sport. Jak je patrné, s novým tisíciletím přišel velký obrat v popularitě golfu mezi ženami. Počet jak žen profesionálek, tak i amatérských hráček začal rychle stoupat, což znamená, že se vnímání golfu dramatickým způsobem změnilo a golf postupně ztrácí nálepku „sportu pro starší pány.“

Jak jistě všichni ví, golfu tradičně dominovali především muži a v mnohých golfových klubech nesměly ženy ani překročit práh klubovny. Cesta za hraním golfu nebyla pro něžné pohlaví vůbec jednoduchá.

Obyčejně to chce nějakou jiskru, která by iniciovala nárůst popularity, ať už golfu, nebo kteréhokoliv jiného sportu. Pro muže golfisty byl touto jiskrou, kdo jiný než Tiger Woods, jehož nadprůměrné výsledky za posledních zhruba deset let, způsobily nevídaný zájem o zelený sport. Je docela na místě podotknout, že jako malému chlapci, byl Tigerovi odepřen přístup do některých klubů kvůli jeho barvě pleti. Tyto kluby ho nyní vítají s otevřenou náručí.

O podobný jev v ženském golfu se zasloužila Michelle Wie, která si díky svému neuvěřitelnému golfovému umu mohla dovolit vyzvat i muže, a to přímo. Třeba se jí podaří smazat poslední bariéry, které stojí ženským golfistkám v cestě, podobně jako tomu bylo u Woodse. Velký obdiv pro přínos ženskému golfu si ale zaslouží mnohé další výtečné hráčky, jako například Annika Sorenstam. Výzkumy nyní potvrdily, že se golfu navíc věnují stále mladší ženy. Rychle roste počet dvacetiletých a mladších golfistek.

Zajímavostí ale také je, že muži i ženy se ke golfu staví trochu jinak. Bylo zjištěno, že ženy golf vnímají hlavně jako společenskou aktivitu se soutěžním podtextem, kdežto muži se ke golfu staví především jako k soutěži se sociálním podtextem. Takže, zatímco se muži stresují kvůli skóre, ženy se snaží hlavně si hru užít.

Osobně jsem samozřejmě jako žena za tento pokrok nesmírně vděčná. Jen jednou jsem pocítila, jaké asi bylo, když ženy neměly úplnou volnost v pohybu po klubovně, když jsem jednou omylem narušila pánskou hodinku v jednom australském golfovém klubu. Bylo mi tehdy poté vysvětleno, že pánové, kteří jsou členy klubu, se tradičně každou sobotu odpoledne scházejí v klubovně a po dobu jedné hodiny je jejich ženské protějšky nesmí vyrušovat. Jak jsem si ale stačila všimnout, ženy si v klubovně udělaly podobné pravidlo, jen v jiné části. Podstatné ale je, že si všichni užijí jak hru, tak příjemnou společnost.


Aneta Zárubová