Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Konec Zelené karty v Čechách

25.10.2005 | Ivan Paggio | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Zelená karta (ZK) byla nástupištěm hendikepového schodiště. Obdržel ji začátečník, který složil zkoušku způsobilosti pohybovat se po hřišti bez ujmy na vlastním nebo cizím zdraví, s nejnutnější znalostí pravidel. Fyzicky Zelená karta neexistovala, byla jenom zkratkou objevující se za jménem hráče. Ale měla nepříjemnou vlastnost schodu, ze kterého bylo pro některé dost obtížné sestoupit na pohyblivé schodiště hendikepů. Vypadá to, že tomu zjara bude jinak. Zkouška způsobilosti zůstává, ale ……

Po získání Zelené karty mohl hráč začít žít běžným golfovým životem, tj. vstoupit na hřiště a účastnit se turnajů. Pokud na prvním turnaji uhrál nejméně 36 stablefordových bodů, byl povýšen na hendikepového hráče s hodností 36. Způsobené blaho se v klubovnách většinou hasilo sektem.
Takových kouzelníků však mnoho nebylo. Prostý golfista parkoval na Zelené kartě mnoho turnajů a nutnost překročit tento práh způsobovala traumata na psychice i výbavě hráčů. Počet zlomených duší i holí jde do tisíců.

Proti institutu Zelené karty vrčeli pořadatelé turnajů a především nešťastníci, kteří na této nejnižší golfové hodnosti trčeli mnoho a mnoho měsíců nebo dokonce sezón.

Nápravou je hendikep 54. Po složení zkoušky způsobilosti obdrží hráč rovnou hendikep 54 a bude s ním zacházet stejně jako se zbytkem hendikepové stupnice. Od 54 do 36 bude snižovat po celých ranách, od 36 do 26.5 po půlce, od 26.4 do 18.5 po čyřech desetinkách, od 18.4 do 11.5 po třech, od 11.4 do 4.5 po dvou, no a od 4.4 kamkoli lépe po jedné desetince. Hranice mezi hendikepem 36 a Zelenou kartou prostě zmizí.
Mýlí se však ten, kdo se těší, že zmizí i zkoušky. Ty zůstávají stejné.

Ti hráči, kteří Zelenou kartu již mají a uhráli nějaký výsledek, uložený na serveru ČGF, obdrží automaticky hendikep mezi 37 a 54, podle nejlepšího zahraného výsledku. Ještě jedna dobrá zpráva: v rozpětí 37 až 54 se hendikep zvyšovat nebude.

Toto povídání je vážné, ale není ještě bernou mincí. Věc ještě může doznat změn po listopadovém jednání STK klubů v Erpetu.

Ilustrace Mabel

.