Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Kolem Spilkové se tvoří tým PGM

23.04.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Klara Spilková

Jako by ženy chtěly nebo měly získat před muži náskok, vzniká v České republice hráčský tým. Sdruží je promotérská organizace stojící za velkým turnajem Pilsen Golf Masters a podle jeho názvu se tým jmenuje PGM. Jeho tahounkou bude nejlepší domácí golfistka Klára Spilková a cílem je vytáhnout za ní mezi evropskou a posléze světovou špičku další tuzemské dívky a ženy. Svou roli hraje blížící se návrat golfu na program olympijských her.

Robert Klotz ze společnosti Goram, která spolu s Golf Parkem Plzeň tvoří promotérskou firmu PGM, na tiskové konferenci v pražském Erpetu vysvětlil, že tým se v rozbíhající sezoně bude tvořit. „Zatím je mezi námi a hráčkami volný vztah,“ uvedl, že firma nebude s jeho členkami v tomto roce uzavírat smluvní vztah. „Začínáme s profesionálkami, k amatérkám postupně dojdeme,“ dodal.

Promotérovi, jenž dva týdny před červencovým turnajem Ladies European Tour pořádá také turnaj LET Acces Series pro hráčky nižší výkonnosti, se otevřela cesta pomoci českému ženskému golfu i díky tomu, že disponuje čtyřmi desítkami divokých karet. Třicet z nich hodlá věnovat krajankám a zbytek recipročně vymění za starty Češek v zahraničí. Amatérky Adriana Kubecová,  Karolína Kohoutová a Eva Koželuhová na začátku května odjedou na Association Suisse de Golf Ladies Open do švýcarského Gamsu.

Tam bude před dalšími starty mezi evropskou elitou formu testovat i Spilková. „Doufám, že tým, který vzniká, podpoří mladé hráčky, aby se staly profesionálkami a vydaly se v mých stopách. Ráda holkám třeba poradím, když budou potřebovat něco vědět,“ přitakala Spilková.

Partnery nově vznikajícího týmu budou firma Acushnet zastupující ve zdejším prostředí značku Titleist a japonská Honma. „Dvě hráčky budou vyslány na fitting do Japonska,“ řekl Klotz. Provoz ženské hráčské skupiny jeho firmu nic nestojí.

Vše však směřuje ke vzniku organizovaného družstva, jež bude jakousi profesionální reprezentací s možností volného přístupu nejlepším amatérkám, jichž je v republice (nebo na studiích v USA) stále více než profesionálek. Podle Klotze budou zvány hráčky s hendikepem nižším než 2. „Máme předjednáno čtrnáct hráček, které pošleme na LET Access Series. Nejlepší budou hrát turnaje Ladies European Tour na Slovensku, v Holandsku a Španělsku,“ dodal promotér.

Menší dýšinský turnaj Pilsen Golf Challenge bude zároveň pro tyto golfistky kvalifikací na Pilsen Golf Masters. To však není jediná motivace, kterou by měly členky PGM týmu mít. Golf má své tradiční sezonní vrcholy, ale ty jsou pro výkonnostní skupinu, kam Česko momentálně patří, sotva dostupné. Za dva roky v Riu de Janeiro se však golf dočká olympijského comebacku. A to je šance.

Ovšemže nejen pro Česko. Dýšinský turnajový ředitel Davide Lantos, jenž na plzeňském hřišti provedl inspekci, potvrdil zvýšený pohyb na mezinárodní scéně. „Všechny federace investují do juniorského golfu, aby měli hráčky na olympijské hry,“ řekl mimo jiné. „Možná jsme v nejdůležitějším období,“ dodal směrem k turnaji pod pěti spojeným kruhy. Klotz potvrdil, že také on má na zřeteli šanci vyslat do Brazílie dvě ženy, předpokládaně Spilkovou a pak ještě jednu, která prokáže potřebný výkonnostní růst.

V poslední době se hovoří také o možnosti vytvořit v budoucnu tým sdružující nějakou formu mužské profesionály. Je jich sice víc, ale cestu do špičky mají složitější. Prozatím je tu aktivita Relmostu, pod jehož křídly získávají někteří hráči divoké starty na evropských turnajích. Zde se to však děje na základě dvoustranných smluv.

Odkazy:… Pilsen Golf Masters  … Golf Park Plzeň Stránky turnaje LET

..