Klokani na greenu

03.12.2009 | Aneta Zárubová | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Kangaroos195Co vše je možné zažít na australských greenech.
Dohrajete jednu jamku a míříte si to v kárce na další. Jste celí natěšení, že si na ní zlepšíte své skóre, ale zjistíte, že budete muset čekat, až se odpaliště uvolní. Jak je známo, čekání některé golfisty dohání k šílenství. Hrajete-li golf v australském Queenslandu, může se vám lehko stát, že se čekání na odpaliště protáhne natolik, že vám nezbude nic jiného, než zavolat na pomoc maršála. Odhánět klokany z odpališť je věc vskutku obtížná, obzvláště pak, máte-li tu čest se samicí s mládětem v kapse. Lehce se vám tedy stane, že místo v šílenství z čekání propuknete v nekonečné záchvaty smíchu.

Queensland, aneb, nač chodit do zoo, jděte radši na golf
Kunal-BhasinCestujete rádi za golfem a prahnete po nějakém neobvyklém zážitku vymykajícímu se naprosto všem věcem, na které jste při golfu zvyklí? Pokud plánujete cestu za golfem a rozhodně se při hře nechcete nudit, jeďte jednoznačně do Austrálie a rovnou na východní pobřeží do prosluněného Queenslandu. Kdo něco o Queenslandu ví, určitě ho nepřekvapí, že tento australský stát osídluje hned osm z nejjedovatějších druhů zvířat na světě. Jak lze předpokládat, tato zvířata se někdy nevyhnou ani golfovým hřištím. O tom ví své profesionální golfista Kunal Bhasin z Brisbane hrající na Indické túře. Celé mládí strávil na Queenslandských hřištích, a tak o zážitky s nejrůznějšími pozoruhodnými tvory nemá nouzi. Kdysi pracoval na hřišti v Indooroopilly v Brisbane jako správce golfových kárek, měl na starost i jejich úklid a jak sám tvrdí, zvířata ho častokrát opravdu dokázala překvapit.

„Do práce jsem tehdy chodíval brzy ráno okolo páté až šesté, abych připravil potřebné kárky na turnaj a dohodl se o všem s maršálem. Jednou, když jsem vyjížděl s kárkami z garáže, kde byla ještě tma, jsem do jedné nastoupil, vyjel s ní ven, ale jakmile jsem na světle spatřil, co mi leží u pedálů přímo u mých chodidel, opravdu mi zatrnulo. Ležel tam stočený ‘Red-bellied black snake’, což je černý had, který se pozná podle nápadně červeného pruhu na svém břiše. Tento had je prudce jedovatý a každé golfové hřiště v Queenslandu by mělo ve své lékárně mít protijed. Používá se protijed hada tygrovaného, protože je levnější na výrobu“, dodává Kunal. „Tehdy jsem měl štěstí, had totiž spal, nebo byl ještě ztuhlý z ranních chladných teplot, moc se tedy nahýbal a my jsme ho stihli odklidit. Vyvezli jsme ho za město. Ale i tak tehdy v klubu způsobil velký rozruch, protože se nepředpokládalo, že by se tento had mohl objevit v tak velké blízkosti městu. Lidé si pak zběsile kontrolovali kárky a raději vůbec nechodili hledat míče do křoví.“
Všeobecně o golfu v Austrálii platí, že tam, kam nevidíte, byste neměli chodit. Různých nebezpečí tu totiž opravdu číhá bezpočet i v podobě drobného hmyzu. A tak by si měl každý hráč uvědomit, že i když ten úžasný nový míček, co po vašem odpalu právě skončil v přilehlém nevinně vyhlížejícím lesíku je s láskou darovaný, či co, opravdu nestojí za to ho jít hledat.

Existují ale i další způsoby, jak můžete v Austrálii přijít o míček. Historka ředitele golfu v Indooroopilly Golf Club, Aarona McKenzieho, se ale zdá být až neuvěřitelná.
„Hráli jsme s přáteli na golfovém hřišti Headland na sever od Brisbane, které je známé neustálou přítomností klokanů. Někdy je možné z klubovny pozorovat, jak se líně válejí po fairwayích a laškují spolu. Tehdy jsme z toho byli trochu vedle a smáli jsme se tomu, kolik jich tam je. Ale brzy jsme si zvykli a klokani nás přestali udivovat tak, jako na začátku, kdy jsme se kvůli nim někdy zapomínali soustředit na hru. Když jsme přicházeli k našim odpáleným míčům na šestnácté jamce, stalo se mi něco, co mi jen málokdo uvěří. Klokan, který se pásl na kraji fairwaye nedaleko místa, kde ležel můj míč, se k míči neustále přibližoval, zastavil se u něj a uchopil ho do své packy. Stáli jsme tehdy opodál a dívali se s úžasem, co bude následovat. On tam jen klidě stál s tím míčem, vůbec si nás nevšímal a přežvykoval trávu v tlamě. Když jsem se k němu vydal tím, že bych chtěl míč zpět, odskákal a i s míčem zmizel v křoví. Smáli jsme se tomu ještě i po cestě domů.“

Kangaroos1Co je v kapse, to se počítá
Existují ale i další způsoby, jak můžete v Austrálii přijít o míček. Historka ředitele golfu v Indooroopilly Golf Club, Aarona McKenzieho, se ale zdá být až neuvěřitelná.
„Hráli jsme s přáteli na golfovém hřišti Headland na sever od Brisbane, které je známé neustálou přítomností klokanů. Někdy je možné z klubovny pozorovat, jak se líně válejí po fairwayích a laškují spolu. Tehdy jsme z toho byli trochu vedle a smáli jsme se tomu, kolik jich tam je. Ale brzy jsme si zvykli a klokani nás přestali udivovat tak, jako na začátku, kdy jsme se kvůli nim někdy zapomínali soustředit na hru. Když jsme přicházeli k našim odpáleným míčům na šestnácté jamce, stalo se mi něco, co mi jen málokdo uvěří. Klokan, který se pásl na kraji fairwaye nedaleko místa, kde ležel můj míč, se k míči neustále přibližoval, zastavil se u něj a uchopil ho do své packy. Stáli jsme tehdy opodál a dívali se s úžasem, co bude následovat. On tam jen klidně stál s tím míčem, vůbec si nás nevšímal a přežvykoval trávu v tlamě. Když jsem se k němu vydal tím, že bych chtěl míč zpět, odskákal a i s míčem zmizel v křoví. Smáli jsme se tomu ještě i po cestě domů.“

 
JoeyPromiňte, pane klokane, ale myslíte, že bych mohla odpálit?
Poté, co jsem slyšela příhodu s klokanem, jsem neváhala a s kamarádkou se vydala na hřiště Headland. Doufaly jsme, že se nám poštěstí a také při hře uvidíme nějaké klokaní kousky. Jaké bylo ale naše rozčarování, když jsme po sedmnácti jamkách nezahlédly ani jediného. Klokani nás ale nezklamali. Na odpališti osmnácté jamky na nás čekalo překvapení v podobě dvou mladých klokanů, kteří se vzájemně postrkovali. V křoví opodál byli schovaní dva další, z nichž jedna samička měla v kapse malé mládě. Tak, a tady máte Queensland, nepřestane vás nikdy udivovat. Když jsme ale dojásaly a chtěly jsme odpálit, nastal zádrhel. Klokani stále okupovali odpaliště a nijak se k odchodu neměli. Navíc, když jsme se pokusily přiblížit se k nim, netvářili se zrovna přátelsky. Věděli jsme, že když je opodál samička s mládětem, není zrovna bezpečné si s klokany hrát. Vypadají sice až moc roztomile a mírumilovně, ale neměli bychom je nikdy podceňovat. Nezbylo nám nic jiného, než mávnout na projíždějícího maršála a poprosit ho o pomoc. Ten byl zkušený a věděl, jak na ně. Vytáhl z autíčka sáček s granulovou směsí pro klokany a část obsahu vysypal pod nedaleký strom. Ani jsme se s kamarádkou nestačily divit, jak rychle klokani z odpaliště zmizeli a začali si pochutnávat na dobrotě od maršála. My jsme poté mohly v klidu dohrát.

Proč vám jídlo záhadně mizí z kárky?
Nelze si ani představit queenslandská golfová hřiště bez dalších neméně důležitých obyvatel. Ptáci jsou tu všude, kam se jen podíváte a stále se vám hlasitě připomínají. Nelze ani vyčíslit, kolik druhů ptáků lze na golfových hřištích najít. Od různě barevných papoušků všech velikostí, přes kachny, racky, pelikány, straky, krocany, kookaburry (ledňáky) a obrovské netopýry, kteří začínají ožívat v odpoledních hodinách. Zajímavé ale je, že někteří z nich se vás vůbec nebojí. Jsou na lidi tak zvyklí, že si naopak dovolují i to, co by si dovolit rozhodně neměli. Když jsem poprvé přijela do Austrálie, nechápala jsem, proč tu všichni cyklisté nosí na helmách takové podivné špičaté nástavce. Jakožto neznalá místní kultury, jsem to přisuzovala nějakému módnímu výstřelku, ale zmýlila jsem se. Tyto špičaté jehlice na přilbě slouží k odhánění zvědavých strak, které tu z neznámých důvodů napadají cyklisty a někdy i golfisty. Golfisté mají navíc v tomto ohledu ještě daleko větší množství nepřátel. Jmenované straky jsou tu i perfektně zorganizované.

V Indooroopilly jsou čtyři devíti-jamková hřiště. Když pokračujete z jednoho na druhé, jdete přes klubovnu s barem, kde si můžete koupit něco dobrého na zub. Rozbalíte si tedy jídlo, ale času není tolik a vy už musíte jít odpálit. Necháte jídlo v kárce či na bagu. A když se vrátíte, myslíte si, že si z vás spoluhráč udělal legraci a jídlo vám schoval. Ale ten je přitom možná ještě víc udivený než vy, protože možná viděl, co se stalo. Straky jsou tu dokonale vycvičené na kradení jídla golfistům, kteří projdou okolo baru, přesně vědí, na kterém stromě si mají na ně počíhat. Ti, kteří o nich nevědí, proti nim nemají absolutně žádnou šanci. Přijdete-li tedy k baru, kouká na vás pro jistotu velká cedule s obrázkem straky a s nápisem „Schovej si jídlo, než bude pozdě.“

Při hře se vám může také stát, že míč nevědomky odpálíte do míst, která spadají do teritoria Black-fronted Dotterela. Jak poznáte, že jste právě tam?  Dotterel se vám hned ohlásí zvláštním lusknutím u ucha a pak na vás dělá nálety až do té doby, než odejdete z jeho vymezené zóny. Pro profesionální golfisty jsou tito ptáci noční můrou. Pokud na vás začnou útočit při patování, je naprosto nemožné se soustředit.

kachnyTref si svoji kachnu
Vzhledem k počtu kachen na hřištích v Queenslandu je velmi pravděpodobné, že se vám sem tam nějaká připlete do cesty a vy jí nechtěně trefíte. Stává se to tu dnes a denně a někdy to bohužel také nemusí pro kachnu dopadnout dobře. Kachny tu tedy s golfisty žijí ve vzájemné symbióze. Tato symbióza se ovšem nevztahuje na green-keepery, jimž kachny neustále maří jejich práci. Když se podíváte na green, přes který prošlo hejno kachen, z nichž každá zaryje párkrát zobákem v zemi, zjistíte, že je plný malých prohlubní a navíc si sem tam kachny neodpustí vykonat na greenu svoji potřebu. Na některých hřištích je proto vyhánějí. Chudinky kachny to tedy nemají vůbec jednoduché, ale jak je vidět, nevzdávají se a s green-keepery svádějí věčný boj. Na hřišti v Indooroopilly, kde o vodní překážky není nouze, je jim tedy moc dobře. V jarním období se tu tedy můžete kochat pohledem na celé kachní rodinky.

Zvířata mě nikdy nepřestanou udivovat a obzvlášť na golfu. Přeji vám tedy příjemnou hru mezi klokany.

Tex a foto © Aneta Zárubová
Aneta Zárubová