DRFG – left
DRFG – right
DRFG – top

Zase to klišé: golf je drahý…

25.12.2014 | Andrej Halada | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Sportovní portál sportcentral.cz uspořádal poměrně rozsáhlou anketu, ve které se ptal, jak jsou na tom Češi se sportováním. A ve výsledcích se objevil také golf. Jak dopadl?

Celorepublikového průzkumu portálu se zúčastnilo 4 443 respondentů, kteří odpovídali na sadu otázek týkajících se jejich oblíbených sportů a dalších sportovních zvyklostí. Jedním ze základních výsledků bylo, že Češi jsou jako sportovci aktivní, protože údajně více než 80% lidí sportuje alespoň dvakrát týdně a třetina dokonce čtyřikrát a vícekrát.

Hned tady se musím zastavit – protože to je výsledek zcela mimo realitu. Znamenalo by to, že prakticky každý Čech od věku 0 do cca 60 let by dvakrát týdně sportoval… Nicméně v knize Sociologické problémy sportu cituje její autor doc. Aleš Sekot novější české výzkumy, které zaznamenávají mezi Čechy zhruba 30% aktivně sportujících či cvičích, 20% „občas“ sportujících a 50% stojí zcela mimo pohybovou aktivitu. Tyhle výsledky jsou reálné.

Beru tedy výsledky ankety sportcentralu jako odraz názorů těch lidí, kteří patří hlavně do skupiny 30% sportovně aktivních Čechů. Ostatně kdo by se zajímal o sportovní internetový portál, pokud by sám nesportoval? Ale z hlediska golfu nás právě tahle skupina zajímá, protože jak se ukazuje, golfu se věnují obecně lidé, kteří mají už nějaký vztah ke sportu. A naopak jen velmi málo těch, kteří nikdy nesportovali, a pak je náhle golf oslovil.

Hlavní výsledky ankety ukázaly, že golf nepatří k rozšířeným sportům v zemi. Zde jsou jednotlivé sporty podle toho, jakým z nich se dotazovaní věnují nejčastěji; podle očekávání s přehledem vyhrála cyklistika, populární je i běh.


Golf, přesněji Česká golfová federace, je sice s oficiálně registrovanými více než 55 000 členy v první sedmičce sportů v republice (fotbal 550 000, tenis 63 000, hokej 60 000 atd.), to ale ještě nic nevypovídá o popularitě a rozšíření daného sportu mezi lidmi. A výše uvedené výsledky to také dokazují. Bohužel portál neuvedl, na kolikátém místě se golf nakonec umístil.

Golf figuroval nicméně v jiné části ankety, a zde se dokonce umístil na prvním místě. Neboť podle výsledků je golf jednoznačně sportem, který by dotazovaní chtěli poznat. Zde jsou odpovědi na otázku: „Jaké sporty byste rádi zkusili?“

Velmi jednoznačné pak byly odpovědi na otázku: „Jaký sport je podle vás drahý na provoz a třeba byste se mu rádi věnovali, ale máte za to, že je pro vás finančně neúnosný?“ Tady ovšem těžko říct, zda máme coby golfisté z odpovědí nějak jásat…

Ať už si budeme myslet o odpovědích respondentů cokoli, ať už můžeme z hlediska metod sociologických výzkumů považovat výsledky pouze za orientační, jedno říkají vcelku pravdivě: mezi sportující veřejností je obraz golfu stále tentýž, je vnímán jako drahý sport. Na druhé straně jde ale jednoznačně o sport, který láká, o kterém lidé vědí a rádi by ho vyzkoušeli.

S výsledky této ankety ostatně korelují i výsledky průzkumu, který si nechala před několika lety udělat ČGF v rámci akce Hraj golf, změň život. I zde vynikl trend, který říká, že Češi chtějí golf zkusit, ale brání jim v tom skutečné či jen iluzorní překážky v podobě finanční „náročnosti“, „nedostupnosti“, případně složitější proces vstupu do tohoto sportu.

Ano, výsledky vlastně neříkají nic nového, co by lidé věnující se golfové problematice nevěděli. Můžeme všechny přesvědčovat, že golf se dá skutečně hrát TAKÉ levně, ale veřejnost má svůj názor. Vox populi, vox dei… A nakonec je to vlastně názor odrážející realitu, protože golf ve svém „středně aktivním“ užívání vyjde na pár tisíc měsíčně a „střední“ nová výbava (14 holí, bag, boty) stojí minimálně 20 000 korun. Respondenti přitom uváděli, že měsíčně dají za sportovní aktivity asi 500 korun a za vybavení dají ročně asi 6 500 korun.

Rozhodně bychom ale neměli přehlédnout fakt, že Češi by golf rádi zkusili. Měl by být znamením, že mezi sportující veřejností je stále ještě chuť vydat se k tomuto sportu. I když se na jedné straně říká, že potenciál nových hráčů je vyčerpaný („Kdo golf chtěl zkusit, ten už ho vyzkoušel…“), na straně druhé šance „zblbnout“ větší počet lidí do golfu tu stále je. V Česku je registrovaných golfistů jen 0,52% populace, v Rakousku asi 1,24%, v Německu 0,79%. Právě na tu německou hladinu, tedy zhruba 70-80 tisíc registrovaných hráčů, bychom se mohli dostat.

Chce to ovšem stále a donekonečna opakovat a ukazovat příklady „levného golfu“. Což jde těžko, protože mnohem snadněji „prodáte“ exkluzivní obrazy hřiště Albatross, na kterém se hraje European Tour, ale o tom, že na hřištích Libouchec, Osyčina, Na Vrších a dalších se dá hrát skutečně za pár stovek, lze širokou veřejnost informovat mnohem obtížněji.

Řešením by třeba bylo založení „Nadace pro levný golf“, která by měla za cíl především propagovat tyto podoby golfu. Nedávno jsem četl seznam 111 českých miliardářů, nejbohatších lidí v zemi, a z nich nemalá část golf hraje, navíc někteří jsou i vlastníky golfových hřišť. Je tedy i v jejich zájmu golf posunout dále. Třeba by právě oni mohli při vzniku „Nadace pro levný golf“ pomoci.

 

Andrej Halada, www.navzduchu.cz

 

 

 

.

Počet přečtení: 3 668
Komentáře
 • Martin Záhumenský napsal:

  Zkušenosti člověka, který hraje 2 roky a kousek: Golf rozhodně není levný. Pokud člověk nemá štěstí (nemá levné hřiště poblíž, které bude hrát pořád dokola), pak se musí smířit s tím, že ho golf za rok bude stát jen na poplatcích 10.000 – spíš ale dvojnásobek (členství, hrací fee, startovné na turnajích). I když si koupí starší vybavení z druhé ruky, zase se jedná o počáteční investici několik tisíc (ale bojím se, že se každý dostane během chvíle na 10-20.000 a pak pořád může pokračovat). Pokud nemá někoho, kdo se mu bude věnovat, pak musí počítat s pár tisíci na začátek (trenér, osvědčení, drivingové míče). Sice jsou snahy zpřístupnit hřiště nováčkům (Slapy, golfing.cz, JduNaGolf apod), ale i tak se musí člověk smířit s tím, že ho to něco bude stát. A to nepočítám náklady na dopravu a hlavně čas.
  Když jedu o víkendu hrát, je to na celý den (4-5 hodin hra, 2x hodina na cestu). Když si jdu ve všední den zaběhat, mám to na hodinku a půl.
  Takže cílová skupina podle mě musejí být buď mladí (odkázaní na peníze rodičů, nebo ještě nezaložili rodinu a dostatečně vydělávají), nebo střední generace (která už nemá povinnosti s malými dětmi a má dostatek času a financí).
  Ale rozhodně bych si netroufl říct, že golf je obecně pro začátečníky levný sport.

 • Jirik napsal:

  Golf mozna neni drahy, jako napriklad konske polo, ale levny neni vubec. Navic je to sport, kde musite mit auto.
  Dle meho to nejde z principu hry a nakladu na hriste. Nicmene pristupnejsi by mohl byt zejmena pri mladez. Mnoho rodicu nema problem investivat hodne do sportu svych deti, nicmene je potreba nejak zacit. Vyuka ve skolach by mohla byt dobrym resenim. Uvodni trenink deti by byl financne resitelny a rodicum by vyresil uvodni, nejrizikovejsi investici.

  Jeste poznamka. Akce hraj golf zmen zivot asi nedopadla nejlepe i proto, ze realne neni zajem zucastnenych subjektu to resit. Zkusenosti znamych byly a jsou odstrasujici. Po uvodnim nadseni, ze by to slo zkusit i za par korun se dostavi zklamani, neb ninkde nikdo to nechce zrealizovat…

 • petr napsal:

  dobrý den, v zásadě s Vámi pane Halado i s ostatními, kteří napsali do této diskuze příspěvek souhlasím…
  Jenže otázka také může znít: ” Jakému typu lidí to vlastně vadí?” Rodičům nadějných mladých hráčů s ambicemi hrát jednou profesionálně? Nám běžným “fíčkařům”, kteří hrajeme pravidelně? Velmi movitým lidem, kteří si jsou ochotni zaplatit u jednoho nejmenovaného pražského pseudotrenéra i 3 tisíce korun za hodinu? Vadí to našim profesionálním trenérům? atd. Je golf drahý pro člověka, který nikdo v životě golf nehrál, líbí se mu a rád by začal?
  Má odpověď zní po osmi letech hraní golfu jasně: ANO, GOLF JE DRAHÝ SPORT! Stím prostě nic nuděláme, ať se snažíme přesvědčit sebe sama, nebo okolí, které golf nehraje o tom, že golf je levnější než jak ho prezentují média…souhlasím, že je zřejmě podobný finančně alpskému lyžování, tenisu nebo hokeji, jenže tyto zavedené sporty mají ještě z dob Československa, či již z doby po vzniku samostatné České republiky nesmazatelné a nepopiratelné úspěchy, kterými se bohužel český golf pyšnit nemůže, protože ani Klára Spilková při jejím nesporném talentu, píli, odhodlání a sympatickému vystupování dle mého v celosvětovém měřítku vlastně nic podstatného zatím nedokázala – zkuste porovnat objektivně 240.hráčku WTA rankingu v tenise a 240.hráčku na světovém žebříčku v golfu…ani jednu z těchto hráček svět zatím příliš nezná – podotýkám, že jí opravdu fandím a je velikým průkopníkem jakési profesionality z pohledu hráčského v českém golfu. Pokud úspěchy nepřijdou, peněz do golfu v Česku nejspíš hned tak nepřibyde, hřiště zůstanou stále stejně drahá, protože na svůj provoz si prostě nějak vydělat musí a situace se příliš nezmění…

  budu rád, pokud napíšete nejaký ohlas

  P.S.: překvapuje mě, že drtivou většinu diskuzí na tomto serveru obstarávají vesměs amatérští nadšenci do golfu a neobjevují se zde reakce nikoho, koho se to týká…tedy majitelů hřišť, profesionálů, lidí z federace atd… Není i toto k zamyšlení?
  pěkný večer

 • DK napsal:

  Dokud nebude mít každá vesnice cvičnou louku a pár veřejných jamek, tak jak má tenisové kurty nebo škvárové fotbalové hřiště, nebude u nás golf masový sport a bude stát na okraji zájmu společnosti, médií, byznysu a sponzorů. S tím je spojena i kvalita hráčů, protože jak známo, jen vysoká konkurence a tlak vytváří podmínky pro skutečnou kvalitu. Federace by měla i ve vlastním zájmu prosazovat projekt “Veřejný golf” a objíždět s ním starosty vesnic. Švédsko budiž nám příkladem – s kratší sezonou a stejným počtem obyvatel mají téměř 1 milion členů 80% z nich hraje na levných veřejných vesnických hřištích. Na světových žebříčcích mají rozhodně víc hráčů než my.

 • Yamic napsal:

  Tohle tema uz bylo omilane mnohokrat, je pochopitelne, ze jsou sporty popularni, jak bylo uvedeno v prvni tabulce a sporty mene popularni. Levne, drazsi a drahe. Nektere sporty byly uz od pradavna politicky nezavadne a pozadavky a znalosti na jejich provozovani minimalni. Nic se nemuselo stavet, budovat, udrzovat a provozovat. Stacila silnice, placek mezi panelaky, jezero nebo rybnik, louka co nebyla oznacena jako soukromy majetek a bylo to. Treba pro mne, jako dite, bylo lyzovani take sportem pro vyvolene. Rodice dreli aby nam dali vzdelani, auto jsme nemeli, jsem mestske dite, takze kolo jsem dostal na Vanoce jako vysneny darek po asi 5 letech detskeho skemrani a to na to padly veskere me uspory. Na hory (sjezdove lyzovani) se muselo jezdit v levnejsim pripade hromadne autobusy, platit vleky (pamatuji se, co jsem na lyzich vyslapal kopecku abych si zalyzoval nebo aby se na svahu dalo vubec lyzovat, rolby nebyly) a to pro jednu osobu vyslo na treba 300 CZK/den, coz byla 1/4 mamina platu. Kdyz jsem mel Chopok boty na tkanicky a Massag vazani a slapal do svahu, taky jsem byl mezi prominmenty za exota. Ale lyzovani mne bavilo a bavi.
  Jine sporty byly brany jako kapitalisticke a tedy pro smetanku. Diskuse kolem financni narocnosti golfu jsou pochopitelne a vecna diskuse ve stylu “co by aby” nedava dle meho nazoru velky smysl. Vzdy se dostaneme do diskuse co bylo drive, vejce nebo slepice. Kdyz je hodne hrist, tak se golfiste rozprostrou, hriste jsou poloprazdna a neuzivi se a musi byt draha. Kdyz jich je mene, lide odmitaji jezdit dale nez 30,50,100 km a hriste se opet neuzivi, pac zase nejsou golfiste.
  Jakykoliv podnikatelsky zamer by mel byt realizovan po dukladne analyze mista, kupni sily, pozadavcich po sluzbach, cenach sluzeb, reciprocite v urcitem casovem horizontu s co mozna nejrealistictejsim odhadem. Tedy za predpokladu, ze v tom jen nechci utopit nekolik desitek ze svych stovek milionu.
  Urcitym trendem zacaly byt mestska treningova centra s devitkou, do 20-30 min dojeti autem, ktera se stala spise prosperujicimi drivingy s moznosti si zahrat treba na devitce, kde se cena zda byt draha, pac kazdy provozovatel si spocita, ze hrac radeji zaplati za 9ku o 150CZK vice nez jinde, nez by jezdil na 18ku o dalsich 150CZK drazsi nekam 100km. Tito provozovatele ale vesmes tezi zase ze sve historicky dane strategicke polohy a kumulace lidi. Premistete resort na okraj nebo mimo mesto a troufam si tvrdit, ze pujdou od deseti k peti. Takze vse ovlivnuje vse.
  Velkou roli na vydaje hraje i cetnost venovani se golfu. Golfove vybaveni, obleceni a obuti do vsech rocnich obdobi, jeho obmenu, prislusenstvi, micky, rocni klubove clenstvi nebo jen registracni poplatek, kolikrat za mesic jde hrac na driving, kolik micku pouzije/zaplati, co stoji pojisteni, co stoji cesty na trening/hriste. Dale pak kolikrat za mesic hraje hriste, cena ficek atd. A to nemluvim o cestovani za golfem do zahranici. At udelate co udelate, vzdy budou lide, co na to maji a ti, co ne. Ti co to berou rekreacne a skromneji a ti, co do toho nasypou spoustu penez.
  Za sebe jsem rad, ze je tolik resortu, clovek ma na vyber a hra golfu je ruznoroda. Predstava, ze bych v budoucnu hral jen ve meste me desi. Malebna hriste zasazena do toho spravneho prostredi jsou nezamenitelna a uzasna.

 • Greg napsal:

  Dobrý den, pane Halado, velmi trefně pojmenováváte všechny aspekty golfové situace v Česku – především protipól elitářských klubů plných zámožných členů a venkovských devítek s výbornou klubovou atmosférou. Za mě jednoznačnou cestou ke zlidovění golfu je obdoba projektu v Hradci Králové. Vytvoření příměstské devítky s tréninkovým centrem a kvalitními službami za rozumný peníz. Potenciál přílivu nových nadšenců např. v Plzni by byl obrovský… Dobrou cestou jdou např. na Hluboké, kdy nabízejí velmi cenově přijatelné kurzy, startovací balíček s holemi a fee na sezonu za polovinu toho, co jste psal. Zároveň resort disponuje public devítkou – i když tedy bohužel hodně těžkou. Golfu v novém roce zdar!!!

 • Zapoj se do diskuze

  Jméno:
  E-mail:
  Váš příspěvek:

  TOPlist
  Square 300 Šípková 25. 9. – 8. 10. 2017