Klid před bouří: Par 3 Contest

08.04.2014 | Antonín Ebr | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Středeční Par 3 Contest je tradičním předkrmem Masters. Turnaj na devět krátkých jamek účastníci prvního majoru sezony milují, i když jeho vítěz narazí na nepsané pravidlo, že v neděli zelené sako neoblékne. Alespoň to ještě nikdo nedokázal.

Otcem myšlenky uspořádat miniturnaj na zdejší akademii byl Clifford Roberts, zakladatel Augusta National Golf Clubu. Jeho kolegové se nápadu smáli a zprvu ho nepodpořili. Později však rezignovali po přívalu jeho argumentů založeném na osvěžení turnajového týdne.

Ten den vládne v rozkvetlém resortu příjemná a rodinná atmosféra. Hraje se na krátkých jamkách a hráčům nosí hole manželky, sourozenci nebo děti, všichni v povinných bílých »montérkách«. Okolo malých greenů je veselo, konzumují se dobroty, popíjejí lehké drinky.

„Vždy se tu cítím jako v ráji,“ prozradil legendární Gary Player. „Jsem rád, že se tu pokaždé setkám s přáteli a kolegy, se kterými jsem kdysi soupeřil. Užijeme si hodně legrace,“ podotkl Jack Nicklaus.

První turnaj v roce 1960 vyhrál Sam Snead, loni si vavříny odnesl Ted Potter junior. Rekord hřiště drží Art Wall z roku 1965 a Gay Brewer (1973) shodným výkonem 20 ran, tedy devět pod parem.

V historii soutěže byla k vidění 77x hole-in-one, v roce 2002 dokonce padlo rovnou pět kousků. Poslední, kdo tu dal eso, byl v loňském roce jednašedesátiletý Ben Crenshaw. Po úderu rovnou do jamky č. 7 dlouhé 104 metru objal manželku a byl neskutečně dojatý.

Jamky mají délku od 63 do 127 metrů. Hřiště měří 969 metrů a bylo postaveno v roce 1958 podle projektu architekta Georga Cobba a zmíněného Clifforda Robertse. Později se tu o drobné úpravy postaral i Tom Fazio, jehož redesign hlavního hřiště je dodnes patrný. V roce 1987 prošlo hřiště úpravami a dnes hrozí voda rybníku DeSoto Springs a Ikeova jezírka hned na šesti jamkách.

Vítěz středeční tradiční akce Par 3 Contest nikdy nevyhrál následný turnaj. To platí už od zrodu akce plných 54 let. V roce 1990 skončil vítěz Raymond Floyd na Masters druhý, stejně jako Chip Beck o tři roky později. Tom Watson na krátkých jamkách vyhrál v roce 1982, na »velkém« turnaji ovšem dominoval o rok dříve.

Posledním vítězem miniturnaje, jenž má na kontě i titul z Masters, je Mark O´Meara. V Augustě triumfoval v roce 1998, na tříparovkách o devět let později. Jen třináct hráčů v minulosti získalo oba tituly. Nicklaus je sice šestinásobným vítězem majoru a rekordmanem, golfový předkrm velebí, ale nikdy Par 3 Contest nevyhrál.

.

Počet přečtení: 1 419
Komentáře

Zapoj se do diskuze

Jméno:
E-mail:
Váš příspěvek:

TOPlist
Square 300 Golf.cz