Klára Spilková v Dubaji – den čtvrtý

17.12.2011 | Ivan Paggio | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Klára Spilková

Sobota – poslední kolo
Klára Spilková se v posledním turnaji sezóny, Omega Dubai Ladies Masters rozloučila svým nejlepším výkonem. Čtvrté, poslední kolo došla s výsledkem 71 (-1) a celkovým skore +4 (72,75,74,71), které ji zařadilo dna 48. místo výsledkové listiny.  Obdržela odměnu 2.450 Eur, zhruba 62 tisíc koru českých.

„To, že jsem prošla cutem, pro mě byl nejkrásnější dárek k mým sedmnáctým narozeninám, bylo to o chlup. V Dubaji se mi hraje moc dobře a už se sem nemůžu dočkat příští rok. Teď mě čekají Vánoce s rodinou a golfová pauza, tak si konečně odpočinu. Sezóna se mi myslím povedla, splnila jsem svá očekávání a udržela se, “ řekla Spilková.

Spilková opravdu dosáhla  významného úspěchu.  Bude hrát Ladies European Tour i příští rok.  Jako nováček a nejmladší hráčka LET se v prvním roce svého působen umístilla na  73. místě finančního žebříčku LET (Henderson Money List), což jí zaručuje plnohodnotnou hrací kartu na sezónu 2012.

Pro nás není bez zajímavosti, že Spilková skončila v Dubaji o pět ran lépe než Jade Schaeffer,  vítězka Raiffeisen Prague Golf  Masters,  zatím jediného turnaje LET hraném v září v České republice.

Američanka Alexis Thompson se stala nejmladší profesionální vítězkou historie LET. V den výhry jí bylo 16 let, 10 měsíců a 7 dní. Absolutní rekord to však není, v roce 2006 se Jihokorejka Amy Young stala majitelkou titulu na LPGA Classic ještě coby amatérka. Byla o čtyři měsíce mladší než Thomspon.

Žádná stíhací jízda se nekonala, vítězka zahrála 67 ran (-5) a s celkovým skóre -15 uhájila výhru o čtyři údery. Druhá za ní skončila Jihoafričanka Anne-Lee Pace a třetí místo patří Švédce Sophii Gustafson, jež ztrácí na vítězku pět ran.

Další pořadí: 4. Morgan, Lindberg (-9), 9. Parker, Hedwall (-6), 12. Boeljon (-5), 17. Wessberg (-4), 22. Reid (-3), 30. Brewerton, Luna (E), 48. Spilková (+4).

Pátek – 3. kolo
Spilková dnes startovala v pět hodin ráno našeho času ve flightu se Skotkou Kenny a Australankou Jennings.
První devítku obešla v evidentní pohodě s jedním bogey, druhou začala birdie na 10 jamce, pak ale přidala dvě bogey na 13. a 15. jamce.   Kolo došla s výsledkem 74 úderů (+2). V celkovém součtu má Spilková skore +5, což  znamená, že do posledního kola bude vstupovat z 60. místa.
V čele vydržela Američanka Alexis Thomspon, která ve třetím dnu vylepšila své skóre o dvě rány na průběžných -10. O jeden úder za ní je Sophie Gustafson ze Švédska. nejlepší denní výsledek přinesla Jihoafričanka Lee-Anne Pace, a sice 67 (-5). To ji posunulo na třetí pozici, o kterou se dělí s další Švédkou Pernillou Lindberg (obě -8).
Další pořadí: 8. Wie (-5),  9. Hedwall (-4), 17. Parker, Luna (-3), 21. Boeljon (-2), 26. Reid (-1), 47. Brewerton (+2), 60. Spilková (+5).


Čtvrtek – 2. kolo
Klára Spilková prošla cutem! Odstartovala v 8:20 našeho času a dohrála kolo za 75 úderů, jedinou ránu za v tu chvíli předpokládanou hranicí cutu (+2).  S napětím jsme sledovali, jak docházejí ostatní hráčky, a jestli se cut o ránu neposune. V opačném případě by se Spilková vracela domů. V půl jedné bylo jasno. Cut se posunul na +3 a Klára Spilková se vrátila do hry. Je na 56. místě a postupuje do dalších kol.
Domů se vracejí Sandra Gal, Gwladys Nocera, Ashleigh Simon,  Zuzana Kamasová a Laura Davies.
Česká golfistka si tentokrát dala pozor na to, aby nenakupila víc chyb po sobě, a vyvarovala se double bogey. Na druhé straně nedokázala skórovat tam, kde se jí to o den dřív podařilo. V plusu se ocitla po pěti bogey a pouhých dvou birdie. Znovu měla horší svou druhou devítku, což byla tentokrát druhá i na samotném hřišti.
Vede Alexis  Thompson (-8). Je nejmladší hráčkou turnaje, o 58 dní  mladší než Klára Spilková. „Po včerejším kole jsem trénovala a dnes to fungovalo. Dávala jsem míče blíž k praporku, ale zahrála jsem o dva putty víc,“ shrnula své kolo Američanka.
Další pozice: 2. Gustafson (-6),  6. Wie (-4),  10. Boeljon (-3), 17. Brewerton (-2),  25. Reid, Verchenova (-1),  35. Hedwall (E),  56. Kim,  Garrett (+3).

Klára Spilková má dnes 17 let.  Je to také 204 měsíců, nebo 887 týdnů, nebo 6.210 dní. Za tu dobu urazila subtilní hráčka obrovský kus cesty. Od prvních krůčků u Karla Vopičky na dětských turnajích v Erpetu, přes spoustu českých a mezinárodních amatérských titulů, po dnešní světový turnaj v atraktivní Dubaji, mezi nejlepšími evropskými a světovými hráčkami. Ať už v turnaji dopadne jakkoli, lepší oslavu sedmnáctin si u profesionální golfistky neumím představit. Možná vítězstvím, ale to už je opravdu odvážná představa.
Do Dubaje posíláme srdečnou gratulaci s přáním úspěšného pokračování zářivé golfové a životní kariéry.  Klárko, všechno nejlepší.

 

Středa – 1. kolo
Spilková došla první kolo Omega Dubai Masters  v paru. První devítku šla -5 druhou devítku +5.

Klára startovala z desátého odpalište a první devítku (jamky 10-18) šla fantasticky s pěti berdíky -5!  V druhé devítce přišly tři  bogey  a jedno double bogey, celkem +5, takže výsledek prvního  kola je velmi dobrých 72 úderů (E). 
Po prvním kole je Spilková na 36. místě (E). Vede Švédská hráčka Lotta Wahlin (-6).

Další umístění:  2. Brewerton (-5),  7. Granada (-4),  16. Thompson (-2),  29. Gustafson (-1),  36. Kamasová, Reid (E),  53. Nocera, Kim, Wie  (+1),  83. Simon, Hedwall (+3), 103. Gal (+6).

Spilková startovala s ranním sluncem v sedm  ráno (našich 4:00, v Dubaji jsou o tři hodiny napřed), ve flightu Američankou Jaclyn Sweeney a Novozélanďankou Lynette Brooky.

Ve čtvrtek startuje Spilková z prvního odpaliště v 11:20 místního času (našich 08:20) poprvé jako sedmnáctiletá; má totiž narozeniny. Spoluhráčkami jsou opět  Sweeney a Brooky.

 


Klára Spilková odehraje v Dubaji poslední turnaj své první profesionální sezóny. Na turnaji Omega Dubai Ladies Masters, který se koná od středy 14. do soboty 17.12.2011 potvrdí Klára svůj postup do příštího ročníku. V druhém kole, tj. 15. prosince oslaví na hřišti Emirates své teprve sedmnácté narozeniny.

Kláru na poslední turnaj provází podstatná část realizačního týmu. Naposled s Klárou bude v Dubaji její asistentka a caddy Aneta Zárubová. Aneta pokračuje ve studiích na vysoké škole a nebude Kláru dále doprovázet. Na místo závěrečného turnaje dorazil také kouč Pavel Nič  a manažer Alan Babický.

Spilková vstupuje do svého čtrnáctého profesionálního turnaje ze 78. místa finančního žebříčku s průměrem 73 úderů za kolo a s průměrnou odchylkou od paru 1,69 úderu.

Tunaj je skvěle obsazen, účastní se i některé hráčky LPGA.  Hrají Michelle Wie, Christina Kim, Alexis Thompson,,Sandra Gal,  Melissa Reid, Christel Boeljon, Carolline Hedwall, Gwladys Nocera, Laura Davies, Becky Brewerton,  Aslhleig Simon, Maria Verchenová a Zuzana Kamasová.

Odkazy: … Emirates GCHřiště na satelitní mapě …. Stránky turnaje Finanční žebříčekStránky Kláry Spilkové

foto © Tristan Jones, Aneta Zárubová, Alan Babický, Pavel Nič