ČPP – LEFT
ČPP – RIGHT
ČPP – TOP

Klánovice bez hřiště. Definitivně. Opravdu?

05.02.2013 | Andrej Halada | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Golfové hřiště v Klánovicích nevznikne. Zastupitelé Prahy totiž schválili záměr změnit tamní lesní pozemky, dosud určené pro „sport a hry“, opět na „lesní porost“. A na tom se už žádné hřiště stavět nemůže. Zdá se, že dlouhé roky vlekoucí se causa bude uzavřena.

Nikdy ale neříkej nikdy – věc má ještě malý háček v tom, že zástupci Forest Golf Resort se nechali slyšet, že by dali celou věc k soudu. Je také možné, že za nějakých dvacet, třicet let se Klánovičtí budou na věc dívat jinak a po hřišti zatouží. A třeba tam pak vznikne. Ale v tuhle chvíli je věc jasná.

Záměr vybudovat po roce 1989 v Klánovicích golf měl v sobě vždy hodně sporných bodů. Na jedné straně stála tradice, vždyť zdejší osmnáctka byla na konci 40. let 20. století prakticky hotová. Na straně druhé ale stál les. Nebyly to žádné nádherné buky a duby, ale zdejší borovice, smrky a břízy už hodně vyrostly a tvořily (a dodnes tvoří) kvalitní část lesa. Každý mohl vidět, že vybudování hřiště by byl znatelný zásah do jeho struktury.

Nálada počátkem 90. let však byla jiná než dnes. Byla snaha napravovat chyby a křivdy. Jenže k vybudování hřiště nedošlo – z mnoha typicky českých důvodů, především úřednicko-právních. Golf Clubu Praha, původnímu vlastníku areálu, totiž připadlo do vlastnictví jen 3,5 hektaru pozemků okolo původní klubovny z přelomu 30. a 40. let. GCP následně dožívající, leč stále zachovalou klubovnu i s okolím prodal, jejím vlastníkem se stali lidé ve společnosti Forest Golf Resort Praha. S nimi věc nabrala nový a také a značně „dynamičtější“ směr.

FGR původně zamýšlel postavit zde mistrovskou osmnáctku, ale doba už se změnila. Okolo vyrostla jiná hřiště (Mstětice, Stará Boleslav) a místní nechápali, proč zrovna kvůli dalšímu golfovému areálu by se měl kácet les. Navíc jeden z mála v okolí. Nakonec se z causy stala mezilidská válka i politikum. Klánovické volby do místního zastupitelstva byly de facto jen referendem o tom, zda hřiště ano, či ne. Lidé volili politické strany hlavně podle jejich názoru na kácení lesa.

Bylo zřejmé, že z takto vyhrocené situace už nevede cesta ke kompromisu. Místní se ve skutečném referendu o plánovaném hřišti na podzim 2009 vyslovili většinou 80% hlasů (při šedesátiprocentní účasti) proti. Referendum probíhalo za zjitřené atmosféry a určitě by nebylo tak jednoznačné, kdyby proběhlo někdy v roce 1995.

Osobně se takovému postoji Klánovických nedivím. Jak už jsem napsal před časem: kdyby zástupci Forest Golf Resortu postupovali decentně a s většími ohledy na místní obyvatele, kdyby hned na začátku přišli s projektem na malou devítkou, tak měli větší šanci. Jenže jejich postoj měl daleko k nějaké rozumné taktice. Byl to útok čelním směrem a podle toho také dopadl.

Výsledkem je tedy to, že v Klánovicích stojí a bude stát „jen“ dobová, zrestaurovaná klubovna, vedle níž je nevelký drajvink a cvičné plochy. Golf se tu hraje a vypadá to pěkně. Místní si na golf v této podobě zvykají a snad už i zvykli, vášně postupně utichnou.

Lze jen s trochou ironie poznamenat, že klánovické golfové patálie po roce 1989 vlastně jen navazují na ty, kterými zdejší hřiště muselo projít po roce 1945. Poněkud zjednodušený výklad likvidace zdejšího hřiště zní, že ho „rozorali komunisti“. To je samozřejmě pravda, ale k rozorání nemuselo tehdy možná dojít, kdyby se klub nejprve sám vnitřně nerozklížil. Líšnice přežila právě proto, že byla jednotná. Klánovice nikoli, byly nahlodány zevnitř některými svými členy, kteří v komunistickém puči viděli svoji šanci, jak klub ovládnout. Kdo by si o tom chtěl přečíst víc, toho odkazuji na text v publikaci Jaroslava C. Nováka „Golfová hřiště“, kde se na stranách 162-165 klánovické cause po roce 1945 i 1989 věnuje velice pečlivě a také objektivně.

Češi už od bitvy u Lipan vědí, že nesvornost a neschopnost dohodnout se mezi sebou je jejich největším nepřítelem. Místo aby šli cestou kompromisů, vzájemně se řežou hlava nehlava. A klánovické causy jsou jen potvrzením této skutečnosti.

 

Andrej Halada, www.navzduchu.cz

 

 

.

Počet přečtení: 4 847
Komentáře
 • Papežová Ivana napsal:

  Nepochopení,zamlžování a překrucování faktů,osočování druhého,
  cesta k rozumnému kompromisu je uzavřena, stejně jako golf v Klánovicích.

  stejně jako Jediným faktem je, že cesta ke vzájemnému pochopení a porozumění vzájemně se obviňujících znesvářených stran je uzavřena, stejně jako golf v Klánovicích.
  Papežová

 • Irena napsal:

  K o n e č n ě !!!! konec nesmyslných tahanic o golf – les v Klánovicích. Po přečtení argantních odpovědí sl.Bažantové a p.Šafránka je velice raduji z toho, že tito lidé již nemají do podoby Klánovic co říkat. Sláááááva – krásné jaro a léto a podzim a zima v lese

 • Libor napsal:

  Jsem Vasnivy golfista, ale take mam mozek v hlave. At uz je pravda kdekoli, tak 63 let po zaniku hriste je situace zcela jina. Praha se rozrusta, zelene ubyva a je treba posuzovat soucasny stav krajiny a ne stav, ktery byl v roce 1945.
  Golfove hriste ma krajinu kultivovat nebo rekultivovat, nikoli devastovat. Vykacet cast lesa, aby se postavilo hriste je jednoduse jeden velky nesmysl. Dost se divim tomu, ze nekoho z FGC toto vubec napadlo. Ano, obnova tradice je zasluzna vec, ale ne za kazdou cenu.
  Klanovice si v mezicase vybudovaly povest relaxacni zony. Umistit tam hriste, oplotit ho a vykazat lidi pryc, by bylo velmi necitlive. A delat dalsi nesmyslne parkove hriste, po vzoru Štiřína, kdy se pripravujete na ranu a najednou po cesticce primo krizujici drahu odpalu, prochazi rodina s kocarkem, snad nikdo nemuze myslet vazne. V okoli Prahy je spousta hrist, proc tedy kvuli dalsimu kacet les.
  Vazim si spolecnosti FGC, ze chce delat vsechno pro golf. Tohle ale golfu moc nepomaha. Spise naopak. FGC, zamerte se na nejakou ponicenou krajinu, udelejte rekultivaci a postavte hriste na zelene louce. Treba na Vysocine, tam siroko daleko je jen Telc, nic jinyho. Tam je dost prostoru na stavbu hriste v krasne krajine.
  Golfu zdar!

 • Kamil Pilát napsal:

  Milý Andreji,
  pokud jsi měl v úmyslu udělat závěrečnou tečku za “Klánovickým
  evergreenem” pak ve Tvém článku mi chybí odstavec na téma : Co bylo ukradeno mělo by být vráceno. Podstatná část lesních pozemků byla přece i po válce v majetku Golf clubu Praha. Vrácena byla nepodstatná část. Nestálo by to za zmínku v historické (nebo hysterické ?) době církevních restitucí ? Kamil

 • Monika Bažantová napsal:

  Pane Halado,

  Byla jsem upozorněna na Váš dnešní článek na portálu http://www.golf.cz a na nepravdy a nesmysly v něm uvedené. Sděluji Vám tedy následující a žádám Vás o stažení uvedeného článku nebo jeho korekci v souladu s realitou:

  1. Zastupitelé Prahy neschválili žádný záměr atd., ale Rada hl.m. Prahy rozhodla o návrhu vydání změny UP v k.ú. Klánovice a převod z SO2 (golf, zeleň, nikoliv tedy „golf a hry“) na LR (lesní porost). Zastupitelstvo HMP bude o návrhu případně jednat a rozhodovat po zařazení na program schůze ZHMP.

  2. Vaše hodnocení o „kvalitní části lesa“ se nezakládá na pravdě a je v rozporu se stanovisky orgánu ochrany přírody a odbornými posudky. Bez znalosti věci a pouze Vašim laickým posouzením byste si jako novinář (?) neměl dovolit mást veřejnost vyjádřeními o „znatelném zásahu do jeho struktury“.

  3. Není pravdou, že FGRP (nikoliv FGR) měla někdy v minulosti záměr postavit „mistrovskou osmnáctku“. Původní návrh 18-ti jamkového hřiště (, který byl logický s ohledem na historický projekt ing.Charváta,) byl již v r.2007 korigován na základě provedených průzkumů a doporučení architekta. Argumentace existencí dalších golfových hřišť v okolí (Mstětice či St.Boleslav) je nesmyslná; nemůže snad tenisový kurt nebo fotbalové hřiště být v jedné vesnici, pokud je již ve vedlejší..?

  4. Co se týče referenda, dopadlo „typicky česky“ cca 50:50 vztaženo k počtu oprávněných voličů. Navíc, hlasování v referendu nebylo o „golfu“, ale o údajném kácení celého lesa a stavění domů a hotelů na jeho místě, což byla typicky „třídní“ argumentace zelených (či spíše rudých) aktivistů. Je přitom všeobecně známo, že v i v tomto (jako v jiných) lese se kácí v souladu s lesním hospodářský plánem (cca 45tis. m3/decenium); porovnání s potřebou pro devítku (cca 1tis. m3) už zvládnete sám..

  5. Postup FGRP v řízeních Vám bez znalosti věci nepřísluší hodnotit. Možná, že byste se mohl více zajímat o nesprávný postup a průtahy v řízení ze strany orgánů státní správy v souvislosti s tímto záměrem, avšak chápu, že tato problematika je náročnější na informace a pochopení.

  6. Váš poněkud zjednodušený výklad „patálií“ ve spojitosti s klánovickým golfem a zmiňovanými neshodami v golfovém klubu je zcela „mimo mísu“, neboť golfový areál v Klánovicích žádný golfový klub nevlastní.

  S pozdravem,

  Monika Bažantová
  místopředsedkyně představenstva
  —————————————————————————-
  FOREST GOLF RESORT PRAHA A.S.
  Sídlo: Malá Štupartská 634/7, 110 00 Praha 1
  Provozovna: Axmanova 260, 190 14 Praha 9-Klánovice

 • Petr Šafránek napsal:

  Je neuvěřitelné, kolik dezinfomací je možné vtěsnat do jednoho článku! Žádné zastupitelstvo žádnpou změnu neodsouhlasilo, zatím ji projednala pouze Rada HMP. Zastupitelstvo o ní teprve bude jednat. Na 18ti jamkové hřiště bylo v 90. letech vydáno pravomocné územní rozhodnutí, kdyby měl Golf Club Praha peníze na výstavbu, tak už tu dnes hřiště bylo. A obnovit zde osmnáctku se snažil následně i zmíněný architekt Jaroslav C. Novák. Obnovovat osmnáctku namísto devítky tedy rozhodně nebyl nápad FGRP, jak se to snaží autor tvrdit, FGRP navázala pouze na to, co zde před tím bez problémů prošlo, územní rozhodnutí ale bohužel nezahájením výstavby ztratilo platnost a FGRP musela začít znovu, což zneužilo pár rádoby zelených a rozpoutalo lživou kampaň o tom, jak zde chce FGRP rozparcelovat les na výstavbu rodinných domů a hotelů! Referendum bylo touto lživou kampaní zmanipulováno stejně jako byla zmanipulována nedávná volba prezidenta lživou kampaní o návratu sudetských Němců. Ostatně v době referenda byl již záněr dávno zúžen na devítku, ale to nikoho nezajímalo….

 • Zapoj se do diskuze

  Jméno:
  E-mail:
  Váš příspěvek:

  TOPlist
  Mediaboard Square 300 Skanska
  Square 300 Šípková 25. 9. – 8. 10. 2017