Designér Preston jezdí Albatross ladit

23.08.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Keith Preston

Na Albatross jezdí každým rokem, přesto tady při D+D Czech Real Masters zažil Keith Preston něco poprvé. Designér hřiště tady totiž dosud nikdy neviděl golf z černých odpališť. Když byl před pěti lety přítomen otevření první devítky, zdráhavě připustil, že krajina byla poměrně fádní. Teď když mu osmnáctka u Vysokého Újezdu, to nejlepší co český golf nabízí, zraje před očima, už mávne rukou nad tím, že kdysi čelil výzvě zasadit hřiště do krajiny, vhodné tak leda pro cyklistický výlet.

Jaké to je, vidět evropskou profesionální elitu prověřovat vlastní dílo?
Je to skvělé. Zatím nemám zpětnou vazbu od hráčů, ale několik lidí, kteří sem přijeli poprvé, mi řeklo, že se jim hřiště líbí. Pokud vím, hráči oceňují hlavně tréninkové podmínky, už jsem slyšel, že jsou nejlepší na tour. Mají možnost vyzkoušet spoustu různých druhů ran. To je pro mě důležité.

Už se tady hrála Ladies European Tour, teď ženy vystřídaly muži. Čekal jste, že se Albatross dostane do tak elitní společnosti?
Ani ne, ale když to teď vidím, musím říct, že hřiště je vhodné i pro přímý přenos, což jsem v úvahu nebral. V televizi vypadá dobře, takže je správné, když se tady takové turnaje konají.

Zatím se žádnému hráči nepodařilo hřiště takzvaně rozstřílet, nejnižší výsledek na kolo je -7. Jste rád?
Abych řekl pravdu, čekal jsem, že cut bude níž než even par. Obvykle bývá i dvě rány pod, takže jsem byl překvapen. Možná je to dáno greeny. Ty jsou designovány jako rychlé. Když je uděláte rychlejší, tak jako pro tento turnaj, může to být důležitý faktor, proč se nehrají tak nízká čísla.

Konečně přišla ke slovu černá odpaliště, která hřiště prodloužila. Jak hodnotíte umístění bunkerů z tohoto pohledu?
Kde se z týčka hraje z kopce, je těžké odhadnout vzdálenost, tam představují nebezpečí pro každého. Řekl bych, že bunkery jsou dobře umístěny i jinde, jsou blízko k sobě a není moc místa, kam se trefit. Už jsem viděl pár míčů v bunkerech, takže z mého pohledu je to v pořádku.

Co říkáte tomu, jak se hřiště za těch několik let změnilo?
Já sem jezdím každým rokem, takže vnímám změny kontinuálně, není to takový rozdíl. Jak čas plyne, je hřiště čím dál lepší. Není to ale samo sebou. Musím ocenit zdejší greenkeeping, bez něj by to samozřejmě tak skvělé nebylo.

Napadá vás po této čerstvé zkušenosti, jak by se ještě dalo hřiště zlepšit nebo pozměnit?
Mě něco napadá neustále. Jsou to drobné věci – tam něco posunout, tady s něčím hýbnout. Proto sem každoročně jezdím, abychom společně vyladili, je to příjemná práce.

.