Když za hráčem zůstává obláček dýmu

29.05.2014 | Antonín Ebr | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Jimenéz s doutníkem

Golfoví veteráni se vzbouřili. Miguel Ángel Jiménez, Thomas Björn a další služebně starší hráči dávají mladíkům na greenech zabrat. Vyznavačům správné výživy a vědecky podložené životosprávy se vzpouzí odevzdat prostor generace, která vyrostla na cigaretách a se svým zlozvykem nemíní přestat. Kouří ale mnohem více profesionálů, než si myslíme. I ti mladší.

Björn měl dlouho na dosah vítězství na prestižním víkendovém turnaji BMW PGA Championship ve Wentworthu. I televizní kamery si všimly, že často potlačoval vzrůstající nervozitu cigaretou.

Nikotin byl odebrán ze seznamu zakázaných látek v roce 2002, ale jeho opětovné zavedení je podle antidopingové agentury WADA otázkou času. Pokud by se tak stalo, musela by nikotin zakázat i European Tour, která je signatářem WADA.

V roce 2011 tehdejší předseda hráčské asociace Thomas Björn (to je náhodička) prohlásil: „Nemyslím si, že kouření podporuje sportovní výkon, je to spíš zlozvyk. Pokud bude nikotin zakázán, bude to jen znamenat větší spotřebu jídla.“ Názor silného kuřáka je zajímavý, ale zcela jistě ne objektivní.

Televizní magnáti a sponzoři si údajně nepřejí kouřící profesionály. Jenže golfista a tabák jsou historicky spojeni už 130 let. S cigaretou v ústech čekali na odpališti na úder už Bobby Jones, Ben Hogan, Arnold Palmer nebo Jack Nicklaus, největší světové hvězdy.

Ano, doba se změnila a golf se ze hry stal sportem. Na greenech se přestávají objevovat otylí hráči, nahrazují je vytrénovaní atleti. Nikotin sice tělo podle odborníků neuklidňuje, ale kuřáci mají pocit, že se tomu tak děje.

Mezi nejsilnější kuřáky na European Tour patří Jiménez, i když si většinou dá doutník až v klubovně ke skleničce červeného vína z provincie La Rioja. Darren Clarke vyhrál vytoužený major až v roce 2011, ve třiačtyřiceti. I na poslední jamce kráčel vstříc vítězství na British Open s cigaretou v ústech.

Kouří ale i mnoho kolegů. Z těch známějších prozradíme jména jako Sam Torrance, Ian Woosnam, Nicolas Colsaerts, Thorbjørn Olesen, Pablo Larrazábal, Jeppe Huldahl, Jose-Filipe Lima nebo George Coetzee. Marcel Siem holduje cigaretám a od Czech Open v Čeladné víme, že nepohrdne ani podstatně ostřejším zbožím.

Ve Spojených státech začal hon na kuřáky, což se samozřejmě projevuje i v golfu, ale PGA Tour zapálenou cigaretu pouze nedoporučuje. Komisař Tim Finchem není pro absolutní zákaz kouření: „Golf se hraje venku a dým nikoho neobtěžuje, takže to nechci kriminalizovat. Možná ale zavedeme kuřácké zóny.“

Někteří hráči bez cigarety nevydrží. „Někdo má psychology, já musím kouřit,“ podotkl Ángel Cabrera po vítězství na US Open, kde měl průměrně deset cigaret na kolo.

Na nikotinu jsou údajně zcela závislí také Dustin Johnson, Frank Licklighter, John Daly, Nick Price, Hunter Maham, Spencer Levin nebo J. B. Holmes. Cigárko prý neodmítnou Fred Couples, Barry Lane, Robert Gamez, Jason Bohn, Pat Perez, Fuzzy Zoeller, Dana Quigley, Fulton Allem, Roger Davis, Jumbo Ozaki a Brian Barnes.

Kuřákem je například Alex Čejka, ale na herce Jiřího Bartošku nemá, protože ten údajně vykouří za osmnáctku skoro celou krabičku. „Na jedné jamce si zapálil i dvakrát,“ bonzoval na něj spoluhráč z turnaje v Olšových Vratech, který si nepřál být jmenován.

Něžné pohlaví spíše řeší kouřící kedíky. Mezi ženami na tour je největší »paličkou« Jennifer Rosales, zprávy o jiných jsou neověřené.

.