Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Když v ráji fičelo

17.07.2010 | Redakce | publikováno v rubrice Novinky
A A A

 Po čtvrtečním prvním kole turnaje  The Open Championship, které hráče výsledky hluboko pod par hřiště řádně namlsalo, přišlo vystřízlivění. 

Ranní flighty se potýkaly s vytrvalým deštěm, ale nakonec se z pohledu jejich výsledků jednalo o přijatelnější ze dvou variant. Po poledni se nad Old Course začal prohánět svěží vítr, který hráčům strhával míče daleko na vedlejší fairwaye a divákům odnášel čepice směr Severní moře.

 Ve čtvrtek večer jsem slyšel hodně místních, stěžovat si na to, že hráči mají štěstí na počasí a že by jim přáli pořádnou prověrku s větrem. Zkrátka tak, jak to na The Old Course většinou chodí.

 Golfový bůh měl asi zrovna uši otočené směr St Andrews a v pátek seslal na hřiště takový vichr, že musela být hra na více než hodinu přerušena. Tou dobou vál vítr rychlostí přes 50 kilometrů za hodinu a hřiště bylo pro účely major turnaje nehratelné.

 Není divu, že v takových podmínkách se výsledky ze čtvrtečního kola otočily a šplhaly se vysoko nad par. S těžkými podmínkami se vůbec nedokázal vyrovnat vedoucí hráč Rory McIlroy, který zahrál 80 ran a potvrdil, že The Old Course zkrátka na číslo začínající sedmičkou zahrát neumí.

 Dalším následkem silného větru bylo výrazné zpomalení hry. Hráči trefovali často vedlejší fairwaye a na dvojitých greenech se často ocitali u sousední jamky, odkud je čekaly i třicetimetrové paty. Odpolední flighty tak na hřišti strávily až sedm hodin, což se ne všem líbilo a někteří hráči označili hru za špatný vtip ze strany pořadatelů. Stěžovali si především na navrtání jamek, které jako by vůbec nepočítalo s očekávaným větrem a dostat míč do požadovaných pozic bylo mnohdy fyzikálně nemožné.

 Komu se ale počasí zamlouvalo, byli diváci a fotografové. Vítr rozehnal dopolední mraky a při nečekaně vysoké teplotě vítr ani moc neštípal. K vidění byla velmi různorodá hra, kdy každý hráč volil trochu jinou strategii jak bojovat s povětrnostními podmínkami. K vidění byl tedy skutečný linksový golf, kdy hráči často patovali na green ze vzdálenosti přes 50 metrů nebo používali slavný úder “bump and run“, aby se vyhnuli zásahům větru. Zkrátka učebnice course managementu a golfové strategie.

 Fotografové byli za svou namáhavou práci odměněmi těmi nejkrásnějšími podvečerními fotkami hřiště s kulisou domů a věží v St Andrews. Mraky běžely po obloze neskutečnou rychlostí a obrazy se střídyly snad s každým stisknutím spoušti.

 Jen ti domácí Skotové zase brblali, co že je to za důvod, přerušovat hru kvůli větru. Oni přece hrají po celý rok bez ohledu na počasí. A to jim mohu jen potvrdit. Občas, když jsem během svého ročního pobytu zajel v zimě do St Andrews, vždycky tam byli. V zimě, větru a dešti při teplotách těsně nad bodem mrazu. Hřála je asi jejich vášeň pro golf a taky skotská.

 

Ze St Andrevs Jiří Novosad