Když rozhodnutí padne na osmnáctce

20.11.2013 | Antonín Ebr | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Letošní finále European Tour v Dubaji kvůli fenomenálnímu výkonu Henrika Stensona postrádalo dramatičnost, ale v minulosti byly k vidění i významné turnaje, kde se rozhodovalo až na úplně poslední jamce. Pojďme se podívat na deset nejzářivějších případů z historie golfu.

British Open 1983, Royal Birkdale: Tom Watson dokázal na dlouhém paru 4 zahrát birdie a zvítězit.

PGA Championship 1986, Inverness: Bob Tway zahrál z bunkeru rovnou do jamky a vyhrál major.

US Open 1990, Medinah: Hale Irwin předvedl birdie ze 13,5 metru a vyhrál v play-off.

British Open 1995, Old Course St. Andrews: Constantino Rocca v Údolí hříchu proměnil osmnáctimetrový putt. Nakonec ale prohrál play-off s Johnem Dalym.

PGA Championship 2000, Valhalla: Tiger Woods proměnil těžký putt na birdie a v play-off poté porazil Boba Maye.

PGA Championship 2003, Oak Hill: Shaun Micheel předvedl jasné birdie po skvostné přihrávce na pět centimetrů k jamce a vyhrál major o ránu.

Qatar Masters 2007, Dauhá: Retief Goosen dal na poslední jamce eagle a vyhrál o ránu.

Memorial Tournament 2009, Muirfield Village: Tiger Woods zahrál birdie po přihrávce sedmičkou železem a vyhrál o ránu druhý turnaj sezony.

Abu Dhabi Golf Championship 2010, Spojené arabské emiráty: Martin Kaymer předvedl skvělou ránu železem a díky birdie porazil o úder Iana Poultera.

The McGladrey Classic 2013, Sea Island: Chris Kirk na sedmnáctce vyrovnal Brinyho Bairda. Pak zahrál birdie a vyhrál turnaj, když soupeř utopil míček.

Bonus pro čtenáře: Nejdelší osmnáctku má hřiště Farmstead Golf Links v americkém Myrtle Beach, kde je jamka par 6 z mistrovských odpališť dlouhá 701 metr. Evropský rekordman leží v Chantilly ve Francii, kde čeká 545 metrů dlouhý par 5.

Výjimka potvrzuje pravidlo, a tak i hřiště East Lake v Atlantě, kde se koná turnaj Tour Championship, končí nešťastně parem 3. Poslední odpaly nejlepších profesionálů ve finále FedEx Cupu ale musejí mít přes 210 metrů.