DRFG – left
DRFG – right
DRFG – top

Když na greenu pukne srdce

15.05.2014 | Antonín Ebr | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Hráči často tvrdí, že na ně například při trojputtu šel infarkt. Občas se ale stane, že srdeční mrtvice na greenu opravdu udeří. Nad výčtem nejznámějších případů, kdy hráčům nebo jejich nosičům holí nevydrželo srdce, ukazuje americký kardiolog, proč jsou golfisté na infarkt tak náchylní.

Nejčerstvější případ je z neděle, kdy při turnaji European Tour na Madeiře zemřel na srdeční infarkt caddie Ian MacGregor. Dvaapadesátiletý nosič holí, jenž spolupracoval se Skotem Alastairem Forsythem, zkolaboval přímo na hřišti na poslední jamce a lékaři už ho nedokázali zachránit.

Nebyl to první případ mezi nosiči z posledních let. V říjnu 2012 skonal při Champions Tour v Severní Karolíně pětapadesátiletý Scott Steele. Infarkt ho zastihl na parkovišti před finálovým kolem. „Byl to nejlepší caddie mé kariéry. Bylo mu jedno, zda se jedná o kvalifikaci na Web.com Tour nebo o finále Masters,“ řekl profesionál Kirk Triplett.

Ze spárů smrti unikl velký kamarád Tigera Woodse. Letos v dubnu Notah Begay III. dostal v Dallasu infarkt v pouhých 41 letech. Vítěz čtyř turnajů na PGA Tour se s profesionální kariérou rozloučil před dvěma lety a nyní pracuje pro televizi. „Cítím, že jsem měl obrovské štěstí,“ napsal v prohlášení.

O dva měsíce dříve odstoupil kvůli srdci ze hry pětapadesátiletý profesionál Hal Sutton. Vítěz 14 turnajů na PGA Tour a rydercupový kapitán z roku 2004 dostal infarkt při druhém kole turnaje ACE Group Classic na Floridě. „Dali do mě hadičku a už jsem v pořádku,“ vzkázal ještě z nemocnice.

Jen pět minut byl od smrti v srpnu 2007 v té době sedmadvacetiletý Eric Compton. Hráči Nationwide Tour se při návratu z tréninku udělalo špatně a jel do nemocnice, což mu zachránilo život. Compton, který od 12 let žije s transplantovaným srdcem, utrpěl infarkt a byl hospitalizován v kritickém stavu.

Loni v březnu vzrušila golfovou veřejnost smrt miliardáře Luboše Měkoty. Pětapadesátiletý uhlobaron si po jedné z jamek berounské osmnáctky odskočil do klubovny na toaletu, kde ho po chvíli objevili šokovaní spoluhráči. Měkota byl vášnivý hráč a zahrál si i pro-am na European Tour v Čeladné. Zemřel na srdeční příhodu..

Mnohý golfista by si přál odejít z tohoto světa jako v roce 1995 Peter Sedore z Kalifornie. Za prvé skonal v 83 letech na srdeční zástavu přímo na hřišti v Hemetu, za druhé to bylo po paru na obtížné jamce. „Nemohl si přát lepší smrt,“ řekl jeho syn Dennis. „Poslední odpal se mu skutečně povedl,“ dodal kamarád Bill Rutlege.

Britský herec Hugh Laurie je znám především díky ztvárnění Dr. Househo ze stejnojmenného amerického seriálu. Málokdo ale ví, že v roce 2000 ho při golfu překvapil infarkt. Tehdy čtyřicetiletý herec údajně pracoval 15 hodin denně a neochránila ho ani milovaná hra.

Šarmantní zpěvák a herec Bing Crosby, který je označován za první americkou megastar, zemřel 14. října 1977 ve věku 73 let při oblíbeném golfu. Ano, na infarkt.

Proč srdeční slabost postihuje v takové míře golfisty, vysvětluje Dr. Edward A. Palank, kardiolog z Naples na Floridě: “Mezi hráči je velké procento lidí v pokročilém věku, útoky na srdce přicházejí nejčastěji mezi šestou a jedenáctou hodinou, kdy jsou na hřišti, a golf je přece jen namáhavý sport.”

.

Počet přečtení: 1 553
Komentáře

Zapoj se do diskuze

Jméno:
E-mail:
Váš příspěvek:

TOPlist
Square 300 Šípková 25. 9. – 8. 10. 2017