ČPP – LEFT
ČPP – RIGHT
ČPP – TOP

Kdo má sklony k podvádění?

29.01.2013 | Andrej Halada | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Nemyslím, že by se na golfu nějak výrazněji podvádělo. Sice se o tom občas píše a často hovoří mezi hráči, ale podle mého názoru nejde o kardinální problém golfového života. Spíš jsou takové příklady jen hodně vidět – právě proto, že jsou neobvyklé.

Faktem nicméně je, že v Česku se to debatami o fixlování při rekreačních turnajích jen hemží. Také jsem se už setkal s tím, že si na turnaji někteří hráči lehce vylepšili pozici, že měli tendenci ubrat si jednu či dvě rány za kolo, že neznali pravidla a chtěli dropovat z autu… Většinou jsem nevěděl, zda jde o záměrné podvádění, anebo o omyl a neznalost. Jen výjimečně jsem si byl jistý, že dotyčný moc dobře ví, co dělá. A chce to udělat.

Jaké jsou motivy při podvádění v golfu? Zhruba tytéž jako v životě. Chcete být vpředu. Chcete vítězit. Chcete se mít dobře a hlavně líp než ti ostatní. Většina z nás nepatří k nějakým špičkám, výjimečným jedincům, kteří dosáhli maxima. Jsme běžní, snad jen občas trochu nadprůměrní. Ale lidská ctižádostivost je mocná zbraň a člověk jí někdy podlehne až k zaslepení. A tak začne překračovat pravidla.

Jsme u jádra věci. Před časem jsem nalezl výsledky studie, která zjišťovala, kdo má či nemá tendenci chovat se v životě neférově, kdo má sklony k podvodům. Tuto studii nazvanou Higher Social Class Predicts Increased Unethical Behavior (Lepší sociální postavení je předpokladem pro zvýšené nemorální chování) vypracovali sociologové z University of California v Berkeley. A výsledky stojí za přemýšlení. Týkají se totiž i golfu. Ačkoli o golfistech nebylo ve studii ani slovo, bude vám zcela zřejmé, že na mnoho z těch, kteří se prohánějí po greenech v USA, ale i v Evropě a Česku, tyhle závěry docela sednou.

Co sociologové zjistili na základě výzkumu, kterého se účastnilo přes tisíc osob ze všech společenských tříd? Základní poznatek zní: bohaté a privilegované vrstvy mají sklon k neetickému chování, porušování pravidel a neupřímnosti mnohem více než lidé z vrstev chudších a obyčejnějších. Ačkoli jsou v obou sociálních skupinách výjimky, v průměru jsou bohatí a dobře postavení mnohem většími podvodníky než lidé z nižších sociálních tříd. A to zvláště v situacích, kdy to zvyšuje šance na jejich úspěch. Tito lidé jsou také mnohem více zaměřeni na své já, jsou sobečtější. Hlavní autor analýzy Paul Piff přímo říká: “Být ve vyšší sociální třídě – buď původem či díky vlastnímu úsilí – má zcela zřejmý vztah s neetickým chováním a rozhodováním.”

Výzkum ukázal i na některé konkrétní projevy. Například u bohatých řidičů je třikrát vyšší pravděpodobnost, že nedají na přechodu chodci přednost. Celkem jich toto pravidlo porušilo 46 procent. Takže pozor, pokud se blíží auta prémiových značek Mercedes, BMW či Audi. Takových vozů ostatně na golfu vídáte mnohem víc než v běžném provozu.

Účastníci výzkumu absolovovali celkem sedm testů, které simulovaly běžné životní či pracovní situace. Bohatší a úspěšnější lidé se v nich chovali obratněji, šli rychle a chytře za svým cílem, ale zároveň překračovali dohodnutá pravidla či klamali své okolí. Autoři studie říkají, že tito lidé nemají problémy se svědomím: “U lidí, kteří zaujímají privilegovanou pozici, je menší pravděpodobnost, že budou vnímat, jak jejich chování ovlivňuje druhé. V důsledku toho často začnou porušovat pravidla. Hamižnost připravuje jedince o empatii a potřebu udržovat kontakt s ostatními lidmi a naopak v nich posiluje pocit, že mají nárok na víc, než jim ve skutečnosti náleží.”

Výsledky komentoval i psycholog Vladas Griskevičius z University of Minnesota, který na základě této i dalších studií soudí: “Z analýz vyplývá, že lidé nepodvádějí, protože by byli zoufalí nebo na dně, ale protože se k tomu cítí oprávnění a chtějí se dostat ještě více do popředí.”

Tolik sociologické výzkumy. A protože golf je sportem spíše té bohatší a úspěšnější části populace, je vskutku o čem přemýšlet. Je samozřejmě možné namítnout, že golf má tu vlastnost, že právě takové “úspěšné podvodníky” dokáže ve svých řadách rychle odhalit a snaží se je také “umravňovat”, někdy dokonce vytlačit ze své komunity. Je známo, že v některých ctihodných klubech by podvádění automaticky znamenalo cejch a de facto vyobcování. V tom je skutečně úžasná síla golfu – je to totiž hra, která si na podvodníky vždycky posvítí a dříve či později je “dopadne”.

Na druhou stranu nelze přehlédnout, že golf v českém prostoru – kde tradice fair play nemá vždycky na růžích ustláno – úspěšné, bohaté, ale i vychytralé jedince skutečně přitahuje. Coby módní sport nasál do svých řad v posledních patnácti letech všelijaké rychle vyšvihnuvší se šikuly. A že by se tihle lidé při hře chovali jinak než doma či ve svém byznysu, o tom dost pochybuji. Měli jsme už i své fixlovací aféry: například pražský hoteliér Dvořák byl před pár lety přistižen. I golfista David Rath se s golfistou Mirkem Topolánkem svého času napadali ve sněmovně, kdo z nich víc podvádí při golfu. Jak se nakonec ukázalo, ty golfové podvůdky nebyly zdaleka těmi nejhoršími.

Ať je to ale jak chce, jedno je jisté. Pokud se někdo ve svém životě chová proti pravidlům, nedodržuje je, na golfu se téhle vlastnosti nezbaví. Může si stokrát říkat, že tady přece nemá cenu podvádět, je to jen hra, stejně by se na to přišlo. Ale většinou takový jedinec zase podlehne. Chce totiž vyhrávat. Za každou cenu.

Andrej Halada, www.navzduchu.cz

Počet přečtení: 2 258
Komentáře
 • Pavel Podzimek napsal:

  Hezkej článek,
  trochu zjednodušující ale zajímavej

 • Hanka Karasová napsal:

  Děkuji za informaci a omlouvám se za případnou rozladěnost p. Paggia, já si spíš myslela, že to bylo nedopatření, protože vždycky bývá uveden p. Halada a přišlo mi to vzhledem k tématu takové pikantní.Jinak chválím web, je pro moji potřebu asi nejlepší a nejkompletnější, takže díky za něj. H.K.

 • Ivan Paggio napsal:

  Pro Hanka Karasová. Nahoře není uveden autor, nýbrž ten, kdo článek na Golf.cz vkládal. Pokud není autor uveden dole pod článkem, je vkladatel zároveň autorem. Nyní je nahoře uveden pan Halada. Spokojena?

 • Ota Doležal napsal:

  Andreji, až na konci jsem pochopil, že píšeš jen o golfu :-)

 • Hanka Karasová napsal:

  A když už se tady mluví o podvádění, tak by mě zajímalo, proč je nahoře jako autor napsán p.Paggio?!?

 • Pet napsal:

  Je to len zalezitost testosteronu. Jedinci co ho nie su schopni kontrolovat mozgom, tak hladaju rozne cesty ako to vylepsit. Pri sachovej hlave, ale clovek vie, ze pri HCP pod 10 je koniec. Najhorsie je, ze ti magori v politike presvedcili narod, ze vsetko funguje absolutne super a opak je pravdou. Odporucam clanok z gentikom z ktoreho je tento uryvok. Čo sa stane, keď dáte pokusnému hlodavcovi viac testosterónu.
  Odstraňuje strach. Znamená to, že potkan vo vyvýšenom bludisku s otvorenými časťami sa bude po podaní testosterónu častejšie pokúšať dostať na otvorené plošiny, kde by za normálnych okolnosti vôbec nešiel. Alebo išiel iba raz a zistil, že sa tam bojí. Tam to je jasné, ale nie je vôbec jasné, ako to funguje.

  Čítajte viac: http://tech.sme.sk/c/6595638/peter-celec-testosteron-s-nami-robi-divy.html#ixzz2JMciHK27

 • Peto napsal:

  Velmi dobry clanok. Uplne s nim suhlasim. Hovori sa, kto podvadza pri golfe, podvadza aj v businesse a de facto aj v zivote. Urcite to plati aj obratene.
  Ked si spomeniem na 3-4 pripady tych najvypuklejsich podvodnikov pri golfe, s ktorymi som sa stretol, tak to boli taki pochybni kseftari, respektive manazeri statnych firiem, o ktorych sa vedelo, ze neziju iba z platu.
  Dostat takeho cloveka do flajtu je hotove nestastie, lebo bud clovek musi predstierat “slepotu” (ak nie je zapisovatel) a dusit to v sebe, alebo vyvolat evidentny konflikt (takito ludia nie su schopni sklopit usi a ospravedlnit sa) a pokazit si den mozno este viac… Dobre riesenie neexistuje.

 • Zapoj se do diskuze

  Jméno:
  E-mail:
  Váš příspěvek:

  TOPlist
  Mediaboard Square 300 Skanska
  Square 300 Šípková 25. 9. – 8. 10. 2017