Kdo hraje v Česku o Ryder Cup

18.08.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Turnaj D+D Real Czech Masters bude předposlední akcí, na níž bude možné sbírat body do evropského bodového žebříčku pro rydercupový tým starého kontinentu. Tento žebříček je základní a právo startu získají hráči na prvním až čtvrtém místě konečného pořadí k 31. srpnu. Dalších pět se přidá ze žebříčku světového a kapitán Paul McGinley doplní výběr udělením tří divokých karet.

Na Albatrossu bude z tohoto pohledu nejsledovanějším mužem Jamie Donaldson. Velšan momentálně figuruje na pátém místě pořadí, jež je sestavováno podle prémií získaných na European PGA Tour. Žebříček pro výběr rydercupových hráčů a sezonní Race To Dubai se však nekryjí, neboť se nekryjí jejich časová období.

Ve Vysokém Újezdu a potom ještě v Circolu u Turína má Donaldson šanci dostat se před čtvrtého Španěla Sergia Garcíu. Tím by si start v týmové soutěži pojistil, i když figuruje ještě na „postupovém“ místě pořadí světového. Tam by ale se mohl propadnout, protože v zámoří startuje fedexcupové play-off a v prvním dílu The Barclays mají poslední šanci dostat se na odpovídající body Angličané Luke Donald a Ian Poulter.

Z českého turnaje se odhlásil Victor Dubuisson, jenž už body nepotřebuje. V evropském žebříčku je třetí a Donaldson by musel vyhrát jak v Česku, tak v Itálii, aby ho předstihl. Francouz má dost bodů i ve světovém pořadí a kdyby ani to nestačilo, vzhledem k jeho skvělému představení ve World Matchplay Championship by se McGinleymu nabídla jasná volba, komu pro jamkový formát dát přednost při doplňování týmu.

Na D+D Masters nepřijede ani Thomas Björn, jenž v neděli skončil čtvrtý v Made In Denmark a také by ještě mohl z devítky vypadnout. Vyčkává však a zatím figuruje mezi přihlášenými do Circola.

Naopak druhým mužem, jemuž by mu tuzemští diváci měli věnovali v nadcházejícím klání pozornost, je Skot Stephen Gallacher. Šanci dostat se na Ryder Cup přes evropské pořadí už nemá, ale úspěchy z D+D Real Masters a Italian Open by mu mohly pomoci k dostatku bodů do pořadí světového.

Odhlášením se ze startovního pole v Česku uznal Francesco Molinari, že v jeho pozici nebude možné se na potřebné body dostat. Ital se soustředí na úspěšné vystoupení doma, aby si jej McGinley dobře všiml. O totéž se na Albatrossu bude snažit Nizozemec Joost Luiten, i když v konkurenci velkých jmen, která pro divoké karty přicházejí v úvahu (Lee Westwood, Miguel Ángel Jiménez) to u irského kapitána bude mít těžké.

Aktuální evropský rydercupový žebříček (v eurech):
1. Rory McIlroy (S.Ir.) 5 537 075,35, 2. Henrik Stenson (Švéd.) 2 893 568,55, 3. Victor Dubuisson (Fr.) 2 880 182,84, 4. Sergio García 2 539 593,00, 5. Jamie Donaldson (Wal.) 2 509 687,42.

Aktuální světový rydercupový žebříček Evropy (body do official world ranking):
1. McIlroy 534,26, 2. Stenson 387,12, 3. García 366,80, 4. Justin Rose (Angl.) 284,31, 5. Martin Kaymer (Něm.) 247,27, 6. Thomas Björn (Dán.) 206,34, 7. Dubuisson 204,79, 8. Donaldson 170,51, 9. Graeme McDowell (S.Ir.) 169,34, 10. Luke Donald (Angl.) 167,55.

Kompletní žebříčky najdete zde.

Seznam přihlášených do D+D Real Czech Masters k nahlédnutí zde.

.