Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Kde se hraje ekologicky?

06.02.2010 | Aneta Zárubová | publikováno v rubrice Novinky
A A A

švýcarskoGolf Environment Organisation (GEO) uznala švýcarský Golfpark Nuolen prvním GEO certifikovaným golfovým klubem ve Švýcarsku. Hřiště se pyšní velkým množstvím ekologických aktivit, díky kterým získalo i toto prestižní ocenění. V čele golfového managementu stojí ředitel a prezident hřiště, Steven Tierney.

Původní štěrkový lom se začal přetvářet na hřiště před jedenácti lety, do roku 2018 by se Golfpark Nuolen měl rozšířit na 27 jamek. Hřiště se rozkládá v populární rekreační zóně pro obyvatele Zurichu a kantonu Schwyz. Průměrně se tu během devítiměsíční sezony odehraje více než 40 000 kol.

Steven Tierney, který byl už třikrát za své ekologické snahy oceněn GCSAA (Americkou asociací golfových prezidentů),byl do projektu zahrnut v roce 1997. Nyní se Steven a celé hřiště těší dlouhodobého uznání.

„Pro moderní greenkeepery je důležité, aby se vědělo, jak je jejich práce důležitá a že si zcela uvědomují odpovědnost za životní prostředí,“ říká Tierney. „V celém golfovém odvětví na ně čeká spousta ocenění, přičemž GEO certifikát je nejprestižnější z nich, proto je naší snahou řídit Golfpark Nuolen podle nejvyšších světových standardů,“ zdůrazňuje.

Golf skýtá výbornou možnost, jak přeměňovat degradovanou krajinu na veřejně prospěšný prostor, který je současně ekologický. Zástupce GEO, Verifier David Bily, byl velice překvapen kvalitou hřiště, když vzal v úvahu nízkou spotřebu chemikálií a hnojiv Tierneyho teamu.

Golfparku se podařilo minimalizovat používání chemikálií tím, že upřednostňují „mechanické cesty“. „Tolerance pro poškozenou trávu je na greenu 10 % a na fairwayích 20 %. Největší problém vejít se do těchto limitů jsme měli v posledních letech na jaře, po roztání nadměrného množství sněhu. Problém se tedy řešil odsáváním půdní vlhkosti a zpracováním půdy tak, aby lépe vysychala. Tím, že je množství hnojiv sníženo na minimum, klesá zákonitě i počet škodlivých chemikálií v zemi,“ zasvěcuje nás Tierney do principů mechanického přístupu k věcem.

Klub také dosáhl 90% recyklace  plastů, PET, hliníku, kovů, skla a papíru – okolo klubovny má umístěné příslušné kontejnery. Veškerý organický materiál, jako posekaná tráva a shrabané listí, jsou kompostovány a poté navráceny zpět na hřiště.

Velkou výhodou rozvoje takovýchto projektů je kromě zlepšení kvality životního prostředí i nárůst počtu pracovních míst v regionu.

„Jsem velmi potěšen prací, kterou Golfpark Nuolen odvádí. Je to i pro nás velká motivace k tomu, abychom se v příštích letech zaměřovali více na ekologický golf,“ říká na adresu hřiště v Nuolenu John C. Storjohann, generální sekretář Švýcarské golfové asociace

Je tedy jisté, že GEO program má budoucnost a Golfpark Nuolen může jít se svým úspěchem příkladem i českým hřištím.

Znění GEO Certifikátu

Stránky hřiště