Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Jste závislí na golfu?

28.01.2010 | Aneta Zárubová | publikováno v rubrice Novinky
A A A

green1Hrajete-li  golf, jste většinou obklopeni jen samými příjemnostmi, nacházíte se v krásném a klidném prostředí. Okolo vás je samá zeleň, která má na lidské oko podle výzkumů uklidňující účinek. Při hře kolem sebe máte  většinou lidi na podobné vlně, kamarády, nebo rodinu.  Na hřišti vás nezatěžují ani problémy, které řešíte v zaměstnání, protože se plně koncentrujete na hru. Většinou hrajete za hezkého počasí, není zase tolik sebemrskačů vyhledávajících hru za deště. Navíc je golf oproti ostatním sportům šetrný k vašemu tělu a tak se stal opravdovým sportem na celý život. Zkrátka při golfu se cítíte skvěle.

 
Procházka zeleným sadem

green2Tím, že hrajete a procházíte se s bagem v ruce, se nevědomě udržujete v kondici. Každý ví, jak jsou procházky přírodou zdravé a nejlépe to ví vaše tělo. Odpustíte-li si kárku, snižujete riziko kardiovaskulárních chorob a spálíte i nějaké ty kalorie. Pokud chcete posílit i horní část zad, můžete bag nosit na zádech, ale ruce posilujete, i když taháte vozík. Golf se tedy zdá naprosto ideální aktivitou, i co se vnímání vlastního těla týče, když odpalujete míček, zlepšujete si koordinaci rukou a očí.
Při hře je někdy opravdu příjemné si popovídat. Je dokázáno, že nejhorší na lidskou psychiku je samota. Člověk je velice sociabilní stvoření a samota mu nedělá dobře. Když už ale chcete být sám, není nic jednoduššího, než vzít bag a jít pokořit hřiště muž proti muži.

 

_MG_4469Budu švihat jako profesionál

Profesionálové dělají hru zdánlivě jednodušší. Jejich švih vypadá tak ladně, plynule a nenuceně. Nám se zdá, že se snad vůbec nenamáhají, že jejich pohyb je naprosto samozřejmý a že je zcela normální, když odpálí míč na vzdálenost 280m. Lidé, kteří znají golf pouze z obrazovek a nikdy ho nehráli, si dovedou jen těžko představit, co je to za námahu. Často začátečníci věří, že jejich konečný švih bude vypadat úplně stejně, jako švih profesionála, a tak se do golfu obují s obrovskou vervou. Trénují a trénují, jejich vidina dokonalého švihu je totiž nutí stále hrát a zlepšovat se.

 

 Kam se poděl čas? 

green3Mnohým se povede dojít velmi daleko, ale je tu jedna věc, která přeci jen hraje v golfu důležitou roli.  Málokterý amatér může golfu obětovat tolik času, energie a peněz jako profesionál. Následuje lehké zklamání, když amatéři zjistí, jak je to doopravdy s golfem a časem, nicméně ani to je neodradí. Pokračuje  fáze celoživotního boje o nejlepší výsledek, který je ve většině případů tím hlavním motorem. Pocit kontroly, který chce cítit každý hráč po odpalu míče je dalším elementem podporujícím vaší vůli hrát dál.

Závislí amatéři přizpůsobují svůj život golfu v mnoha směrech. Víkendy tráví na greenu, chodí často cvičit, aby je nebolela záda, kupují si všelijaká vylepšována švihu a jiné věcičky. Důkazem toho, jaká je touha lidí zlepšovat se v golfu, jsou nekonečné řady knih o švihu, technice, fyzičce, síle, úderech s typy jak snížit skóre.  Je fascinující, jak skloubením všech prvků golfového prostředí a vůlí člověka překonat sám sebe, vznikl vysoce návykový sport.

 
foto ©  Antonín Krčmář