Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Jste pověrčiví?

26.01.2010 | Aneta Zárubová | publikováno v rubrice Novinky
A A A

povercivost_pKaždý z nás je zná, některé přinášejí štěstí, některé se tradují po generace, máme je naučené od rodičů a patří do naší každodenní rutiny. Pověrčivost do jisté míry neodmyslitelně patří do našich životů. Rádi si domýšlíme, že je možné, aby nám něco nadlidského, pomohlo přinést štěstí, nebo naopak neštěstí. Snad každý z nás zná pověry o rozbití zrcadla a černé kočce, která nám nesmí přeběhnout přes cestu. Z neznámého důvodu věří, že například pořadí bot při obouvání ovlivní jejich úspěch během dne.

 Sportovní svět není výjimkou a v každém sportovním odvětví se dají velmi jednoduše najít pověrčiví lidé.  Pověrčivost najdeme jak mezi samotnými sportovci, tak i mezi fanoušky, kteří mají takzvané předzápasové rituály. Například vaří speciální jídlo, nosí oblečení, kterému věří, nebo musí sedět při zápasu na předem určeném místě. Tento fenomén je možná způsoben tím, že fanoušci pociťují vrozenou potřebu alespoň nějakým způsobem se účastnit zápasu nebo turnaje a podpořit svoje favority. Sportovci sami mají v mnoha případech velmi propracované rituály. Někteří tenisté záměrně nešlapou na čáry vymezující kurt. Golfisté jsou považováni za velmi kreativní, co se vymýšlení svých osobních pověr týče.

V čem spočívá síla pověrčivosti ve sportu?
Každý vrcholový sportovec, nebo tým podává ve své disciplíně maximální výkon, aby porazil své protivníky, kteří mají skoro totožné dovednosti. V takovémto případě rozhoduje o vítězi i jakýsi element „štěstí“. Každý se snaží v daný moment pro vítězství udělat vše. Něco, čemu jedinec věří, je pro něj velkou oporou, dává mu naději, že má něco, co soupeř nemá a utvrzuje ho o jeho šancích.

A jak jsou někteří golfisté pověrčiví?
-   Na 13. jamce se necítí tak sebejistě, jako na ostatních, a to jen kvůli číslu 13.
–   Nosí talisman, jemuž věří. Cítí se s ním sebejistěji a jeho zapomenutí pro ně může znamenat naprostou katastrofu.
–   Pokud zrovna hrají dobře, záměrně nečistí míček, aby se z něj štěstí nesmylo.
–   Věří, že míček s číslem, které mají rádi, jim přinese chtěný výsledek.
–   Nosí určitou barvu trička, když jim o něco při turnaji jde.
–   Mají plný bag talismanů a míče zásadně markují jen šťastnou mincí.


babickyAlan Babický

Jsi, co se týče golfu, pověrčivý?
V podstatě jsem býval pověrčivý „hráčsky standardně“ – tedy celkem dost (smích), ale okolnosti mě jaksi „donutily“ se od pověrčivých předmětů abstrahovat. Když jsem měl ještě čas se své hře věnovat, tak jsem měl i čas se zabývat podobnými „drobnostmi“ (i když jsou prokazatelně po psychické stránce důležité). Poslední roky mám na hru a přípravu na ní tak málo času, že je třeba ho využít jen na to nejnutnější bez čeho „už to opravdu nejde“… Tedy pokud jste rádi, že si kvůli každodennímu shonu stihnete jen taktak sehnat svou oblíbenou značku míčků, tak nějaké věci jako číslo na nich, barva týček a další věci jsou jaksi nuceně nepodstatné…    

Jak jsi při hře pověrčivý? 
Pamatuji si, že jsem nechtěl např. hrát s míčky s číslem 2 (znáte to: radši mrtvej než druhej), míval jsem svoje „šťastné“ vypichovátko, které mi dal Nick Faldo na Ryder Cupu 97 ve Valderramě, týčka určitých barev, mince s rokem vydání rovným mému datu narození, vždy jen tři týčka v kapse a spoustu jiných věcí…. Ale všechno tak nějak odpadlo v klokotu dějin…

Máš s tím nějaký konkrétní zážitek?
Většina „pověrčivých“ předmětů se vyvinula postupně… vypozoroval jsem, že s určitou „věcí“ se mi dařilo víc než bez ní… Anebo mi nějaký slavný hráč nebo někdo jiný, extrémně úspěšný, dal něco pro štěstí…

Pravda je, že třeba „barva trička“ u mě vznikla tak, že – ještě dávno před nedělní červenou woodsovskou mánií – jsem kdysi v jednom konkrétním oranžovém Nike tričku vyhrál dva důležité turnaje těsně po sobě a už to bylo…. Upřímně, fenomén oranžového trička mi celkem vydržel až dodnes. Takže, když mě uvidíš v oranžovém tak je jasné, že za něčím jdu… (smích)

Potkal jsi na golfu někoho zajímavého, kdo tě zaujal právě svojí pověrčivostí?
To by vydalo na knihu. Ale první z velkých hráčů, se kterým jsem přišel do styku, byl Alex Čejka a ten měl tehdy poměrně dost „rituálů“ a věcí, které „musely“ být určitým způsobem. Pokud se dobře pamatuji, tak hrál jednu dobu jen míčky s číslem 6 – 8… Jo a před sezónou 96 mi dal pro štěstí svetr, ve kterém vyhrál Volvo Masters ve Valderramě 95. Sem tam jsem v něm i hrál – a šlo to líp (smích) – , ale má na sobě spoustu reklam a to tehdy v amatérském golfu nebylo úplně optimální. Navíc lidé mají ještě pořád tendenci ostatní hodnotit a někomu řešit jeho život, takže se tehdy ukázat na golfu ve svetru prokazatelně od Čejky nebyl prostě dobrý nápad.      

Máš nějaký talisman?
Mám jeden poslední, ten jediný „ještě drží“. Takovou malou koženou vložku do boty se všitou kuličkou pod klenbu nohy, co jsem byl nucen používat do svých prvních bot – kvůli plochým nohám. Trvalo to dlouho a bolelo to, ale nohy se celkem spravily. Golf jsem začal hrát pozdě, fenomén věku a již zvolená profesní dráha se na mé „hráčské golfové kariéře“ podepsaly. A tahle „ťapka“, jak jí říkám, mi tehdy vždycky připomněla, že když člověk moc chce, tak poručí i přírodě a kličkám osudu…(smích)  

 

LeblOndřej Lébl

 Ondra moc pověrčivý není, při hře mu je ale stále nablízku jeho roztomilý talisman. Cover na dřevo v podobě růžového prasátka dostal od své přítelkyně. Má rád míčky s číslem čtyři a své míčky si značí čtyřmi červenými tečkami s černým obvodem, říká tomu beruška.

 

 

vinklerova_terezahl2Terezka Vinklerova

Jsi pověrčivá?
Jsem pověrčivá snad u všeho, jen na patek 13. nevěřím, zatím se mi nic nikdy nestalo a golf jsem zatím v tento den nehrála tak uvidíme, třeba za rok změním názor.

Jak jsi pověrčivá v golfu?
Třeba u patování, kdo je dál, má patovat nejdřív a když přijde jeden z těch „machru“ na turnaji, že si to nechce markovat, protože cítí, že ze to tam dá, tak to tam ve většině případů nedá. Párkrát jsem si takhle taky zamachrovala a nevyšlo mi to.
Patování má pořadí a to se má dodržet. Jinak si vždy při nějaké události, na které mi záleží, ať je to golf nebo zkouška ve škole, beru každou ponožku jinou. Svoji pověrčivost také přenáším na druhé. Přítel je profesionální golfista, přišla jsem na to, že s jedním tričkem vyhrává a vždycky se umístí hodně dobře.  Takže ho nutím to tričko nosit, když jde tzv. do tuhého.

Setkala ses s někým, kdo tě zaujal svojí pověrčivostí na golfu?
Nevím, asi ne, spousta lidí o tom nemluví nebo odpoví „ne nejsem, je to hloupost“. Přitom určitě v některých situacích, se dají nachytat nad nějakým svým zvykem, který jim přináší štěstí. I když, jsem slyšela, že prý jeden náš profesionál (nechci jmenovat) nosí na rukavici napsáno „klid“. Přišlo mi to vtipné, ale jako dobrý nápad, jelikož jsem sama výbušná povaha, tak si to na ten palec asi napíšu taky.

Máš nějaký talisman?
Talisman v podobě plyšáku apod. nemám, ale myslím, že když je člověk šťastný a zamilovaný, tak velkým talismanem je to, co má v srdci;) 

 foto Ivan Paggio, Isifa