Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Jsou golfisté hulváti, nebo jsou lepší než ostatní?

14.11.2011 | Andrej Halada | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Přiznejte se: kolikrát jste na golfu řekli sprosté slovo? Kolikrát jste nadávali, a to pěkně nahlas, že to slyšeli lidé okolo? A jak často se setkáváte s projevy hulvátství na hřištích?

Bývalý kedík Tigera Woodse Steve Williams nedávno o svém šéfovi řekl, že je to „černej debil“. Je úplně fuk, jestli to byla uzavřená akce nebo ne. Williams jen potvrdil to, co se o něm stejně už dávno vědělo: že je to obhroublý křupan. Což ale nic nemění na faktu, že svou roli kedíka – a v případě Woodse i bodyguarda – zvládal skvělým způsobem. Od kedíka a ochránce se ostatně nečeká, že to bude nějaký jemný muž, co hraje na housle v orchestru.

Nedělejme si ale iluze, že i Woods sám je slušný a vytříbený chlapec. A nejde vůbec o jeho milostné aféry. Nadává při hře tak, že to z jeho rtů odečte i ten, kdo nemá vycvičené oko hluchého. Jsou známy i historiky kdy Woods coby mladík „bavil“ společnost stupidními vtipy právě na konto černochů a jejich barvy pleti (!).

Můžeme pokračovat dále. Pro mne osobně je prototypem sportovní „gumy“ takový Rory Sabbatini, jehož prostořekost a neuctivost je všeobecně známa. A to nemluvím o Johnu Dalym, který sice dokáže být zábavný a vtipný, ale jinak je to arogantní chlap bez vkusu. Nevěřím ani, že by takoví hráči jako Phil Mickelson nebo Luke Donald byli v jádru takoví slušňáci, jak vypadají. I když jsou mi oba docela sympatičtí.

Jednoduše: golf je sport a sport je tvrdý boj, v němž se servítky neberou. Ve sportu mezi sebou soupěří egoističtí jedinci, kteří chtějí vyhrát a v rámci tohoto cíle je jim skoro vše ostatní jedno. Golf samozřejmě není box ani rugby, ale nenechme se zmýlit tou vnější fasádou. Za ní to totiž bublá právě jako v tom boxu.

Golfoví hráči, funkcionáři atd. rádi říkají, že golf je lepším sportem, slušnějším a gentlemanštějším. Není to podle mne pravda, protože golf právě jako každý jiný sport podporuje vzájemnou konkurenčnost, která má za následek vyhrocené emoce a nehezké projevy lidského ega. Pokud hledáte opravdovou slušnost, nenajdete ji v záležitosti tak kompetitivní jako je sport, ale třeba v sociální oblasti, v péči o druhé lidi.

Golf je nicméně obdařen jednou věcí, která z něj opticky sport „lepších jedinců“ dělá. Jsou to pravidla golfového chování. Golfová etika je hezký vynález šlechticů a vysoké společnosti, která kdysi golf hrála především. Aristokracie má zakódováno, že člověk by se měl chovat na úrovni a lépe než ti ostatní – aby se tím od plebejského lidu odlišil a dal mu i příklad. V praxi to sice vypadalo tak, že všichni v blízkém okolí věděli, že důstojný lord je docela „čuně“, ale na veřejnost to nikdy neproniklo. Je to tak trochu dvojí morálka, dvojí chování, pokrytectví. Jenže viděno z druhé stránky: není právě tohle „pokrytectví“ jádrem naší civilizovanosti? Všichni se musíme přece chovat nějak „slušně“, musíme respektovat určitá pravidla, mít určité meze. Kdyby tomu tak nebylo, dávno bychom se vzájemně postříleli a bitky na ulicích by byly každodenní součástí života.

Golf je navenek skutečně slušným sportem – protože ke slušnosti hráče nutí. Ve fotbale se nic takového dnes už nepěstuje. Tam vám každý trenér dokonce radí: fauluj ho, sejmi ho, když nemůžeš jinak. Je dobře, že v golfu zatím nic takového není k vidění.

Na druhou stranu si ale nedělejme iluze. „Čuňárny“ můžete ve světě golfu vidět také na každém rohu, jen bublají pod povrchem a ven se dostanou jen občas. Jako třeba teď Williamsovo chování. Ale zeptejme se: kolik z těch slušně se chovajících rekreačních golfistů-podnikatelů přišlo ke svému majetku čistým způsobem? Kolik golfistů-manažerů se chová ke svým podřízeným jen slušně? Kolik hřišť bylo postaveno jen z peněz, které byly získány poctivou a tvrdou prací, nikoli podivným kšeftováním?

Ne, svět golfu počínaje Tigerem Woodsem a konče rekreantem někde na zapadlém hřišti není lepší než ten ostatní svět. Má jen šikovný gentlemanský plášť, ve kterém se prezentuje. Když zafouká vítr a plášť se rozvlní, vylétnou z něj i takové výrazy, jako „černej debil“.

 

Andrej Halada, www.navzduchu.cz