Český rozhodčí na Women´s British Open

12.07.2014 | Michael Jon | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Michael Jon

Michael Jon – Ricoh Women´s British Open, Royal Birkdale, Southport, Anglie
(10. – 13.7.2014, časový posun -1 hodina)

 

Den 4 – poslední
RicohWomen’s British Open je nezapomenutelná věc. To na úvod. Silně pochybuji o tom, že se mi podaří jako rozhodčímu dát jich dohromady aspoň polovinu ve srovnání s počtem odehraných WBO, které má právě teď na kontě Dame Laura Jane Davies.

Poslední den jsem opět dostal příležitost společně s Rachel Bell (Tournament Director of Ladies European Tour),  Sue Witters (Vice President of LPGA Tour Rules and Competition), Bradem Alexandrem (Manager of LPGA Tour Rules and Competition) a Bo Reamem (LPGA Advance Official) provozovat činnost rovera. Opět na první devítce a tentokrát jen do jedné hodiny odpoledne, takže jsem se stihnul aspoň potkat s Ivanou a babičkou Jessicy Kordy na sedmičce ve chvíli, kdy jsem se vrátil z osmičky strkajíce před chvílí před sebou pomalou skupinu, která flight Jessicy a ostatní na první devítce brzdila. Rachel, Brad a taky Donna Mummert si odkroutili největší sadu, protože po práci na bugyně se vydali na hřiště v roli „Walking Rules Officials“. Donna ráno stihla roving na druhé devítce (aspoň pár flightů), Brad nám lehce pomohl na devítce první (cca hoďku). Zato Rachel byla první na hřišti, stihla přemístit s personálem bannery, pak jsme oba lítali jako hadry na smetáku, abychom předělali všechno z not na buben do pravidelné vlakové soupravy, a pak už Rachel popadla do ruky Rozhodnutí, blok a tužku a vyrazila od jedničky s třetím flightem od konce. To už jsem se já ale vracel na bugyně proti srsti, abych si se všemi podal ruku. Přišel čas změnit oblečení a naskočit do auta.

Cesta zpět byla poplatná datu na mých hodinkách. Vyrazili jsme směrem na Manchester. Řidička courtesy caru mě začala zpovídat. Byla nadšená, protože pracovala mnoho let (17) pro Volkswagen a tak zná Prahu, Mladou Boleslav a další místa v ČR. Takže prima začátek. Při najíždění na hlavní z křižovatky se ale Range rozplácnul o auto před námi, které z ničeho nic znovu zastavilo. Rover to odnesl škrábancem, nepohyblivá závada před námi přišla o nárazník, kus blatníku a pravé zadní světlo. A o jaké auto jsme se zastavili? Škoda Fabia… Policie, volaná spolucestující z poškozeného auta, naštěstí (!!!) oznámila, že k takovým prťkám nejezdí, a tak po výměně dat náš Rover pokračoval na letiště. Tam nás čekalo další super milé překvapení. Boarding 16.20 odlet 17.00? Ne. Nejdřív odlet v 18.00. pak v 19.00, pak další info v 19.15, pak další info v 19.50 a pak konečně nápis „běžte k bráně číslo 2“ s odletem ve 21.30. Proč? Pro slabší povahy taky prima informace; letadlo mělo vážnou technickou poruchu a inženýři se právě snaží letoun opět dostat do 100 % kondice. Dotek kol na runwayi (mimochodem dráha 13-31!) o půl dvanácté byl – kromě přesunu autem – konečným bodem skvělého týdne. Protože ani trnitá cesta domů nic ze skvělých dojmů a mnoha nových zkušeností nepřehluší.

Díky IMG, díky LGU a díky LPGA za pozvánku! Díky LGU Office, speciálně Benu Wilsonovi a Sebastianovi Gellepinimu (Championship asistentům) a extra extra extra pak Gillian Roy – Championship managerce – za úplně všechno. Díky všem kolegům rozhodčím za prima týden, jmenovitě pak Anne, Bo, Bradovi, Davidovi, Di, Donně, Dympně, Gavinovi, Gillian, Jan, Kay, Liz, Lorně, Mandy, Orle, Richardovi, Sue a Trish! Extrémně pak kolegům z LET Dawn a Kirsty a Nicovi z PGA za super spolupráci na hřišti a super večery ve městě, když už na ně (2x …) došlo, a samozřejmě speciálně pak „šéfce“ naší LET sekce Rachel, která mě „vodila všude za ruku“, abych se zorientoval a pak mi byla dobrou řidičkou prakticky po celý víkend.

Díky a snad někdy příště na viděnou!

Jo… A rulingy? Snad se radši ani neptejte… Ani jeden! Můj první major a ani jeden ruling! Byl jsem blízko jednomu, ale byl jsem příliš pomalý …

Odkazy: ... Royal Birkdale GC … Hřiště na satelitní mapě … Stránky turnaje


Den D3
Zase žádný ruling… Buď se na mně domluvily, nebo nevím… Dva pomalé flighty, všechno vyřešeno promptně. Takže se nejvíc odehrálo zcela mimo území, na kterém jsem se dneska pohyboval.

Slunce zmizelo nenávratně za mraky v odpoledních hodinách. Vítr někam taky zmizel. A večer se konečně rozpršelo. Ale déšť ovlivnil tak maximálně poslední čtyři rány. Všechno přesně podle předpovědi Craiga Mroczky z Mobile Weather Com, tedy společnosti, která nad námi drží ochrannou ruku. Když už jsme u počasí; zítra ráno přeháňky, pak slunečno a odpoledne vítr přes čtyřicet za hoďku. Konečně links! A já u toho nebudu! Po dokončení „rovingu“ na první devítce budu sedět v autě a směřovat na letiště v Manchesteru. Už teď mě to mrzí, ale takhle to bvylo plánováno od začátku.

A co tedy vlastně bylo dneska nejzajímavější? Kromě přesunů na leader boardu hlavně ty dvě trestné na konci kola, které nafasovala Korejka Sun Ju Ahn. Když se předposlední flight protáhnul osmnáctkou přišel urgentní call z turnajové kanceláře na základě „TV důkazu“ . Vzápětí se už Sue Witlers, Brad Alexander a Susan Simpson scházejí v přenosovém voze, aby posoudili, zda se Sun dopustila porušení pravidel. Ta mezitím se zapisovatelkou a rozhodčím, který flight doprovázel, čeká na verdikt v „Recording Area“. Po pečlivém prostudování záznamu a poradě přichází rozhodnutí. Sun si na osmnáctce přidá k pěti zahraným taky dvě trestné za budování postoje v bunkeru a tak se rázem ocitá ze samostatného prvního na děleném druhém místě. Vzpomínám si, jak se před lety naopak díky kameře golf.cz ulehčilo o dvě rány kartě Daniela Kraljice ve Mstěticích, kdy ze záznamu bylo prokazatelné, že se porušení nedopustil…

Zítra mě tedy čeká opět bugyna a to na poslední sadu 35 flightů na první devítce. Hodnotit den před večerem je nesprávné, ale i tak si dovolím už teď napsat, že Ricoh Women’s British Open na Royal Birkdale je mazec a že mě to až doteď moc bavilo i bez těch rulingů.

Hezkou hru!


Den D +1
Druhé kolo probíhalo naprosto identicky, jako to první. Tedy z pohledu počtu „rulingů“, které jsem na Ricoh Women’s British Open udělal. Nula. No fakt, nula… Že nepřišlo nic včera, to by se dalo i čekat. Měl jsem prima flighty. Ale když děláte od 6 od rána „rovera“ až do osmi do večera a nic ani nebrnkne… A tak jdeme na „drobné detaily“:

  1. Počasí je naprosto bláznivé. Ihned po příjezdu jsem fasoval „heavy jacket“ a už jsem se zmínil, že se víc než hodil. Teď? Spálené uši a nosy dávají člověku pocit, že není na západním pobřeží Anglie ale někde u Rudého moře a že se hraje El Gouna a ne Royal Birkdale. Aneb tento způsob léta se zdá být místním značně podivným.
  2. Dneska – věřte nebo ne – jsme poprvé k večeři měli klasiku: Fish and Chips.
  3. Žena Ivana nastartovala s kolegyní Rachel turnajový kurz češtiny pod názvem „sentence a day“. Ty první dvě věty se jí budou určitě hodně hodit v Plzni. Tedy možná. Tedy určitě se dají použít. Tak třeba jedna z nich je „Nemám vůbec čas!“… Rachel si je foneticky zapisuje. Tomu, co dává na papír říká „Yorkshirská minionština“.
  4. No a když už jsme u jazyků a národností;
  • auto jsme dneska po návratu v hotelu zaparkovali hned vedle českého Renaultu. Že má českou značku si všimla Kirsty…
  • Ivana se na hřišti dala do řeči s dědečkem a babičkou Jessicy Kordy a bylo to moc fajn…
  • cutem prošlo osm (!!!) Japonek, což by se moc líbilo kolegovi Bolkovi Bobčíkovi…
  • dvě třetiny česky mluvících hráček naopak (což je mi líto) cutem neprošly…
  • až dneska jsem zaregistroval, že se profesionalizovala Amy Anderson, která jako jediná dokázala hodně kvalitně konkurovat Španělkám na Univerzitním mistrovství světa na Ypsilonce před dvěma lety…

Přeslechnuté věty a dialogy:
„Mám ho! Ne! To je můj míč z posledního turnaje!“ – maršál na osmičce při hledání drivu v roughu vlevo
„To ještě pořád nejdou? Nechceš tam pro ně dojet?“ – maršál na šestce
„Já jsem plus šest…“ hráčka, z flightu, kterému jsem oznamoval, že jsou po osmičce „plus dvacet“
„To jako že hledáme fake-ball?“ – maršál poté, co se diváci bez kontroly vyřítili přímo před už už téměř drajvující Becky Brewerton, která preventivně zakřičela „fór“, a protože nikdo nedával pozor, tak si všichni mysleli, že na ně letí balón a následně se rozprchli do všech roughů okolo, aby ho rychle našli

A na závěr vřele doporučuji tenhle mix… Dame Laura Davies, Lydia Ko, Paula Creamer nebo třeba Michelle Wie v tomhle sestřihu opravdu „perlí“…

Tak dobrou noc do Čech!


Den „D“
První den je za námi. Ráno jsme se vydali s manželkou z hotelu na hřiště pěšky. Čtyřiceti minutová procházka okrajovými částmi Southportu byla prima. Cestou po „Waterloo Road“ potkáte „White House“, „Five Pillars“, základnu místního kroužku lodních modelářů (v jejich nádrži je zákaz koupání, na který vůbec nedbají kachny) nebo třeba tři chlapíky starající se o městskou zeleň… „Jdete na golf?“, ptají se. „Jasně!“ „Kdo vyhraje?“ „No… To je těžko říct…“ Chlapík má jasno; „Já myslím, že Michelle Wie…“ „Aha, a co třeba Charlie Hull?“ Jeho rezolutní „Ne!“ nás trochu překvapilo… A pak jsme si popřáli prima den.

Můj první flight vyrážel až v půl třetí. Takže jsme se prošli po hřišti, protože byla spousta času. Cestou jsme se věnovali hráčkám a golfu, ale taky divákům. Na první kolo jich přišly stovky. Věkový průměr? Řekněme „důchodový věk“. Jeden detail byl opravdu zajímavý. Mnoho z nich mělo na vestě nebo tričku připnutou „placku“ se svým jménem a funkcí; „GC ten-a-ten – Ladies Captain“ například… Po čerstvě dohrané osmnáctce jsme si vyměnili pár slov se Sandrou Gal. Tvářila se nespokojeně ale to byla mýlka… „To nemůžu říct. Nespokojená nejsem. Spíš jsem tak trochu zklamaná. Vůbec jsem nehrála špatně a ten výsledek neodpovídá tomu, co jsem hrála a jak jsem to na hřišti cítila…“

Mimochodem jsem se naučil jednu věc, kterou jsem zatím nikde (bohužel…) nepraktikoval. A to, že rozhodčí může klidně naložit na bugynu pána, který po mrtvičce špatně chodí a mluví a doveze ho do Tent Village na toaletu. Diváci jsou naproto úžasní. Každou chvíli s vámi někdo něco zasvěceně řeší a rozebírá. Jsou přející. A prožívají všechno, co vidí. Tak třeba „babča“ maršálka pronese zničeho nic k mé ženě: „Hrajou to všechno moc do výšky! Mají hrát punch a nakulovat to!“ A pak ještě dodá: „Kdybych hrála takhle pomalu v našem klubu, tak dostanu dopis!“

Karrie Webb na patnáctce trefila diváka. Při Ref-Meetingu Susan říkala, že v loňském roce měli jednu zlomenou ruku a pár děravých hlav. Tak to snad už letos nedoženeme… Zítra nástup v šest ráno, stopky do ruky a společně s Bradem Alexandrem hurá na „kolečka“.

Hezkou hru!

 

Den D -1
Heslo dne? „Course Walk“! Ráno v devět jsme se sešli všichni na prvním odpališti a vyrazili na procházku. Jediný počin vedoucí ke zdravému cvičení během tohoto týdne nás na prvním abšlágu na chvilku spojil z Klárou Spilkovou a Monikou Dvořákovou, které zrovna začínaly tréninkové kolo. Bzučící – tlumeně (!) – roj rozhodčích, ve kterém převládaly modré bundy LGU, se posunoval od jednoho pravidlově zajímavého místa k druhému. Co se řeší? Hlavně dočasně nepohyblivé závady, cesty, bannery, úlevy či neúlevy. Všechno pod taktovkou Sue Witlers (Vice President of LPGA Tour Rules and Competition(.

Na devítce se dá podle nepřehlédnutelné postavy tatínka identifikovat Sandra Gal. A protože jsme měli čas a příležitost, prohodili jsme pár slov. Je to moc prima mít šanci mluvit česky s hráčkami na Women’s British Open… Jen to, stejně jako před dvěma lety v Německu, vzbudilo dotazy okolí. Myslím, že kolegům z LPGA to vysvětlit možná ani nepůjde. A poznámka kolegyně Rachel Bell („Oni mluví minionštinou…“) rozesmála dost přítomných.

Odpoledne Ref-meeting, který vedla ředitelka turnaje Susan Simpson. Pro rozhodčí standardní procedura a přesto jeden rozdíl: nemáme místní pravidla. Všechno totiž obsáhne Hard Card, která je vystavena speciálně pro tento turnaj.

Večer Welcome drink reception v klubovně Royal Birkdale GC. Několik proslovů. Ten poslední, který pronesl kapitán Royal Birkdale Richard Hunt, byl opravdu typicky anglický – suchý a přitom k popukání. Hvězdou večera byla (samozřejmě) – kromě obhajující Stacy Lewis a členky Royal Birkdale Florentyny Parker – Dame Laura Jane Davies. Proč? Vítězka 20 turnajů LPGA, 45 turnajů LET a třeba 6 LPGA of Japan Tour, 2 turnajů Ladies Asian Golf Tour a 8 ALPG Tour hraje svůj třicátý Women’s British Open…

Hřiště je ready. Všechno je ready. Zítra mě čeká projížďka s třemi flighty celou osmnáctkou. Nařízení zní: zůstat za všech okolností s bugynou za provazy. Což je na Royal Birkdale chvílemi dost zajímavá věc. Trochu to bude škola řízení. Proč za provazy? Protože na LPGA Tour se mezi provazy objevuje bugyna jen tehdy, když jde někdo pomalu a „Rover“ ho popohání. To si vyzkouším v pátek (tedy upřímně doufám, že to nebude potřeba…), kdy budu s Bradem Alexandrem (Manager of LPGA Tour Rules and Competition) tuhle činnost praktikovat na první devítce a budeme se snažit udržet pole v pravidelném chodu.

Tak se loučím a zítra nashle!


Den D -2:
Royal Birkdale… Kdyby mi ještě před rokem někdo řekl, že na tomhle hřišti budu letos v červenci pískat Ricoh Women’s British Open, smál bych se… Teprve dneska, když jsme poprvé projeli hřiště s kolegy z Ladies European Tour, mi došlo, že to je pravda.

Ráno bylo na hřišti počasí, které moji dva kolegové popsali jako „počasí hnusnější než Barryho žena“. Šedá obloha, přeháňky, jednou silnější jednou slabší. Parádní kosa. Zimní tříčtvrteční bunda se hodila jako nikdy. Odpoledne? Sluníčko, palermo a obloha, kterou název „Tmavomodrý svět“ nevystihuje. Na úvod bych chtěl jen trochu názorně přiblížit, na jakém turnaji jsem se ocitl.

Čtyři rozhodčí LET, deset rozhodčích Ladies Golf Union, čtyři rozhodčí LPGA, dva rozhodčí R&A, jeden rozhodčí PGA a jeden USGA. To je mix! Čtyřikrát různý „Tournament Office“.

Dnešek byl o „najíždění“ hřiště a ladění místních pravidel a popisů jamek. Taky jsme přidali nějakou tu drop zónu. Taky to bylo o setkání s Klárou a Monikou, Ditou a prima chvilka v LGU Office. Vykulené oči Jessiky Korda po česky vyřčené otázce, jak jí můžu pomoct, jen tak nezapomenu. Až potkám Sandru Gal, budu mít za sebou setkání se všemi česky mluvícími účastnicemi. Snad zítra.

Pozdrav všem čtenářům golf.cz z Royal Birkdale.

 

Český mezinárodní rozhodčí Michael Jon je řádným rozhodčím Ladies European Tour a má  za sebou mnoho turnajů v této sérii. Tento týden má významnou profesní premiéru, poprvé bude rozhodčím na turnaji nejvyšší světové ženské série LPGA a ještě k tomu turnaji se statutem major. Ricoh Womens British Open čtvrtým majorem z pěti a druhý ve velikosti dotace před Evianem. 
Michaela Jona, mimo jiné vedoucího naší Pravidlové poradny  jsme poprosili o dojmy z jeho premiéry. Tak snad mu to čas dovolí.

Odkazy: ... Royal Birkdale GCHřiště na satelitní mapěStránky turnaje

.