Červinka: Prožívám s dcerou každé vítězství i prohru

14.10.2015 | Dagmar Dandová | publikováno v rubrice Červinková, Interview, Novinky, Rozhovory
A A A

Magdalena ČervinkováJak náročné je věnovat se dítěti, které chce golf dělat naplno? Kolik to stojí času a peněz? Jiří Červinka se stará o kariéru dcery Magdaleny, která dosahuje úspěchů nejen na tuzemských turnajích, ale i na těch mezinárodních.

Jen za poslední dva měsíce Červinková vyhrála Masters National Junior Golf Tour na Kaskádě, NGTM v Golf Resort Franzensbad, WGM Kaskáda Open Junior a stala se Mistryní GC Hrubá Borša v Bratislavě. Je jí dvanáct let a HCP má 3,3.

„Když se Magdalenky zeptám, jestli se bude chtít jednou věnovat golfu profesionálně, tak její odpověď zní ´Samozřejmě´. Já si myslím, že vše se ukáže až časem…,“ říká Jiří Červinka a dodává: „Zatím ale jako každý rodič prožívám každé její vítězství i prohru.“

Magdalena Červinková

Co byl ten první impuls dát dceru na golf?

Magdalenka hrála od tří let tenis. Když jí bylo pět, děda ji koupil golfové hole. To byl počáteční podnět k tomu, aby to zkusila. Od té doby ji golf naprosto učaroval a už u něj zůstala.

Vy sám jste aktivním golfistou?

Dříve jsem golf hrával denně a můj HCP byl 13,9. V okamžiku, kdy Magdalenka začala hrát kvalitněji, což jsou cca tři roky, jsem se začal naplno věnovat její hře. Na to, abych si šel sám zahrát, mi tak zbývá jen málo času. A myslím, že kdybych se vydal hrát s Magdalenkou, tak by mě už pokaždé porazila. Třeba na  jamkovku bych si s ní netroufnul…

Děláte dceři i kedíka?

IMG_0264Kedíka jsem Magdalence dělal prvních pět let. Nyní chci, aby hrála sama a všechny situace řešila dle vlastního uvážení. Aby se naučila rozhodovat sama za sebe. Je jediná, kdo se z naší rodiny věnuje golfu naplno a všichni jí hrozně moc držíme palce. Magdalenka je naše nejmladší dítě. Ještě má tři starší sourozence, ti již pracují a věnují se svým zálibám.

Kdy jste si poprvé uvědomil, že Magdalena bude v golfu opravdu dobrá?

Jestli bude skvělou profi golfistkou, to se ukáže až časem. Ale již v prvopočátcích jsme oba dva chtěli jen vyhrávat, takže doufám, že jí to vydrží i do budoucna.

Účastnit se zahraničních turnajů je finančně nákladné, jak se shání sponzoři pro tak mladou hráčku?

Magdalena ČervinkováZahraničních turnajů letos Magdalenka absolvovala hned několik. Dvakrát jsme byli ve Skotsku, potom v Anglii a v Irsku, šestkrát ve Španělsku, dále ve Finsku, na Slovensku, třikrát v Rakousku a také v Nizozemí. Veškeré výdaje spojené s účastí na zahraničních turnajích táhneme z rodinné kasy.

Kolik tak stojí času, financí, úsilí vychovat z dítěte golfistu?

Neumím říci, kolik to vyjde po finanční stránce. Rozhodně ale musím říci, že to stojí velmi mnoho času a energie a pro mě je to vlastně celoroční práce.

Máte nějakou inspiraci pro rodiče, kteří nevědí, jestli mají investovat do golfové kariéry jejich potomka?

Golf je krásná hra, která vás pohltí. Skrývá se za ní spousta dřiny, která se může zúročit, ale také nemusí, jelikož konkurence v České republice a hlavně v Evropě je ohromná.

Na jaký úspěch vaší dcery jste nejvíc pyšný?

Magdalena ČervinkováLetos Magdalenka zvítězila na dvanácti turnajích. Já si vážím každého úspěchu a každého vítězství, kterého kdy dosáhla.

Stává se, že se Magdaleně někdy nechce trénovat?

Musím říci, že dcera zatím nikdy neřekla, že se jí na trénink nechce. Ovšem když má volno, ráda tráví čas se svými nejlepšími kamarádkami nebo jede s maminkou na nákupy.

A co škola – je u dcery na prvním místě dobrý prospěch nebo vyhraný turnaj?

Školu Magdalenka rozhodně nezanedbává. Jsem rád, že ZŠ Březová a zejména pan ředitel Zimčík nám vycházejí maximálně vstříc a umožnili dceři individuální formu studia. Šestou třídu zakončila vysvědčením se samými jedničkami, takže mohu říci, že své golfové i školní povinnosti zvládá úspěšně koordinovat.

Více info o Magdaleně Červinkové najdete ZDE