Ještě není rozhodnuto, Čeladná čeká. A stále má šanci

13.01.2012 | | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Tři roky v řadě mohli čeští golfoví fanoušci na domácím území sledovat v akci přední evropské golfisty. Czech Open však prodělávalo, nenašlo titulárního sponzora a zdálo se, že třetí ročník by mohl být také posledním. Tak to ale není, turnaj z kalendáře European Tour by se mohl na Čeladnou vrátit i letos. K tomu je však třeba sehnat dostatečnou finanční podporu.

Při pohledu na kalendář letošních turnajů European Tour si diváci museli všimnout jedné nepříjemnosti. Název Czech Open ani Čeladná v něm nenajdou. Naproti tomu u zamýšleného srpnového termínu visí zkratka TBC, tedy to be confirmed. O osudu turnaje tak stále není rozhodnuto. „Jak se můžete přesvědčit v kalendáři, nejedná se o ojedinělý případ,“ přidává ředitel Prosper Golf Resortu Čeladná Jiří Novosad, který zastupuje Stanislava Prose, majitele areálu.

Hlavním problémem jsou, jak je dobře známo, peníze. „Celá akce byla tři roky hrazena ze soukromých zdrojů, včetně vybudování areálu, ve kterém se turnaj koná. To je v jiných sportech věc vyloženě ojedinělá,“ upozorňuje Novosad.

Titulární sponzor, který by se za turnaj postavil, se v předešlých letech nenašel. A to byla zmiňována zajímavá jména. Sponzor není ani nyní. I proto se objevily zprávy, že se Czech Open 2012 neuskuteční. „Od loňského srpna probíhají nepřetržitě jednání s potenciálními partnery ohledně finančního zajištění turnaje. Jelikož v současné době není zajištěn dostatek financí, který by umožňoval uspořádání turnaje bez výrazné finanční injekce majitelů promotérské společnosti Quirit Alfa, je veden pod zkratkou TBC,“ přiznává ředitel Novosad. Tím však neřekl, že se turnaj neuskuteční. „Že v současné době není jednoduché sehnat peníze na podobně finančně náročné akce, to si uvědomuje i European Tour, která se snaží vyjít maximálně vstříc, s cílem udržení turnaje na Čeladné,“ dodal. Proto se termín na sehnání financí posunul na konec ledna. Toto datum ale nemusí být konečné.

Původně se na Czech Open hrálo o dva miliony euro. „Loni o milion a půl. Letos je ve hře snížení prize money na milion,“ naznačuje Novosad. K sumě okolo pětadvaceti milionů korun je třeba připočítat alespoň jednou tolik stejnou částku na organizaci turnaje. A k tomu se u nás zatím nikdo nenašel. Sám Novosad dělá maximum pro to, aby se turnaj vrcholové série na našem území zachoval. „Je důležité si uvědomit, co by český golf a Česká republika ztratili, pokud by se u nás turnaj již nekonal. Jak pro golf, tak pro stát se jedná o propagaci z privátních zdrojů, která je nic nestojí a na druhé straně přináší nesporné benefity,“ vysvětluje.

Čeští golfisté nemají jinou možnost, jak se poměřit s evropskou elitou. V loňském roce se zde představilo šestnáct domácích hráčů. Přes cut sice nikdo neprošel, i tak jsou ale nabité zkušenosti k nezaplacení. Czech Open zvedá i golfový kredit naší republiky, vysílá jej řada televizních stanic po celém světě. A ještě je tady jeden důležitý faktor, kterým je Ryder Cup. Ten se odehraje v následujícím měsíci, proto by se na Čeladnou mohlo sjet hodně silné startovní pole. I proto Czech Open stále jedná a věří, že se mu povede sehnat společnosti schopné tuto akci podpořit a pomoct tak k jejímu pokračování. „Bojujeme,“ uzavírá Novosad.

.