Jehlička – jak se stát golfovým manažerem 2.

20.05.2014 | Zdeněk Jehlička | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Zdeněk Jehlička

Zdeněk Jehlička je bývalý závodní golfista s handicapem 1,4. Je bývalým manažerem velké české golfové firmy s šesti hřišti. Po odchodu z podniku se rozhodl, že začne studovat golfový management ve Španělsku, které je jednou z nejnavštěvovanějších golfových destinací. Poprosili jsme Zdeňka Jedličku, aby se o své zkušenosti ze studií podělil s čtenáři Golf.cz a naznačil jednu z možných cest, kterou se adepti na toto, pro golf tolik důležité povolání mohou ubírat.

V prvním dílu svého vyprávění nás Jehlička seznámil s průběhem studia golfového managementu. Dnes bude vyprávět s vstupu do praxe.

 

K úspěšnému dokončení postgraduálního programu v golfovém managementu je zapotřebí projít nejen teoretickým studiem, ale také šestiměsíční praxí. V tomto ohledu nám pomáhala naše škola, která poskytla kontakty na všemožná hřiště, a na nás studentech bylo si stáž finálně zařídit.

Již když jsem na školu šel, měl jsem cíl svou stáž dělat v nějaké exotičtější zemi. Proto mne hned od první chvíle zaujala nabídka na pozici oversea trainee v největším golfovém resortu v Číně – Mission Hills. Úspěšně jsem absolvoval pohovor a nic nebránilo mé cestě za dalším dobrodružstvím a poznáním.

Prvním varováním mi však měl být fakt, že čínská strana nedodala všechna potřebná povolení pro vystavení pracovního víza a na mé opakované urgence tvrdila, že víza si mohu zařídit i v Hongkongu. Tam jsem přiletěl 11. července a ihned si začal zařizovat víza. Neumíte si představit, jaké bylo mé překvapení, když jsem zjistil, že od 1. července již možnost zařízení víz v Hongkongu neexistuje. Abych to zkrátil – bohužel po oboustranném snažení se mi nepodařilo získat pracovní víza a z mého exotického dobrodružství tedy velmi brzy sešlo.

Ovšem, když už jsme se snoubenkou byli v blízkosti, tak jsme do Mission Hills vyrazili. Přeci jen se tam člověk nedostane moc často. Resort, který se nachází v těsné blízkosti města Šen-čen, disponuje dvanácti osmnácti jamkovými hřišti a jen přejezd jednoho konce resortu na druhý trvá cca 45 min autem. V celém resortu pracuje 12 000 zaměstnanců, přičemž 3 000 z toho jsou caddies. Denně se zde odehraje 2 000 kol, o víkendu se číslo blíží až 3 000. Celý resort se má velikost zhruba 20 čtverečních kilometrů  a jen cestičky pro buginy mají celkovou délku 360 km. Každopádně stáž zde se nekonala a já se znovu obracel na své profesory o pomoc při hledání stáže.

Nakonec tedy, již vyškolen z předchozí zkušenosti, jsem s díky přijal nabídku z hřiště Finca Cortesin Golf Club, který se nachází v Andalusii v jižním Španělsku. Finca Cortesin je jedno z nejlepších golfových hřišť ve Španělsku a v letech 2009, 2011 a 2012 hostilo turnaj Volvo Match Play. V tomto turnaji se proti sobě utkává 16 vybraných hráčů z celého světa v jamkové hře. Mezi pozvanými nechyběly takové hvězdy, jako např. Rory McIlroy, Brendt Snedeker, Ian Poulter, Luke Donald, Sergio Garcia a další. Toto hřiště svou kvalitou, a i cenou, patří opravdu mezi špičky a v letošním roce vyhrálo cenu za Hřiště s nejlepším servisem ve Španělsku.

Můj program je rozvržen tak, že jsem měl strávit nějaký čas s greenkeepery, dále pracovat v caddy masteru, pro shopu a recepci a nakonec budu mít možnost pracovat s marketingovým a generálním manažerem. Stáž mi začínala v lednu, takže hned po Novém roce jsem vyrazil. Jako první oddělení mne čekal greenkeeping.

První den jsem přišel v 7:00 do práce a ve společné místnosti na mne koukalo dvaadvacet párů očí španělských greenkeeprů, kteří neuměli ani slovo anglicky. Já na oplátku neuměl ani slovo španělsky. Head greenkeeper, který jediný ovládá angličtinu, měl bohužel ten den volno, takže bylo nutno se domluvit rukama nohama. Po chvilce jsem pochopil, že půjdu s jedním kolegou sekat greeny. Umíte si představit naší konverzaci v průběhu celého dne. Naštěstí výrazy jako Real a Barcelona, football, numero uno a good jsou celosvětově známé.

Vzhledem k tomu, že zde stážisty zaměstnávají celkem často, mají zaběhnutý systém prací, který aplikovali i na mne. Finca Cortesin pozoruhodně dbá na kvalitu hřiště a přilehlého okolí, proto zde zaměstnávají dvacet čtyři greenkeeperů na hlavní pracovní úvazek. A co je ještě zajímavější, že všichni mají pořád co dělat. Stále se zde něco upravuje, předělává, přestavuje, narovnává tak, aby ani nejpřísnější kritik neměl hřišti co vytknout. V greenkeepingu jsem nakonec strávil dva měsíce, ovšem ani ty nestačily, abych si s kolegy alespoň trochu popovídal.

Potom jsem se přesunul do caddy masteru, kde pracuji doteď. Tady nás je celkem devět a pracujeme na směny. Máme na starosti vše, co se týče péče o klienty. Od vyzvednutí holí na parkovišti, přes přípravu bugin a holí, start jednotlivých flightů, prodej občerstvení na hřišti, marshallování, rozvoz vody a ovoce zdarma pro hráče, až po následné převzetí holí a bugin a jejich celkovou údržbu.

Tady už je pracovní prostředí pro mne příznivější nejen proto, že pracuji na své španělštině, ale i kolegové mluví velmi slušně anglicky. Co mne velmi potěšilo je, že caddy mastři z jednotlivých hřišť si zde vycházejí velmi vstříc a umožňují si navzájem hru na jejich hřištích. Díky tomu jsem měl už možnost navštívit velkou část místních hřišť. Dokonce jsem tu narazil i na jednoho českého profesionála, který pracuje na jednom z místních resortů, takže pravidelné zápasy jsou na denním pořádku.

Stáž tu mám naplánovanou do konce června, ale budu se snažit si pobyt zde ještě trochu prodloužit. Přeci jen se nepoštěstí každý den mít možnost pracovat na takto krásném hřišti. Uvidíme, kam mne vítr zavane dál. Vzhledem k tomu, že jsem měl být v této chvíli původně v Číne, ale nakonec jsem někde úplně jinde, tak raději už nic neplánuji. Ale o to víc se na to, co přijde, těším.

 

.