Golf Geum obarvení  nové levé 6.12.2018
Golf Geum obarvení od 6. 12. 2018 pravá část
Golf Geum obarvení od 6. 12. 2018 horní část

Jednotný hendikepový systém R&A a USGA

22.02.2018 | ČGF | publikováno v rubrice Novinky
A A A

ZarubovaAneta127_43Miliónům golfistů po celém světě je hendikep spravován šesti golfovými autoritami podle místa své působnosti. Od roku 2020 přijde změna: vejde v platnost jednotný hendikepový systém, na jehož vytvoření se podílely světové golfové orgány R&A a USGA.

Co vedlo řídící orgány golfu společně s národními asociacemi k zavedení nového systému? Za prvé jde o snahu přesvědčit a motivovat začínající golfisty, usnadnit jim jejich golfové začátky. Za druhé je to snaha nastavit spravedlivější systém pro hráče různých úrovní. A za třetí pak snaha o jednotný postup při výpočtu hendikepu ve všech zemích světa.

„Ustanovení jednotného hendikepového systému je po modernizaci pravidel golfu dalším krokem k tomu, aby golf byl jednodušší, srozumitelnější a tím i atraktivnější zejména pro nejširší golfovou veřejnost,“ vysvětluje záměr Dalibor Procházka, předseda hendikepové a normovací komise ČGF, který se ještě v rámci komisí EGA na přípravě nového hendikepového systému spolupodílel.

Podle Procházky na rozdíl od pravidel golfu, která už jsou dlouhou dobu jednotná, vyvolávala paralelní existence více hendikepových systémů určité problémy. „Přestože všechny takové systémy mají zdravý základ a na stejné sadě výsledků dávají docela dobře porovnatelné výsledky, přece jen tu rozdíly jsou a ty vystupují do popředí zejména v okamžiku, kdy má hendikep fungovat jako nominační kritérium pro účast v mezinárodních soutěžích. Ale i při běžné golfové turistice se hráči leckdy setkávali s problémy, jaký hendikep by se jim měl soutěžně započítat. Kromě toho je průměrový systém, nebo alespoň jeho základní principy, snadno vysvětlitelný a pochopitelný,“ doplňuje záměr český hendikepový specialista.

V současnosti existuje šest hendikepových systémů, a tedy šest různých postupů při vypočítávání hendikepu hráčů: v Austrálii je toto v kompetenci golfového orgánu Golf Australia (GA), ve Velké Británii a Irsku v moci The Council of National Golf Unions (CONGU), ve zbylých zemích Evropy European Golf Association (EGA), v Jižní Africe South African Golf Association (SAGA), v Argenitně Argentina Golf Association (AGA) a ve Spojených státech amerických United States Golf Association (USGA).

„Po určitou dobu jsme od golfistů slýchávali: Nejsem dost dobrý, abych mohl mít hendikep, nebo: Nehraju tolik, abych mohl mít hendikep. Naší snahou je, abychom hru ještě více zjednodušili a zpřístupnili,“ vysvětluje záměr výkonný ředitel USGA Mike Davis.

Ten našel podporu i v šéfovi R&A Martinu Slumbersovi. „S našimi partnery a národními asociacemi pracujeme na zatraktivnění golfu, na jeho větším zpřístupnění i na tom, aby si ho všichni hráči ještě více užívali. Světový hendikepový systém představuje v tomto ohledu obrovskou příležitost,“ dodává Slumbers.

Základní charakteristiky nového systému

  • hráčův hendikep bude vypočítán z průměru osmi nejlepších z posledních dvaceti odehraných výsledků
  • kromě toho systém obsahuje několik pojistek s ohledem na dříve dosažené výsledky či hendikep
  • do výpočtu budou zahrnuty jak soutěžní, tak nesoutěžní výsledky
  • hendikepy budou upravovány okamžitě po každém kole
  • díky globálnímu využívání USGA Course and Slope Ratingu bude hendikep plně přenositelný na všechna hřiště ve světě
  • případně bude možno zohlednit vliv, který na výkon hráče mělo počasí nebo abnormální stav hřiště
  • maximální skóre na jamce uvažované pro hendikepové účely bude odpovídat zisku 0 Stablefordových bodů (nett double bogey) – stejně jako v rámci současného hendikepového systému EGA
  • nejvyšší hendikep pro muže i ženy bude mít jednotnou hodnotu 54

Co to bude znamenat pro hráče?

Z pohledu běžného hráče a toho, jak bude vnímat hru či jak si ji bude užívat, se toho mnoho nezmění – obzvlášť ne v tuzemsku. Hráč stále bude mít jeden hendikep, který se mu bude průběžně upravovat, stále se bude moci účastnit turnajů nebo uhrávat nesoutěžní výsledky, stejně tak ČGF a kluby zůstanou garanty správného uplatňování systému jako celku. Samotný výpočet bude řešit server ČGF, který – stejně jako doposud – zůstane hlavním datovým centrem.

 Hráči si jen budou muset zvyknout na trochu jinou dynamiku změn hendikepů, kdy třeba právě odehrané špatné kolo nemusí jejich hendikep vůbec změnit, protože do výpočtu nebude zahrnuto, nebo se naopak jejich hendikep změní, i kdyby se podle stávající iterační metodiky nepohnul. Obecně lze očekávat rychlejší reakci hendikepů na zlepšenou výkonnost, určitou rezistenci proti zvyšování u dočasného propadu výkonnosti a naopak razantnější odezvu při dlouhodobém zhoršení výkonnosti. Ale to jsou jen technické detaily, které se snad brzy zažijí.

(převzato z webu cgf.cz)

.