Jednička, nebo sedmnáctka, Woods se hroutí

18.07.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Tiger Woods

Zdálo se, že když Tiger Woods přežije první a druhou jamku, přežije všechno. A vlastně to platí, jenže ve druhém kole The Open Championship se ostře sledovaný Američan ocitl v kritické situaci teprve po sedmnáctce. Zcela nečekaně vinou triple bogey. Někdejší nejlepší golfista světa to po zranění nemá lehké. A fanoušci s ním.

První a druhá jamka letošního major turnaje, to jsou mezi členy Royal Liverpool Golf Clubu jednička a dvojka. Kdyby se hřiště i při profesionálním major turnaji hrálo podle klasického pořadí, kdo ví, jak by to dopadlo s Tigerem Woodsem. Mít před sebou takový postrach, třeba by ztratil nervy.

Ale třeba taky ne. Ve druhém kole se sám vystavil do kritické situace a uspěl. Jeho putt do birdie na osmnáctce znamenal posun nad hranici cutu a občas rozladěný Tiger se v té chvíli koncentroval, jak to umí jenom on. „Dal jsem si šanci. Třeba se mi povede to, co Paulovi v roce 1999,“ připomněl cestu Paula Lawrieho k titulu, ačkoli Ir měl po dvou kolech ztrátu deseti ran na lídra.

Proč ale ještě větší musí dohánět Woods? Vraťme se k přeformátování hřiště. Takhle se hrálo už v roce 2006, kdy se velký turnaj po devětatřiceti letech do Hoylake vrátil. Za vším stojí pragmatická rozhodnutí. Kolem šestnáctky bylo možné vybudovat tribuny a ty letošní tvarované do písmene U jsou vskutku impozantní, stadionové, vytvářejí skvělý finišový prostor. Vedení European Tour šlo dál a vyžádalo si prodloužení jamky číslo 1 (klubové sedmnáctky), aby i start do významného turnaje byl ostrý.

Někteří hráči si s tím poradili, ve Woodsově případě to ale stavitelům hřiště vyšlo. Ve čtvrtek začal bogey, v pátek double bogey. Jelikož na dvojce přidal v obou dnech bogey, měl pokaždé co dělat, aby se z útlumu vyhrabal.

„Nebyl to zrovna nejlepší start,“ připustil po čtvrtku. „Byl to po dlouhé době můj první start, to pak člověk není zrovna výbušný,“ dodal. Jenže co pak znamenal pátek? „Byl to zase hrozný start,“ připustil. V úvodním dějství se mu povedl comeback, v následujícím ne. „Měl jsem birdie šance, ale neproměnil jsem je,“ dodal.

Až do šestnáctky hrál v pátek jen pary. Čtrnáct za sebou. Pak ale přišel onen triple a bylo jedno, která jamka je vlastně sedmnáctkou, protože takové nervy, jaké kolem Woodsova závěru začaly hrát, to si snad jeho fanoušci nezasloužili.

Woods má za šest kol na Royal Liverpool souhrnnou bilanci na první a druhé jamce +7. A na sedmnáctce odteď +4. Jelikož před osmi lety zakončil turnaj s konečným skóre -18 a letos v polovině hraje +2, každý si může snadno vykalkulovat, co tato čísla znamenají. Závěry se musí udělat až v neděli, nicméně statistika je někdy výmluvná.

Tak jako tak Američan prošel cutem a první zlezená hora je za ním. Jestli ale v sobotu a v neděli začne tak jako ve čtvrtek a v pátek na „klasickém“ konci anglického linksu, nemusí ani čekat na „umělý“ závěr hřiště, aby bylo jasné, že se dalšího úspěchu u ústí řeky Dee nedočká.

.