Je šest jamek dost pro hřiště?

18.03.2014 | Andrej Halada | publikováno v rubrice Novinky
A A A

V Česku je už přes sto znormovaných hřišť, ale některé z nich mají jen šest jamek. Jde o plnohodnotná hřiště? A čím především se takové areály liší od svých vyspělejších sourozenců?

Šestijamkových hřišť je v Česku zhruba desítka. Záleží na tom, jak bychom je počítali. Některá jsou znormovaná, jiná nikoli. A třeba se o nich ani neví. Například o šestce u zámku Nový Berštejn na Kokořínsku, další „neznámé“ hřiště je mezi obcemi Košov a Morcinov v Českém ráji. A určitě bychom našli i jiná.

Ať už znormovaná či neznormovaná, všechna tato hřiště spojuje jedna věc: vznikají na menším prostoru a to je také celkově limituje. Jamky nejsou nijak výrazněji upravovány a modelovány, mají výrazně naturální a přirozený charakter. Hřiště je skutečně „jen“ položeno na místní louky, žádnými velkými bagry se tu nejezdilo a nebudovalo. Na všech hřištích je také jasně vidět, že jsou nízkonákladová. Vkladem je zde obyčejná lidská práce, často s lopatou v ruce.

Jamky jsou celkově krátké a kratší, převažují třípary s délkami do 150 metrů. Čtyřpary nemívají nad 300 metrů. Úprava odpališť je „základní“, často se hraje jen z prostoru dvou kolíků zapíchnutých do země. Greeny jsou různé kvality, ale obecně malé, nezaložené, kopírují jen daný profil. Tráva na nich není stříhaná na moc nízko, patování jen někdy docela loterie.

Patrně nejznámějším šestkovým hřištěm je Krásný Dvůr, najdete ho v zámeckém parku stejného názvu na západě Čech. Na Krásném Dvoře začínal kdejaký český golfista, klub vznikl už v roce 1993 a hřiště se dodnes moc nezměnilo. Je to vpravdě „posekaná louka“, v zimě by člověk bez vlajek možná ani nepoznal, že je tu golfové hřiště. Jakýkoli rozvoj je v zásadě nemožný, protože místní louka v parku to z hlediska prostoru i způsobu ochrany nedovolí. Na Krásný Dvůr se jde člověk spíše jen projít s třemi, čtyřmi holemi v bagu. Víc netřeba, hřiště má par 60, jsou tu jen dva čtyřpary (225 a 291 m) a zbytek třípary.

Poměrně vyspělou šestkou je relativně nové hřiště v obci Komárno pod Hostýnem, dvanáct kilometrů jihozápadně od Valašského Meziříčí. Hřiště je typickou ukázkou postupného budování areálu. Teď má šest jamek, na podzim 2014 už by ale měly být otevřeny další tři, čímž se hřiště stane devítkou. Touto cestou prošlo už několik současných devítijamkových hřišť – například východočeské Na Vrších, které začínalo jako tříparová akademie.

Nynějších šest komárenských jamek je na rozdíl od ostatních šestek relativně dlouhých. Par je už nyní 72 (samozřejmě při hře 3×6), jsou zde totiž čtyři čtyřpary (205, 267, 286 a 316 m), jeden pětipar (377 m) a tím pádem jen jeden třípar. Sesterské hřiště Komárna je nedaleký Búřov (obě buduje Silvestr Mikuláštík), hřiště na stejnojmenném kopci u Valašské Bystřice západně od Valmezu. Má znormovaný par 63 a hraje se tu třikrát par 3 a třikrát par 4 (243, 270, 297 m). Hřiště je v lesním horském prostředí, zaujme i tím, že je tu možnost hrát z celkem pěti odpališť; alespoň podle oficiální skórkarty.

Devítijamkové hřiště už mělo stát na konci roku 2013 v Grosshofu u Broumova ve východních Čechách. Zatím mají jen šest jamek, ale devítka jistě bude. Nyní má hřiště par 66, délku 4 341 metrů, dvakrát par 4 (326, 330 m) a jeden par 5 (450 m). Tutéž skladbu jamek mají i v Holešově poblíž Kroměříže. Par 66, celková délka 3 705 metrů, dva čtyřpary (210, 270 m) a pětipar (410 m). Toto hřiště je de facto upravený driving, resp. jamky jsou tam, kam za jiných okolností dopadají míčky z drivingových rohoží. Hřiště se hraje dopoledne, driving je funkční odpoledne a k večeru.

Mnozí pražští hráči ze severního okraje města si pochvalují hřiště Yard Resort v Předboji u Prahy. Jamky obkružují zdejší driving, mají par 63 při délce 3 723 metrů. Je tu jeden par 4 (330 m) a jeden par 5 (426 m). Hřiště je vyhledáváno pro snadnou dostupnost, zázemí je kvalitní – areál disponuje i restaurací a možností posezení.

Na pomezí akademie a hřiště je areál v Úholičkách u Prahy, kde jsou některé jamky delší (přes 200 m) a některé ryze akademické – okolo 50 m. Samozřejmě existuje ještě dost šestek i devítek klasického typu akademie, těmto hřištím však už chybí čtyřpary. A také jamky jsou výrazně kratší, třípary dosahují délek okolo padesáti až sedmdesáti metrů.

Na šestková hřiště mnoho „běžných“ golfistů nepojede, budou argumentovat tím, že jamek je málo, nemohou hrát driverem, jít třikrát dokola je nuda, chybí překážky, greeny nejsou plnohodnotné… To je samozřejmě pravda, ale jde o pohled člověka, který už má něco odehráno. Pokud hrajete první rok, pokud jdete na golf jen třikrát ročně, pak jsou šestky vhodnými areály. Velmi dobře si pamatuji, jak jsem s radostí první rok vyrazil na Krásný Dvůr a jamky si celkem dvakrát po sobě prošel.

Dnes bych na Krásný Dvůr už asi nejel, ale třeba takový bližší Yard Resort ano, pokud by mne třeba nějaký známý začínající golfista požádal, zda bych právě s ním tohle hřiště nenavštívil. Nezanedbatelný je i fakt, že jde o hřiště levná, hra tu stojí jen pár stovek.

Je trochu škoda, že šestijamková hřiště nepřijala za svá širší negolfová veřejnost, že možná ani neví o existenci těchto zcela otevřených a nenáročných areálů. Cesta ke golfu vedoucí přes ně je totiž ve všech směrech jednodušší, přirozená a bez bariér.

Andrej Halada, www.navzduchu.cz

 

 

.