Jamka po jamce: Black Bridge Golf Resort

19.09.2011 | Martin Kučera | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Před nedávnem otevřel Black Bridge Golf Resort (Černý Most) své brány a pustil hráče na dokončených 18 jamek. Pokud se chystáte navštívit toto hřiště a nevíte jak na něj, po přečtení článku budete moudřejší. Pojďte si projít jamku po jamce i se zkušenostmi a názory dvou hráčů na jednotlivé jamky.

 

Hráč č. 1 – HCP 18,0; dlouhý hráč, v oblibě driver, nejistý s druhou ranou a slušné patování
Hráč č. 2 – HCP 24,0; krátký hráč, v oblibě hybrid “3” a hůl č. 8, hraje bez driveru

Pozn. vzdálenosti v popisu jsou brány ze žlutých odpališť.

Jamka č. 1 – par 4 (bílé 350 m, žluté 334 m, zelené 307 m, červené 289 m)
Na první jamce Vás čeká krásný 4 par. Jamka nepatří mezi náročné jamky. Levá strana jamky je lemována lesem, který je značen červenými kolíky (voda). Pravá strana jamky je ohraničena outem, neboť jamka navazuje na driving range. Má poměrně širokou mírně zvlněnou fairway, takže pokud dáte slice či hook, nemělo by se stát nic vážného. Jamka jde mírně do kopečka a proto bude dobré si sáhnout do bagu, při druhém odpalu, pro hůl o jedno až dvě čísla nižší, záleží, jak jste dlouzí. Na fairwayi jsou čtyři bunkery, jeden je na levé straně zhruba na 230 metrech. Na pravé straně je hned na začátku kolem 110 metrů, další je na 175 metrech a poslední je na 250 metrech. Pozor na rough, který je poměrně hustý a špatně se Vám z něho bude vyhrávat. Green není nijak velký a ani náročný. Po pravé straně greenu je betonová cestička, kde by Vám to mohlo nepříjemně odskočit za green do křoví, kde těžko budete hledat míček.
Hráč č. 1 – Relativně široká fairway. Když se povede drive, čeká Vás rána do kopce, ale dá se to zvládnout. Bogey povinnost : )
Hráč č. 2 – Z mého pohledu lehká jamka a při rovných odpalech není možnost se dostat do úzkých, být tak o 20 m při každém odpalu delší, nemám problém jít v regulaci a bojovat o par.

—————————————————————————————————————————————————-

Jamka č. 2 – par 3 (bílé 132 m, žluté 124 m, zelené 114 m, červené 108 m)
Hezký třípar s greenem na kopci. Zvolte určitě delší hůl. Kolem greenu není žádný bunker, takže při nezasažení greenu si lze ještě dobře přihrát. Na této jamce platí, že je lepší být kratší než delší. Za greenem přibližně 15 metrů jsou stromy a cesta. Green je nejvyšší bod hřiště. Můžete z něho vidět „krásnou“ panelákovou zástavbu.
Hráč č. 1 – Lehký třípar. Lepší je být krátký než dlouhý. Green se vzadu nepříjemně svažuje a míč utíká.
Hráč č. 2 – Třípar je pro mě vždycky výzva a když je to ještě do kopce. Těžké rozmýšlení s jakou holí to zahrát. Hlavně nepřepálit. Nakonec to byla lehká 6tka železo přímo na green, dva paty a s radostí jsem zapisoval par.

—————————————————————————————————————————————————-

Jamka č. 3 – par 4 (bílé 422 m, žluté 395 m, zelené 368 m, červené 342 m)
Jamka je pravý dlouhý dogleg, kdy nevidíme na green jamky. Jamka se láme dolu a zatáčí zhruba ve 220 metrech. Na zlomu nalevo od fairwaye je bunker, tak pozor na něj. Pravá strana jamky je zrádnější. Ve 185 metrech začíná out (driving range) a je po celé délce jamky až za green jamky. Za zlomem jamky je fairway celkem úzká a zvlněná, a má zhruba na 100 metrech ke greenu, na pravé i levé straně, dva bunkery. Levý okraj jamky je obehnán mírnými kopečky, a pokud se Vám podaří zahrát přes ně hook (slice pro leváky), budete velmi těžko hledat míček. Green je poměrně velký, takže by neměl být problém ho zasáhnout.
Hráč č. 1 – Dlouhý čtyřpar. Velkým strašákem je out po pravé straně, proto jsem hrál doleva, sice mimo bunker, ale z rough jsem neměl šanci trefit green, i když to je hodně z kopce.
Hráč č. 2 – na této jamce se nikam nehnat a při mé krátkosti hrát na klidné bogey. Hlavně se vyvarovat při druhé ráně slice doprava, tam číhá out až ke greenu. S hooky nemám problém, tak se nemusím obávat hustého roští a plevele, které vede po levé straně jamky také až ke greenu.

—————————————————————————————————————————————————-

Jamkča č. 4 – par 5 (bílé 506 m, žluté 490 m, zelené 463 m, červené 440 m)
Dle HCP nejtěžší jamka hřiště, ale samotný průběh jamky tomu nenapovídá. Fairway je pro první odpal dostatečně široká, jen se musí přepálit biozóna, která je na hranici 105 metrů. Je také dobré mířit trochu doprava, jamka je totiž pravý dogleg a můžete si tím zkrátit cestu na green, ale pozor na dva bunkery, které se nalézají napravo v rozmezí 200 – 230 metrů. Zbylých 200 – 250 metrů do green je fairway celkem úzká, tak pokud hrajete slice, tak pozor na to. Rough je celkem hustý, raději hrajte provizi pokud si nebudete jistí, kam dopadl míček. Po pravé straně budete mít out, ale není třeba se ho bát, je relativně daleko. Green je mírně na kopečku a pokud zahrajte před něj, míček Vám sjede dolu do ďolíčku, který tam na Vás číhá. Green není zrovna největší, ale ani není obtížný. Nalevo za greenem je bunker a pokud budete ještě delší, tak pozor na out.
Hráč č. 1 – Nejdelší a nejtěžší jamka na hřišti mě bavila. Z týčka to můžete napálit, nikde žádně nebezpečí.
Hráč č. 2 – Hlavně nezpanikařit z biozóny, dát klidný drive z teečka a být v klidu na fairway. Dostat se v klidu čtvrtou ranou na green, dva paty a je z toho bogey. Ač je to nejtěžší jamka dle HCP, není tomu tak.

—————————————————————————————————————————————————-

Jamka č. 5 – par 4 (bílé 381 m, žluté 375 m, zelené 315 m, červené 292 m)
Mírný levý dogleg, který Vás odmění za dobré odpaly. Delší hráče to bude svádět vzít přes levý okraj, aby se dostali blíže, ale pozor na rough a vzrostlé stromky, pokud by jste to zatáhli. Po obou stranách před greenem jsou bunkery. Vpravo od greenu je křoví a stromky, těžko by jste hledali míček.
Hráč č. 1 – Velkým lákadlem je zkrátit si to doleva. Pozor! Balón je pak obtížné najít. Lepší je držet se při zdi a to i na úkor metrů.
Hráč č. 2 – Nenáročná jamka, člověk se při ní „pokochá“ na kamiony a paneláky. Jen si dát pozor u greenu na pravou stranu, tam se těžko hledá míček, pokud netrefíte green.

—————————————————————————————————————————————————-

Jamka č. 6 – par 4 (bílé 348 m, žluté 332 m, zelené 306 m, červené 288 m)
Těžká jamka snad pro každého, krom toho kdo si je jistý svým prvním drivem, neboť se musí první ranou dostat přes biozónu a rough, který končí až 155 metrů od žlutých odpališť. Dále se jamka stáčí doleva a nehrozí již žádné velké nástrahy, jen dva bunkery – jeden je nalevo (190 m) a druhý napravo (215 m). Dva bunkery také naleznete před greenem (obdobně jako to bylo u předchozí jamky č. 5).
Hráč č. 1 – Pro mě první velká výzva. Kratším hráčům s vyšším hcp se mohou rozklepat kolena. Ta rána přes biozónu z týčka je poměrně náročná na psychiku.
Hráč č. 2 – Velmi těžká jamka na psychiku, hlavně to nenarvat, nezkazit drive a neskončit v biozóně. Bohužel psychika zapracovala a tahal jsem nový míček z bagu. Zbytek jamky je bez obtíží.

—————————————————————————————————————————————————-

Jamka č. 7 – par 4 (bílé 389 m, žluté 352 m, zelené 345 m, červené 315 m)
Pokud byla předchozí jamka těžká na psychiku, zde to bude ještě těžší. Biozóna je tu také, ale tentokrát musíte dát tak 170 – 180 metrů, aby jste byli bezpečně na fairway. Jamka se opět stáčí mírně doleva, do kopce a nepřináší další úskalí. Nalevo u greenu je jeden bunker. Green je poměrně velký, tak máte dostatek prostoru ho zasáhnout.
Hráč č. 1 – Pokud se Vám na šestce rozklepala kolena, sedmička je opravdu výzva. 180 metrů přes biozónu je opravdu hodně.
Hráč č. 2 – Rozklepaná kolena jsem měl stále z předchozí jamky a znovu tu na mě čekala biozóna a tentokrát ještě vzdálenější. Naštěstí jsem se poučil a klidným driverem jsem přepálil a skončil na fairway. Byl jsem spokojený, bogey bylo doma.

—————————————————————————————————————————————————-

Jamka č. 8 – par 3 (bílé 207 m, žluté 193 m, zelené 167 m, červené 151 m)
Dlouhý třípar z kopce, který má chráněný green dvěma bunkery po obou stranách. Pro kratší hráče je lepší si přihrát na fairway před green, ale pozor na vodu, která je na 130 metrech. Green má tvar hříbku a je lepší hrát na klobouček, i když bude navrtáno u nožičky (chrání ji dva bunkery).
Hráč č. 1 – Váhal jsem jakou hůl. Čtyřku železo? Pětku dřevo? Dřevo vyhrálo a nelitoval jsem. Trefený green, krásné tři paty a šel jsem dál : ).
Hráč č. 2 –  Pro mě těžká jamka, dlouhé třípary neumím hrát. Zahrál jsem doleva od greenu, eSkem jsem si nebyl schopný přihrát na green. Nakonec jsem zapisoval ostudných 7 včetně trojpatu.

—————————————————————————————————————————————————-

Jamka č. 9 – par 5 (bílé 427 m, žluté 419 m, zelené 381 m, červené 363 m)
Dvojitý pravý dogleg, který je nejdříve do kopce a pak z kopce. Zhruba na 200 metrech najdete po stranách dva bunkery. Na ten pravý pozor pokud ho budete chtít přehrávat. Pokud jste dlouzí, zkuste štěstí na green. Ti kteří si tolik nevěří, raději ránu, která skončí zhruba 150 – 100 metrů před greenem, blíže ne, neboť se tam fairway svažuje dolu a je tam biozóna. Green je velký a chrání ho jeden bunker vpředu a druhý je za greenem.
Hráč č. 1 – Po povedeném drajvu (přes pravý bunker) jsem zkusil druhou na green. Povedlo se a krásný pocit. Podruhé už to ale asi zkoušet nebudu. Velký risk.
Hráč č. 2 –  Krátký 5ti par, vždycky si říkám, že bych mohl zahrát s jistotou par či se pokusit při dobré příhře o birdie. Nicméně i za bogey jsem byl rád.

—————————————————————————————————————————————————-

Jamka č. 10 – par 3 (bílé 142 m, žluté 134 m, zelené 118 m, červené 113 m)
Třípar u kterého máte „neviditelnou” vodu. Voda se Vám schovává a těžko ji vidíte. Pokud budete krátcí, hrozí, že se Vám může míček zkutálet do vody. Green chrání také dva bunkery, jeden vpravo ve předu a druhý vzadu též napravo.
Hráč č. 1 – Zrádná jamka. Vypadá lehce, ale voda na kterou z týčka nevidíte je zrádná. Balon se Vám tam při krátké ráně může zkutálet.
Hráč č. 2 - Lehká jamka, i když hrajete přes vodu. Jen nebýt krátký, to si můžete rovnou vzít lovítko.

—————————————————————————————————————————————————-

Jamka č. 11 – par 4 (bílé 39 5m, žluté 362 m, zelené 338 m, červené 245 m)
Specifická jamka zejména pro dámy. Páni zde hrají přes vodu a pokud se chtějí dostat do dobré pozice pro druhou ránu, chce to hrát spíše blíže levému okraji fairwaye minimálně 200 – 210 metrů. Zde ale pozor, je tu out a bunkery, takže pokud si nejste jisti svými drivy, hrajte na jistotu. Dámy se vody bát nemusí a jsou ochuzeni o vodní překážku, červené odpaliště se nalézá až za vodní překážkou. Jamka se táhne mírně do kopečka a stáčí se doleva. Green je velký a snadno zasažitelný. Jen dávejte pozor, abyste ho nepřehráli, je za ním bunker a na pravé straně na Vás číhá ještě jeden.
Hráč č. 1 – Těžká jamka. Rána přes vodu, vlevo out. Driver jsem raději nechal v bagu. Za greenem také číhá nepříjemný bunker.
Hráč č. 2 – Opět přes vodu, při mých 170 metrových odpalech nedosáhnu na vzdálenější kraj jamky, kde se schovává bunker, takže se nemusím ničeho bát, jen té vody.

—————————————————————————————————————————————————-

Jamka č. 12 – par 4 (bílé 371 m, žluté 351 m, zelené 314 m, červené 295 m)
Krásná jamka, kde můžete využít potenciál svých dlouhých driverů. Je potřeba si dát pozor na bunker uprostřed fairwaye, který je 240 metrech ze žlutých. Jeden bunker ještě číhá na 200 metrech nalevo od fairwaye. Levá strana jamky je celá nebezpečná, je tam out. Před greenem přibližně 30 metrů si dejte pozor na bunker vlevo a pak u greenu na dva bunkery po obou stranách.
Hráč č. 1 – Z odpaliště se můžete rozpřáhnout. Nevadí ani když skončíte na fairway jedenáctky jako se to stalo mně.
Hráč č. 2 – Krásná jamka, konečně to můžu narvat, protože nečíhá žádné nebezpečí. Příště z rozmyslem, byl z toho dabláč.

—————————————————————————————————————————————————-

Jamka č. 13 – par 5 (bílé 454 m, žluté 447 m, zelené 394 m, červené 378 m)
Nepříliš dlouhý pětipar. Nicméně fairway se nalézá až na 200 metrech a být krátký se nevyplácí. Na 140 metrech je potůček zarostlý trávou a rough za ním také není příjemný. Druhou ranou je dobré si přihrát na výhled, konec jamky se totiž stáčí doprava. Pokud si přihraje špatně, buď risknete hru přes stromy na green a nebo si budete muset ještě jednou přihrát. Kolem greenu je dost prostoru a green také není nejmenší, tak by to i za ten risk stát mohlo.
Hráč č. 1 – Na tomto pětiparu je potřeba u každé rány přemýšlet. Druhou si nahrát na výhled tak, abyste viděli na vlajku. Klidně i trochu za fairway.
Hráč č. 2 – Pokud nezkazíte drive, jako já a neskončíte ve vodě na 140 m, tak je to hezká jamka, ale s těžkým koncem. Musel jsem hrát přes roh na green, což nebyla nejlepší pozice. Nakonec i s vodou dabláč.

—————————————————————————————————————————————————-

Jamka č. 14 – par 4 (bílé 330 m, žluté 310 m, zelené 282 m, červené 176 m)
Jamka, kde je potřeba přemýšlet a vybrat si hůl s rozmyslem. Buď budete hrát nějakých 120 metrů na fairway před rybníček a přepálíte tak biozónu, a nebo pak musíte dát minimálně 190 metrů, abyste biozónu s rybníčkem přepálili. Mimochodem, rybníček se jmenuje Smolíček. Ať budete před Smolíčkem nebo za Smolíčkem či budete mít smolíčka, druhou ranou na green by neměl být problém. Jen si dejte pozor na dva bunkery před greenem.
Hráč č. 1 – Opět něco pro stres na týčku. Nejdříve biozóna a pak voda. Pokud nemáte jistý driver, tak raději na line up. Jamka je krátká a i tak se dá být druhou ranou na greenu.
Hráč č. 2 – Opět něco pro krátkého hráče. Dát drive 150 metrů a být v klidu na farwayi či zkusit přepálit vodu, která končí na 180 metrech? To bych nebyl já, abych to nezkusil. Dal jsem „naštěstí“ slice a byla z toho fairway napravo od vody.

—————————————————————————————————————————————————-

Jamka č. 15 – par 3 (bílé 127 m, žluté 108 m, zelené 102 m, červené 102 m)
Krásný a krátký třípar s ostrovním greenem. Voda kolem greenu není jediné úskalí této jamky. Za greenem je celkem velký bunker a při přepálení greenu tam může skončit (a nebo také zachránit od vody).
Hráč č. 1 – Takové jamky mám rád. Sice je to ostrovní green, ale 100 metrů se dá trefit. Green je rovný a par je potom povinnost.
Hráč č. 2 – Zde platí heslo „hlavně se nebát vody“. Nebál jsem se a byl jsem odměněn parem.

—————————————————————————————————————————————————-

Jamka č. 16 – par 4 (bílé 343 m, žluté 316 m, zelené 288 m, červené 269 m)
Krátký čtyřpar, ale jsou zde hned dvě překážky, které Vám jamku můžou velmi znesnadnit. První je rybníček Prostředníček, který končí na 120 metrech. Je dobré zde být delší, abyste si připravili dobrou pozici pro druhou ránu. Za rybníčkem přichází druhá překážka. Budete hrát do kopce na green přes biozónu. Pokud budete o něco delší, vůbec to nevadí, za greenem je kopeček a míček Vám sjede zpět. Jen pozor, za greenem vlevo je bunker.
Hráč č. 1 – Pro mě nejtěžší jamka na hřišti. Z týčka je potřeba zahrát 200 metrů a pak 130 metrů rána do strašného kopce přes biozónu. Ani pak nemáte vyhráno, green se stáčí snad na všechny strany. Málem jsem se tam upatoval.
Hráč č. 2 – Těžká jamka, hrát do kopce, přes vodu a biozónu. Drive se mi nepovedl a skončil jsem ve vodě. Přihrávka před biozónu a pak snaha dosáhnout greenu, ale s míčkem v biozóně to nejde. Drop a s konečnými osmi jsem šel na předposlední jamku.

—————————————————————————————————————————————————-

Jamka č. 17 – par 5 (bílé 470 m, žluté 451 m, zelené 421 m, červené 398 m)
Pěkná a nenáročná jamka mírně do kopečka a ani nevadí, že je to levý dogleg. Na levé straně jsou tři bunkery a to ve 200 – 210 metrech, kde jsou dva a třetí přibližně 100 metrů před greenem. Kolem greenu nejsou žádné bunkery, jen pokud přepálíte green, míček Vám sjede dolu, je tam svážek.
Hráč č. 1 – Síly dochází a jdeme zase do kopce. Tento pětipar je ale hratelný. Místa je všude dost a také délka není extrémní.
Hráč č. 2 – Lehce hratelná jamka. Pro mě bogey standardem.

—————————————————————————————————————————————————-

Jamka č. 18 – par 4 (bílé 396 m, žluté 370 m, zelené 339 m, červené 311 m)
Poslední jamka, která Vás dovede zpět do klubovny. Máte zde výhled na domky, které si můžete pronajmout a bydlet zde, pokud se Vám hřiště zalíbí. Ale zpět k jamce. Důležitá je tady první rána. Je to mírný levý dogleg, který se láme dolu přibližně na 170 metrech. Dávat si musíte pozor na levou stranu, je tu bunker. Pokud jste dostatečně dlouzí, hrajte přes něj a bude Vám odměnou dobrá pozice pro druhý odpal na green, i když budete hrát přes biozónu. Naopak, jste-li krátcí, raději hrajte první na zlom jamky (170 metrů) a pak si přihrajte před biozónu a v klidu si třetí přihrajte na green. Pokud přepálíte green, pozor na dva bunkery, které tam čekají. Na závěrečné jamce Vás může green potrápit. Záleží na navrtání jamky. Uprostřed greenu je totiž ďolík a je velká pravděpodobnost, že Vám tam sjede.
Hráč č. 1 – Další pro mě těžká jamka. První je potřeba trefit se do úzké mezery vedle bunkeru. Druhá rána je opět přes biozónu. A ten green? Uprostřed je obrovský ďolík, kam Vám míč steče snad z každé pozice na greenu.
Hráč č. 2 – Ani poslední jamka mi nedá vydechnout. Naštěstí jsem se vyhnul všem nástrahám a biozóně před greenem. Stačilo být přesnější a mohl jsem být druhou na greenu. Ale závěrečné bogey není zklamáním.