Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Jaký vliv má ropné neštěstí v Mexickém zálivu na golf

01.08.2010 | Aneta Zárubová | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Na krásném pobřeží i ve vnitrozemí zálivu leží místa, kam golfisté jezdí za úžasnými a jedinečnými zážitky. Od TPC Louisiany, každoroční zastávky PGA Tour, po hřiště, která tvoří takzvanou golfovou stezku Roberta Trenta Jonese Jr. v Alabamě. Jihovýchod je běžně nejvyhledávanější destinací pro letní turisty.

 Toto léto se ale život v rezortech a na hřištích podstatně změnil. Za vše může únik ropy z podmořského vrtu Deepwater Horizon, který začal 20. dubna. Některá golfová hřiště bohužel zaznamenala velký pokles počtu turistů, který si přijížděli zahrát. Naopak některá jiná místa sloužící k relaxaci a zábavě ale naopak registrovala více návštěvníků, protože lidé kvůli uniklé ropě nemohou například rybařit.

 Největší únik ropy v historii Spojených států měl velký dopad nejen na komerční, ale i na rekreační rybaření. S rybařením, které musí místní obyvatelé a turisté vyškrtnout ze svého listu aktivit, se pak výlet na golfové hřiště stává ideálním náhradním plánem. Phillip Lalas, trenér na hřišti Pensacola’s Perdido Bay Golf Club, které se rozprostírá na západní části Floridy, říká, že kvůli ropnému úniku mají více právě takových zákazníků. Také tedy potvrdil, že stále více lidí golf vyhledává jako náhradu za rybaření.

 Ústí řeky Mississippi ve státě Louisiana ie navíc líhní pro zhruba 30 procent ryb v celých Spojených státech, včetně tuňáka a pstruha. Nedaleko se nachází další hřiště, TPC Louisiana, kde se koná Zurich Classic. Tady olejová skvrna ani zdaleka neovlivnila chod hřiště, jak odkazuje rekordní počet her, které se tu podle marketingového ředitele, Ryan O’Dowda, odehrály.

V blízkosti pobřežního města Baldwin County, měla ale ropná skvrna negativní dopad na hřiště Kiva Dunes Golf Club, stejně tak, jako na prodej a pronájem prázdninových domů v oblasti, potvrdil to ředitel golfu, Tyler Gregory poté, co porovnal zisky klubu z roku 2009 s letošním rokem. Ani na severu východního pobřeží, kde leží Lakewood Golf Club, nepocítili žádné změny. Head pro, Jason Polk, řekl, že nepocítili žádnou změnu a vše běží tak, jako kdyby žádný únik ropy neexistoval.

 Olejová skvrna zatím nezasáhla pláže, ani pobřežní oblasti severozápadní Floridy, i když by mohla tato situace nastat. Od úniku ropy z vrtu Deepwater Horizon, který explodoval 64 kilometrů jihovýchodně od pobřeží Louisiany, do Mexického zálivu uniklo více než 50 milionů galonů ropy, jak 22. července uvedl deník The New York Times. Nyní je vrt konečně pod kontrolou a vše by mělo být opraveno do poloviny srpna.


Aneta Zárubová