Jaký byl rok 2008

29.12.2008 | Redakce | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Sezóna 2008 skončila. Byl to další, úspěšný rok českého golfu. Čas koncem roku je vždy časem ohlédnutí za tím, co nás v sezóně potkalo. Říkat, že sezóna byla bohatá už je omleté klišé. Golfový život v české republice teče širokým proudem a neustále se rozvíjí. Podchytit vše co se událo je téměř nemožné. Podívejme  se na nejviditelnější momenty  uplynulé sezóny.

 

V roce 2008 přibylo v České republice šest hřišť a přes šest tisíc hráčů. Máme  tedy 80 hřišť a 41.626 registrovaných golfistů. 
Loňská  sezóna byla ve znamení dalšího rozvoje „zahraničních styků“, které začaly v předchozích ročnících.  Množství českých hráčů na túrách v evropských zemích se zmnohonásobil, stejně jako počet turnajů evropských tour u nás.

Radost nám opět udělal ženský golf.  Jessica Korda se dostala na ženské US Open a skončila na fantastickém 19. místě.  Zuzana Mašínová suverénně zvítězila na švédské SAS Masters a získala kartu na příští sezónu Ladies European Tour. 
Naše dorostenky Emily Curry Bartoňová, Kateřina Růžičková, Klára Spilková a Karolína Vlčková získaly fantastické 7. místo na Mistrovství Evropy ve Skotsku.

Hlavní událostí domácího amatérského golfu byla účast  ženského  a mužského týmu na Mistrovství světa v australském Adelaide. Naše amatérská  reprezentace neuspěla.  Muži skončili na 39. místě, ženy na 28. místě.

Hlavní událostí profesionálního golfu byla první zahraniční túra ze série  PGA European Tour na českém území. Na soukromém hřišti Casa Serena v Roztěži se odehrál turnaj Senior PGA ve kterém zvítězil  Bernhard Langer.

 

Významné momenty sezóny 2008:

Konference
Golfový rok začal Konferencí České golfové federace, která se nově konala v Hotelu Intercontinental. Bylo přijato devět nových klubů a rekordně nepřijato sedm žadatelů. Byly zřízeny regionální STK a bylo  ustanoveno pět nových Tréninkových center mládeže.

Nadace Hanuše Goldscheidera.
Nadace Hanuše Goldscheidera ukončila zkraje roku po šesti letech svojí činnost. Skutečnost, že byla financována převážně z prostředků ČGF, vedlo k jejímu převedení do struktury federace. Souběžně s ukončením původní nadace Hanuše Goldscheidera zahájila činnost Nadace pro český golf, na kterou byly převedeny činnost a prostředky původní nadace.

Dny otevřených dveří
Akce zpřístupnění hřišť byla nově  pojata jako celoroční marketingový event a byla organizována na cca 50 hřištích,  za přispění sponzorů.

Federační server
Na začátku sezóny byl spuštěn od základů přepsaný  server České golfové federace a  postavený na novou technologii. Server byl rozdělen na dvě části, klubovou a veřejnou. Na klubové části, do které mají přístup pouze členské subjekty ČGF  a autorizovaní uživatelé  se provádí turnajová, hendikepová a hráčská agenda. Veřejná část je volně přístupná a slouží k zobrazování výsledků turnajů, informací o klubech, hřištích, hráčích a činnosti federace.

Mistrovství České republiky na jamky
Jamkové mistrovství se uskutečnilo v červnu v moravských Šilheřovicích.  Tituly jamkových mistrů ČR získali Marek Nový z GK Čechie a Veronika Holišová z Park GCTJM Ostrava.

Akademické mistrovství České republiky
Vysokoškolskými mistry České republiky v golfu se v červnu ve Slavkově stali Vilém Ráček z GC Austerlitz a Tereza Vavrušková z z Ypsilon GR Liberec. 

Mistrovství české PGA na jamky
Misterm české PGA na jamky se červnu v Ropici stal Ondřej Lébl

International Golf Week
Třetí ročník Mezinárodního týdne golfu se uskutečnil v červenci na Karlštejně a přivedl do Česka hvězdu první velikosti Jihoafričana Ernie Else.  Sekundovali mu  Fanny Sunneson a Simon Holmes.

Alps Tour
Historicky první turnaj profesionální Alps Tour na českém území se v červenci odehrál v jihočeském Mnichu.  Zvítězil Rakušan Clemens Prader, Z českých profesionálů se nejlépe umístil Petr Nič na 14. místě.

EPD Tour
Profesionální túra EPD měla v Česku dvě zastavení. V květnu na Nové Americe, kde zvítězil Němec Marcel  Haremza, Z českých hráčů překvapili amatéři  Svatopluk Býma na 31. místě  a Jakub Stanislav na 37. místě.
Druhý turnaje se odehrál v červenci v  Hazlově.  Zvítězil Němec Nicolas Meitinger. Z českých hráčů skončil nejlépe amatér Nový na 28. místě, čtrnáct ran za vítězem.  

Mezinárodní mistrovství České republiky na rány
Boj o nejvyšší individuální titul se letos v srpnu odehrál na Slavkově. Českým mužům se  nevedlo a titul si opět odvezl zahraniční hráč. Mezinárodním mistrem ČR se stal Angličan Christopher Paisley. Druhé místo obsadil  nejlepší český hráč Marek Nový. Ženskou mistryní se stala Veronika Holišová.

Challenge Tour

Na Ypsilonce se v srpnu sešli evropští profesionálové . Zvítězil Angličan Seve Benson. Z našich hráčů žádný neprošel cutem.
Nejlépe umístil amatér Marek Nový na 99. místě, šestnáct úderů za vítězem.

PGA European  Seniors Tour
První turnaj evropské Senior Tour na českém území se začátkem září odehrál na soukromém hřišti společnosti Foxconn v Rozteži u Kutné Hory.  Diváci měli možnost shlédnout hru Berharda Langera, Iana Woosnama, Costantina Rocca a dalších seniorských hvězd evropského golfu.  Zvítězil Němec Bernhard Langer před Ianem Woosnamem a Bobem Boydem. Poprvé se turnaje Senior PGA účastnil český hráč. Jan Juhaniak skončil na 61. místě.

Extraliga České republiky
Mistrovství České republiky družstev, extraliga, proběhla na Ypsilonce.  Mužskými mistry ČR se stalo družstvo GK Čechie ve složení  Novotný, Nový, Páleník, Peterka, Růžička, Skalle a Stanislav.
O ženský titul se podělila dvě družstva.  Mistry ČR se stali GC Erpet Praha ve složení Emily Curry Bartoňová, Martina Dorníková, Kristýna Pavlíčková, Klára Spilková Park GCTJM Ostrava ve složení Veronika Holišová, Martina Lančová, Silvie Michálková a Marie Šebestová.

Tipsport pohár mistrů.
Ve čtvrtém ročníku  Poháru mistrů klubů České republiky na Konopišti zvítězili Ondřej Lieser a Tereza Vavrušková, oba z Ypsilon GR Liberec.

Mistrovství české PGA  na rány
Mistrem české PGA na rány se koncem září v Telči stal Lukáš Lizánek.

Czech Golf Amateur Tour 
Nejvyšší soutěž jednotlivců amatérů skončila turnajem Prezident Masters koncem září ve Slavkově. Vítězi CGAT se stali Jan Mergl z Royal GC Mariánské Lázně a Marie Šebestová z Park GCTJM Ostrava.

Czech Mid-Amateur Tour
Absolutními vítězi midamatérské túry se stali Kosmas Iliadis z GC Golfcentrum Liberec a Eva Hlaváčková  GK Plzeň-Dýšina.

AMSA Český golfista roku
Vyhlášení Golfisty a Golfistky roku se letos poprvé ve zcela novém provedení a  před televizními kamerami konalo ve Smetanově síni Obecního domu v Praze.
Golfistou roku byl zvolen Marek Nový, Golfistkou roku Kateřina Růžičková, oba z GK Čechie.


Miss Golf

V osmém ročníku soutěže o nejkrásnější golfistku Miss Golf 2008 byla zvolena hráčka GC Háje Karolína Rédlová s hendikepem 33. Korunku první Vicemiss získala Kristýna Teclová z GC Svobodné Hamry, druhou Vicemiss se stala Tereza Vinklerová z GC Hostivař. Titul Miss Fotogenie získala Kamila Mačátová z GC Marina Praha.

 

 

Krátký přehled mistrů České republiky 2008

ČGF:
Rány – Christopeher Paisley  (Anglie), Veronika Holišová
Jamky – Marek Nový, Veronika Holišová

Extraliga družstva muži  – GK Čechie
Extraliga družstva ženy  – GC Erpet Praha a Park GCTJM Ostrava

Junioři – Štefan Páleník a Tereza Vavrušková
Dorost – David Procházka a Kateřina Růžičková

Mid-Amatéři – David Parkinson a Martina Dorníková
Senioři – Jurgen Kohns a Helena Janoudová

Vítězové Czech Golf Amateur Tour – Jan Mergl a Marie Šebestová

Nejlepší na oficiálním amatérském žebříčku  ČGF –  Jakub Stanislav a Kateřina Růžičková

Golfista Roku – Marek Nový a Kateřina Růžičková

Profesionální golf – česká PGA
Rány – Lukáš Lizánek
Jamky –  Ondřej Lébl
Order of Merit – Petr Skopový a Zuzana Mašínová

Czech Mid-Amateur Tour
Kosmas Iliadis a Eva Hlaváčková

Pohár Mistrů Klubů
Ondřej Lieser a Tereza Vavrušková

 

 

Úplný přehled mistrů ČR 2008 Žebříčky a přeborníci klubů

Statistiky roku 2008

Počet hřišť
Hřiště v České republice so dostávají na stále lepší úroveň, mnoho původních devítek povýšilo na osmnáctijamková hřiště. To umožňuje příliv náročných turistů ze zahraničí a pořádání prestižních evropských turnajů.
Podle informace serveru ČGF je v Česku 80 hřišť, z toho jedno neznormované (soukromé Casa Serena v Roztěži) s rozdělením:

36 jamek a více:       2
27 jamek                 4
18 jamek               31
9 jamek               43


Počet klubů
V roce 2008 bylo do ČGF přijato 9 nových klubů, počet se zvýšil na 132.


Počet hráčů
Počet hráčů registrovaných Českou golfovou federací narostl k 1.11.2008 na  41.626.
Přibylo  6.225 hráčů, téměř  18 %. Oproti loňsku je to nárůst trochu nižší, V  roce 2007 přibylo 23 % registrovaných golfistů.

Současnou golfovou obec tvoří  69 % mužů a 31 % žen, poměr se oproti loňsku nezměnil.
Nejvíce hráčů je stále z Prahy (18%)  a Středočeského kraje (13%). Tyto dva regiony tvoří třetinu hráčské základny České republiky.
Nejmenší počet golfistů je v Olomouckém kraji, kde je 1,75 % registrovaných hráčů.

Mladých hráčů do 18 let je u nás 5.248, z toho do dětí do 12 let je 2.419.
Do hendikepu 4,4 se vejde 235 hráčů, z toho s kladným hendikepem (nižším než 0) máme 32 (loni 21).
Nejvíce hráčů má hendikep 54. Je jich 17.898 (43%). Bez hendikepu je 5.263 členů.
V kategorii Pro máme 131 trenérů.

Turnaje
Na  venkovních hřištích se v roce 2008 odehrálo 4.815 turnajů, které odehrálo 164.536 hráčů.  V prostém  průměru tak každý hráč federace teoreticky odehrál 4 turnaje. 
Nejvíce turnajů,  které odehrál jeden hráč v roce 2008 je 107. Loňský rekord byl 113.

Nejvytíženějším hřištěm je letos Konopiště, kde se odehrálo 204 turnajů s průměrnou účastí 46 hráčů. Konopiště bylo nejfrekventovanější, turnaji zde prošlo celkem 9.494 golfistů.
Následuje Karlštejn se 185 turnaji a průměrnou účastí 50 hráčů.
Na třetím místě je Nová Amerika se 167 turnaji a průměrem 31 hráče na turnaj.
Nejvíce oproti předchozímu roku poskočila Kunětická Hora, která se za svoji krátkou existenci vyhoupla na 4. příčku se 140 turnaji a průměrnou účastí 48 hráčů.

Nejlepší účast na turnajích je stále v Mariánských Lázních, kde se průměrně účastní 74 hráčů na turnaj.

Nejméně 10 turnajů si zahrálo 5.627 golfistů.
Alespoň jeden turnaj odehrálo 20.865 hráčů.

Absolutně nejvíce nesoutěžních výsledků bylo odehráno na Konopišti. Je zde zaznamenáno 905 nesoutěžních výsledků.

Internet
Server Golf.cz registruje ve svém Adresáři českého golfového internetu 591 odkazů české internetové stránky s golfovou tématikou.
Klubům a indoorům patří 145 stránek.
Obchodních serverů, které nabízejí golfové zboží a vybavení je v Adresáři 140.
Cestovních kanceláří s nabídkou golfových destinací je v Adresáři 23.

 

Co nás čeká v roce 2009:

 

 

Ohlédnutí za sezónou z  archivu Golf.cz:  …..  2007 …   2005 …….. 2002 ….. 2001