Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Jaký byl rok 2005

30.12.2005 | Redakce | publikováno v rubrice Novinky
A A A

V sezóně 2005 slavil český golf své stoprvé narozeniny a sto let hřiště v Mariánských Lázních. Dnes se Česká republika může pochlubit šedesátkou hřišť, sto tři kluby a třiadvaceti tisíci registrovaných hráčů. První rok druhého století našeho golfu byl plný zajimavých událostí a není lepšího času než novoročního k ohlédnutí za uplynulou sezónou. Udělejte si chvilku času a pohodlí a pojďte s námi vzpomenout, co všechno se v roce 2005 na jevišti českého golfu odehrálo.

Sezóna začala pro český golf výroční konferencí, která se konala v březnu. V honosném prostředí pražského hotelu Ambassador se sešli zástupci klubů, aby rozhodli o dalším směru českého golfu. Významných rozhodnutí bylo hned několik. Do federace bylo přijato 21 nových klubů. Systém federačních poplatků se změnil z jednotkového poplatku za člena na množstevní poplatek za rozsah počtu členů. Od příští konference budou kluby hlasovat počtem mandátů, stanoveným podle počtu členů. Také skončilo čtyřleté pracovní období předchozího vedení a volilo se nové. Výbor federace předložil devítičlenou kandidátku, na které přibyl oproti složení z předchozích let jeden viceprezident a několik nových funkcí. Poprvé měly volby dva prezidenstké kandidády.

Nový výbor ČGF se pustil do práce a začal pracovat na hlavních nových tématech, kterými jsou:
– profesionalizace aparátu ČGF
– tréninková centra mládeže
– medializace golfu v českých médiích
– rozvoj informatiky prostřednictvím federačního serveru

Profesionalizace aparátu ČGF
V rámci profesionalizace vedení České golfové federace byl do funkce generálního sekretáře přijat Miroslav Holub (25, obr. vlevo). Jeho úkolem je řídit denní chod aparátu a koordinovat projekty realizované Českou golfovou federací a zajistit podporu činnosti jednotlivých členů výboru a komisí.

Do funkce hlavního trenéra byl smluvně získán anglický trenér Keith Williams a byla i uzavřena profesionální smlouva s kapitánem reprezentace České republiky, Mikulášem Ordnungem (obr.vpravo). Keith Wiliams, bývalý trenér anglické reprezentace, spolupracuje s Českou republikou již mnoho let a je u nás uznávanou autoritou.

Mikuláš Ordnung je zkušený manažer a dlouhodobě patří k nejlepším hráčům naší země. Jeho golfová kariéra je bohatá, začíná juniorským titulem ČR v roce 1981 a došla k mid-amatérskému titulu ČR 2003. Bohaté hráčské zkušenosti, individuální i týmové, jsou dobrým předpokladem vedení reprezentace. Ordnung se svého úkolu ujal s nasazením a profesionalitou, kterou naše reprezentace nepamatuje. Jeho návyky a praxe z vrcholového managementu povýšila vedení reprezentace o několik úrovní.

Manažerem reprezentace se stala zkušená hráčka Martina Dorníková.
Profesionalizace vedení a vysoké tréninkové úrovně se do výkonů reprezentace se již promítá. Výraznější úspěchy se očekávají v příštích sezónách.

Tréninková centra mládeže
Noví viceprezidenti Ivan Boroš (vlevo) a Jan Herman (vpravo) začali pracovat na jednom ze svých prvních úkolů, systematickém rozvoji mládežnického golfu. V druhé polovině roku předložili projekt tréninkových center mládeže, který bude odstartován v příští sezóně.
Zavedení systematické a metodické práce s mládeží je jedním z dlouhodobých cílů České golfové federace. Proto byl na několik příštích let vytvořen program, v jehož rámci by mělo dojít k rozšíření juniorské členské základny a měli by být identifikováni noví talentovaní hráči, schopní v budoucnosti reprezentovat Českou republiku na mezinárodních turnajích. Předpokládá se, že program podpory práce s mládeží povede ke zvýšení počtu aktivních golfistů a tedy rozvoji golfu v České republice. Hlavním nástrojem programu práce s mládeží se stanou tzv. tréninková centra mládeže (TCM), o jejichž zřízení mohou požádat všechny golfové kluby v České republice. Česká golfová federace podpoří zřízení TCM jak finančně, tak metodicky. Jako metodická podpora projektu proběhl 1.12. první seminář v Erpet golf centru na téma Juniorský golf, pod patronací České golfové federace a české PGA. Dopolední program obstaral hlavní kouč České reprezentace Keith Williams. Odpoledne pak praktické zkušenosti a metodiku představili Oldřich Nechanický a Petr Němec.
Téma Juniorský golf je v našich zeměpisných končinách často probíraným tématem. Proto lze s uspokojením konstatovat, že ČGF a PGAC spojily své síly a připravily tyto semináře, které jsou metodickou podporou projektu mládežnického golfu. Česká golfová federace připravuje takovýchto seminářů v roce 2006 několik.

Medializace golfu
Nově vzniklá Komise pro media a komunikaci, vedená Ivanem Paggiem, dostala za úkol spolupracovat s marketingovým partnerem Medea Kultur pro účinnou a masivní medializaci golfu v českém prostředí.
Byl nastaven informační režim, který trvale poskytuje všem médiím a jednotlivým novinářům dostatečné množství informací před, v průběhu a po sportovních akcích i ostatních aktivitách ČGF. Staly se tradicí pravidelné schůzky komise s redaktory významných deníků a periodik.
KMK připravila Den otevřených dveří českého golfu, pro který zajistila masivní mediální podporu tisku, televize, rozhlasu a ostatních médií. Výsledkem byla návštěva osmi tisíc návštěvníků, kteří se v neděli 4. září, na téměř sedmdesáti hřištích a golfových zařízeních České republiky poprvé seznámili s golfem. Akce se setkala s velikým ohlasem a návštěvnost v klubech předčila všechna očekávání. Smysl Dne otevřených dveří českého golfu, představit veřejnosti golf jako sport přístupný pro celou rodinu, byl beze zbytku naplněn. V příštích sezónách se bude opakovat.

ČGF zahájila spolupráci s Českou centrálou cestovního ruchu CzechTourism. Prvními konkrétními kroky jsou prezentace českých klubů na specializovaných golfových výstavách v sousedním Německu.

Rozvoj informatiky prostřednictvím federačního serveru
Federační server byl zařazen do kompetence Komise pro média a komunikaci. Server se dočkal páté verze, která byla uvedena do provozu v dubnu. Programový balík serveru byl přepsán do modernějšího a výkonnějšího jazyka. Spuštění nové verze přineslo zkraje sezóny mnoho porodních bolestí, na kterých se muselo hodně pracovat. V potížích ale pomáhala původní verze, kterou federace ponechala v plné funkčnosti do konce roku. Server zpracoval v sezóně 2005 téměř 3.500 turnajů, přesahující dva miliony jamkových výsledků. Je to o 15 % více než v sezóně 2004.
Nový federační server přispěl k úspěchu nejvýznamnější akce sezóny Mezinárodnímu mistrovství na rány v Mariánských Lázních tím, že jeho výsledkový servis již odpovídal běžným mezinárodním standardům.
Server je do nové sezóny připraven na žebříčky podle odchylky, na hendikep 54, na devítijamkový výsledek a další funkce, které přinesou nový Hendikepový a soutěžní řád.

Zde jsme se dotkli nových témat 2005 , kterými se nové vedení zabývalo. Vedení federace však také plní všechny původní úkoly a povinnosti dané stanovami.
Opusťme nyní bafuňářská trápení a podívejme se jak vypadala sportovní část sezóny.

Soutěže
Sportovně technická komise vedená Karlem Vopičkou (vpravo) a za pomoci Václava Janouška má za sebou brilantně zvládnutou, letos obzvláště náročnou soutěžní sezónu a mistrovství.

Mezinárodní mistrovství České republiky na rány
Vrcholem sezóny bylo Mezinárodní mistrovství České republiky na rány v Mariánských Lázních. Mělo silnou zahramniční účast a bylo příkladem dobře zvládnuté organizační spolupráce federace a pořádajícího klubu.
Do Mariánských Lázní přijeli v srpnu vyučovat Skotové. Vítězný McArthur (vlevo) zahrál za čtyři kola jeden eagle, dvadvacet berdíků, devětatřicet parů a pouhých deset bogey. Par mariánskolázenského hřiště ho nezajímal. S celkovým výsledkem -14 pro něj byl nezajímavým číslem kdesi v mlhavé dálce. Téměř stejně na tom byl jeho týmový kolega Scott Jamieson s výsledkem –11. Jejich výkon zanechal nesmazatelný dojem v několika stovkách okouzlených diváků a povýšil mistrovství mezi historicky nejkvalitnější.
Z našich hráčů zazářil na jeden den Roman Svoboda, když ve třetím kole zahrál 65 úderů. Vyhoupl se na třetí místo a do posledního kola nastoupil v nejlepším flightu se Skoty McArthurem a Jamiesonem. Kolo však vůbec nezvládl a propadl se na konečnou patnáctou příčku. Nejlépe se z českých hráčů nakonec umísti Petr Nič, který obsadil konečnou desátou pozici. Na mistrovství uspěli naši mladí hráči Kamas, Nechanický a Prokop a zkušený Skalle, kteří se vešli do první dvacítky.
Ženská soutěž neměla početnou zahraniční účast, větší tým přijel pouze z Rakouska. Pro svůj první titul si došla domácí Zuzana Mašínová (vlevo), která se v posledním kole odtrhla od největší soupeřky Rusky Marie Verchenové.

Mistry ČR na jamky se v Čeladné stali Jakub Stanislav a Stanislava Samková (obr. vpravo).

Mistry ČR družstev se na Nové Americe stali muži GK Čechie a ženy GC Erpetu Praha.

Přehled všech mistrovských titulů najdte na konci článku

Reprezentace
Organizace reprezentace České republiky je jedním ze základních úkolů činnosti ČGF.
Po málo výrazných předchozích reprezentačních sezónách byla přijata zásadní opatření ke zlepšení reprezentačních výsledků. Kouč i kapitán byly federací angažováni na profesionální, tj. smluvní a honorované bázi. Oba předložili podrobné plány činnosti a předpokládaných výsledků. O své práci pravidelně a podrobně písemně referují federaci.
Reprezentační sezónu 2005 lze považovat za úspěšnou. Naši nejlepší absolvovali 20 reprezentačních výjezdů.
Krátkodobé cíle stanoveny novým koučem a kapitánem byly splněny, když naši reprezentanti dosáhli úspěchů v kategoriích družstev i jednotlivců. Vrcholy reprezentační sezóny byla Mistrovství Evropy družstev v kategorii mužů, žen a dorostenců. Muži se v anglickém Hillside umístili na 18. místě, dorostenci v italském Monticellu na 17.místě a ženy ve Švédském Karlstadtu na 13. místě (15 týmů). Ve všech 3 případech se podařilo získat historicky nejlepší umístění pro Českou Republiku na evropských šampionátech. Potěšitelný byl zejména přístup a výkon dorostenců, kteří odjížděli na ME v roli outsiderů, ale pak se jim podařilo výrazným rozdílem porazit všechny soupeře v jamkové hře a přímo postoupit na příští ME ve Švédsku. V případě mužů a dorostenců je z důvodu vzrůstajícího počtu účastnických zemí třeba se na evropský šampionát nejdříve kvalifikovat, když kvalifikační turnaje jsou obeslány 8-10 týmy.

Zmínku si zaslouží výkony Zuzany Mašínové, která se vešla do top 10 na MM Rakouska (5.) i Německa (7.) a její 27. místo na ME v Portugalsku. Rudolf Nechanický byl druhý na MM Slovinska. Čtyři naši se vešli do cutu na MM Německa. Kde Marek Nový získal 20.místo. Roman Svoboda prošel cutem na MM Francie.
Na druhé straně se nevydařilo individuální ME mužů. Petr Nič byl až na 135. místě a Roman Svoboda na 139. ze 144 účastníků.

Skvělého úspěchu dosáhla naše žákovská a dorostenecká mistryně Kateřina Růžičková(vlevo), když na silně obsazeném mezinárodním juniorském mistrovství Teens on the Green World Championship Finale, v americké Atlantě, dokázala zahrát dvakrát pod par a vyhrát svoji kategorii 13-14 let Tento výkon znamenal nejen vítězství ve své věkové kategorii, ale i celkově nejlepší výsledek mezi dívkami do 19 let.

Dětský golf
Dětský golf pokračuje ve svém neuvěřitelném rozmachu. V roce 2005 dostal nový model soutěží. Pyramidová struktura modelu vychází z klubových soutěží s koeficientem 1. Nad klubovými soutěžemi je pět regionálních tůr s koeficientem 2. Každá regionální tůra hraje jeden svůj Major s koeficientem 3. Těchto pět Majorů se hrálo jako Národní tour mládeže. Výročními událostmi jsou turnaj Masters s koeficientem 4 a dvě Mistrovství ČR s koeficientem 5, MČR Juniorů a dorostu a MČR žáků.
Cílem je umístění v žebříčku mládeže, tj. propracování se do vyšších kategorií turnajů a získání nejvíce bodů z akcí s nejlepšími koeficienty. Žebříček se dělí na tři kategorie: do 12, do 14 a do 16 let, s dalším dělením na chlapce a dívky. Letos se nejlépe umístili do 12 let Klára Spilková a David Štrouf, do 14 let Zuzana Lančová a Vojtěch Dostál, do 16 Alžběta Kašinová a Svatopluk Býma (všichni vpravo).
Na tomto žebříčku chybí některá jména našich nejlepších dětí. Je to proto, že hrájí již dospělé turnaje. Příští rok bude tato situace napravena žebříčkem na odchylku, do které se budou započítávat všechny turnaje, kterých se děti zúčastní.

Federační server registruje 2.273 dětí do 15 let. Z toho je 21 hráčů s hendikepem od 1,8 do 7. Jména dnešních ..náctiletých jako jsou Rudolf Nechanický, Michal Čepelák, Kateřina Růžičková, Klára Spilková nebo Jessica Korda již slýcháme a určitě budeme slýchat stále častěji, v souvislosti s vrcholovým golfem u nás.

Nadace Hanuše Goldscheidera (NHG) ukončila čtvrtou sezónu své činnosti. V letošním roce proběhlo 12 táborových turnusů, na kterých se vystřídalo 347 dětí ve věku od 7 do 17 let a čtyřicítka vedoucích. Na příští rok připravila NHG mnoho změn. Bude zkvalitněna a zpestřena táborová náplň. Uskuteční se verze tábora Supergolf pro děti s hendikepem pod 20, s profesionálními trenéry a sportovně zaměřený tábor Supersport. Letní tábory budou zaměřeny především na děti do 12 let. Pro třinácti a čtrnáctileté budou uspořádány pouze dva tábory. K částečnému pokrytí nákladů bude zaveden příspěvek za některé tábory. Další novinkou pro příští rok jsou granty pro nadějné a talentované mladé hráče.

Na profesionální bázi jsou pro děti provozovány aktivity Junior Golf a US Kids Golf

Čeští hráči v zahraničí
Český golf slavil v roce 2005 svůj dosavadní největší úspěch v zahraničí. Karlovarská hráčka hráčka Jana Peterková (vlevo), která již třetí sezónu působí v americké profesionální tůře Futures Tour, se dokázala jako první Češka v historii kvalifikovat na US Open. Na tomto nejprestižnějším turnaji zůstala za hranicí cutu, ale její přítomnost v soutěži a česká vlajka na stožáru je splněním jednoho velikého snu. Tomuto úspěchu napomohl sponzor Luděk Vinš, který Peterkové zajistil sezónu 2005.

Petr Nič (vpravo), ještě jako amatér dokázal prorazit v evropské túře pro začínající profesionály Alps Tour a jako novopečený profesionál se přímo kvalifikoval do sezóny 2006, s právem účastnit se všech turnajů Alps Tour.
Podobnou cestou postupuje Ondřej Lébl, který po získání užšího statutu a možností účastnit se některých turnajů příští sezóny Apls Tour, přestoupil k profesioníálům.

Ve Spojených státech se účastní juniorských turnajů naši mladí amatérští hráči Jan Prokop, Jakub Stanislav, Jessica Korda a Cyril Suk.

Princ Edward
V rámci oslav stého výročí otevření hřiště přijela v srpnu do “svého” královského klubu v Mariánských Lázní Jeho Královská Výsost, princ Edward, hrabě z Wessexu. Člen anglické královské rodiny zde uspořádal charitativní turnaj ve propěch programu pro mládež Cena vévody z Edinburgu.

Česká PGA
Velmi krátké trvání mělo velkolepé partnerství s agenturou Matrix, uzavřené v listopadu 2004. V průběhu roku 2005 nevstoupilo v činnost a PGA brzy oznámila jeho zrušení. PGA spolupracuje s federací na metodice pro Tréninková centra mládeže.
Koncem této sezóny volila PGA nové vedení, ve kterém potvrdila původní osobnosti.

Večer českého golfu
Nemalým počinem je Večer českého golfu, pořádaný každoročně s Medeou Kultur v pražském kině Blaník. Jsou vyznamenáni ti nejlepší, je promítnut film o proběhlé sezóně a mohou se setkat golfisté ze všech končin republiky.

Zrušení Zelené karty
Po zrušení hendikepové karty v březnu 2003, zrušila v roce 2005 federace další z přežitých symbolů,Zelenou kartu. Zelenou kartu nyní nahrazuje rozpětí hendikepu od 37 do 54 a nepříjemný práh mezi ZK a hendikepem 36 prostě zmizel. Pokud již uhrál nějaký výsledek, zanesený na serveru, bude hráči místo ZK přidělen hendikep v hodnotě mezi 37 a 54. Zkouška způsobilosti zůstává stejná i pro získání hendikepu 54.

Nesoutěžní výsledek na 18 jamek
Zavedení nesoutěžního výsledku, tj. možnosti uhrát si hendikep i mimo turnaj, se osvědčil. Mohou jej využívat hráči s hendikepem 11,5 – 54. V sezóně 2005 jej využili nadmíru bohatě. Federační server nese 4.905 záznamů nesoutěžního výsledku, s velmi proměnlivou úspěšností.

Nesoutěžní výsledek na 9 jamek
Konference šefů STK klubů v listopadu rozhodla, že pro hráče s hendikepem 37 až 54 bude od příští sezóny zavedena možnost tzv. nesoutěžního devítijamkového výsledku na úpravu hendikepu

Žebříček opět na odchylku
Další z rozhodnutí listopadové konference STK je, že od nového roku bude žebříček ČGF počítán opět na odchylku, podle nejlepších výsledků ze stanoveného počtu turnajů.

Miss Golf 2005
Miss Golf se stala jednadvacetiletá Dominika Sedláčková.

Co čeká ČGF v roce 2006
Do příští sezóny jde český golf s jasnými úkoly:

  • Musí nastartovat Tréninková centra mládeže a koordinovat jejich činnost
  • Musí nadále intenzivně pracovat na další medializaci golfu a zajistit další Den otevřených dveří
  • Federace musí zajistit pozitivně náročné plány kapitána a kouče reprezentace na úroveň přípravy reprezentantů.
  • STK musí zajistit tradičně kvalitní průběh domácí soutěžní sezóny
  • KMK musí zajistit natáčení filmu pro Večer českého golfu a záběrů pro televizní pořady.
  • Federace musí zajistit průběh vrcholu domácí sezóny, Mezinárodního mistrovství ČR na rány 2006, které bude mít i tentokrát silné mezinárodní obsazení.
  • Federace musí zvládnout významný mezinárodní úkol. Poprvé se v České republice koná vysoce prestižní mezinárodní akce St. Andrews a Jacques Leglise Trophy. Utkání mužů a dorostenců mezi Britskými Ostrovy a kontinentální Evropou se bude konat v září 2006 v Mariánských Lázních.
    Tato golfová událost není vyjímečná jenom tím, že se poprvé v historii odehraje na našem území, ale také tím, že slaví 50 let od svého zrodu v roce 1956. Až do roku 1963 byl tento turnaj znám pod názvem „Soutěž Britských ostrovů proti kontinentální Evropě“. Od roku 1963 se soutěž hraje pod názvem St. Andrews Trophy. Ve stejném termínu se pak pořádá Jacques Leglise Trophy, což je obdoba St. Andrews Trophy, určená pro hráče do 18 let. Konání této akce v České republice je velikým vyznamenáním ČGF a českého golfu.
  • Přejeme si aby Česká reprezentace uspěla na Mistrovství světa družstev 2006 v Jižní Africe. V předchozích mistrovstvích, která se konají vždy po dvou letech, ženská i mužská družstva svoji pozici ve světovém golfu vždy zlepšila.

Přehled událostí roku 2005 není a nemůže být úplný. Kromě uvedeného proběhly v našem golfu tisíce dalších menších a větších událostí. Bude jich každým rokem čím dál více. A každým rokem bude těžší a těžší zachytit alespoň to nejdůležitější, co se v sezóně seběhlo. Snad tento přehled přinesl alespoň nejnutnější orientaci v bohatém golfovém roce 2005.
Štastný Nový rok a vše nejlepší do sezóny 2006.

Statistiky ČGF roku 2005
   
Přehled mistrovských titulů v golfu 2005

[Gallery not found]