Jak zahrát 69 v holinkách

14.05.2013 | Antonín Ebr | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Nejdůležitější část golfového vybavení se jmenuje bota. Ponožky jsou i v dešti v suchu, noha se při úderu neotočí a můžete s nimi nakopnout neoblíbeného hráče. I golfové boty mají své nezapomenutelné příběhy. Třeba když Phil Mickelson kovovým hřebem přerušil televizní kabel u greenu.

Úspěšný profesionál Craig Stadler studoval v roce 1975 na University of Southern California a pozdě si vzpomněl na utkání proti konkurenční UCLA. Na hřiště to měl jen pár stovek metrů, a tak rychlým během a přeskočením plotu start stihl. Musel však hrát v botách, ve kterých přiběhl – ve vysokých holinkách. Zahrál 69 úderů.

Už je tomu půl století, co profesionálové Porky Oliver a Eddie Darrell museli na turnaji Bing Crosby Championship z finančních důvodů bydlet na jednom pokoji. Ráno při úvodním kole si oba stěžovali, že je bolí nohy. Pak si oba uvědomili, že si podobné boty navzájem omylem vyměnili.

Tom Nieporte zaspal a balil se ve spěchu. Omylem si vzal pouze jeden pár bot a navíc se netrefil do stejného modelu. Jedna špička boty byla obyčejně černá, druhá měla špičku s křídly. Co čert nechtěl, Nieporte vyhrál a na pódiu jeho obuv nevěřícím pohledem sledoval majitel akce. „Doma mám přesně takový pár,“ snažil se golfista situaci zlehčit.

Australan Rochard Cavander-Cole zničil osm párů bot během týden trvajícího charitativního turnaje na 1 141 jamek v roce 1997. Překonal tak kolegu Steva Hyltona, který o sedmnáct let dříve vyhodil při stejné akci do koše sedm párů.

Profesionál John Huston měl velké bolesti zad a kloubů a chtěl se odhlásit z turnaje Hawaiian Open 1998. Prezident společnosti Tectonic Magnets Bill Roper mu nabídl, že ho vyléčí svou horkou novinkou na trhu. John si dal do bot speciální magnety a hrál životní golf. Vyhrál akci s výsledkem 28 úderů pod par.

Paul Azinger díky úderu z bunkeru přímo do jamky vyhrál Memorial 1993. Porazil o pouhý úder svého výborného kamaráda Payna Stewarta. V šatně přijímal jeho gratulace a obouval se do civilních bot. Najednou zbledl a vzápětí se jen usmál. Vtipálek Payne mu „za trest“ do boty vložil banán, který měl v bagu celý den.

Kvůli kurióznímu zranění, které si způsobil sám, musel odstoupit z turnaje český rodák Alex Čejk. Před dvěma roky byl v New Orleans natolik frustrován špatným výkonem v prvním kole, že vzteky praštil holí, ale místo země trefil vlastní nohu a poranil si palec. Úder zanechal v pravé botě díru a Alex v šatně ronil bolestí slzy.

 

.