Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Jak vypadal golf, když pršely střely?

04.01.2011 | Aneta Zárubová | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Golf je sportem s velmi bohatou historiíí, dlouhou tradicí a také vyžaduje jistou oddanost. Golf se hrál po staletí na místech, kde vládl mír, ale i na těch, kde se válčilo. Opravdu oddaný golfista nikdy nedopustí, aby mu hru cokoliv narušilo. Co v případě války?

Každý z nás asi ví, že pokud člověk hraje golf s jistou pravidelností, naučí se vypořádat s nepřízní počasí, s pomalou hrou ostatních hráčů, se ztracenými míčky a vlastně s čímkoliv, co se mu postaví do cesty. Pokud prší, nevadí mu, že zmokne, golf ho zkrátka pohltí. Pokud fouká, hraje se nízko a pokud člověk na hřišti najde explodovanou bombu či dělovou střelu, sebere ji, aby nemohla poškodit sekačky na trávu. Ano, to není vtip.

Tak nějak zněla místní golfová pravidla za druhé světové války na golfovém hřišti Richmond Golf Club, které bylo založeno v roce 1891. Hřiště leží pouhých šestnáct kilometrů od Londýna a pyšní se velmi bohatou historií. Dnes je patronem klubu princ Andrew, vévoda z Yorku. V roce 1940, za druhé světové války, když byl Londýn bombardován, se členové klubu rozhodli, že nedopustí, aby jim válka zabránila v jejich milované hře.  Pro tento účel si zřídili následná dočasná pravidla. 

  1. Hráči jsou žádáni, aby pokud mohou, sbírali střepiny z již explodovaných střel. Zamezí se tak následným škodám na sekacích zařízeních.
  2. V soutěžích během střelby, nebo náletu se hráči můžou schovat, aniž by jim byl připsán trest za ukončení hry.
  3. Pozice střel, které ještě neexplodovaly, jsou označeny červenými vlajkami umístěnými v relativně bezpečné vzdálenosti od střel, ale bezpečnost není garantována.
  4. Střepy z munice na fairwayích a v bunkerech ve vzdálenosti jedné hole od míče lze beztrestně odstranit.
  5. Míček ležící v kráteru po střele může být beztrestně zvednut a spuštěn ne blíže jamce ve stejné linii od ní.
  6. Hráč, jehož úder je ovlivněn náhlým výbuchem střely, může hrát ještě jeden úder ze stejného místa s jednou trestnou ranou.

Když si představím, že lidi od golfu neodradila ani válka a hráli i přes neustálý strach z náletů, musím říct, že tomu se říká opravdová oddanost golfu.


Aneta Zárubová