ČPP – LEFT
ČPP – RIGHT
ČPP – TOP

Jak vypadá typický český golfista?

03.04.2012 | Andrej Halada | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Už dlouho mi vrtá hlavou, kdo vlastně v Česku hraje golf. Jsou to lidé úspěšní či průměrní, starší nebo mladší, jen z velkých měst nebo i z těch menších? Kolik asi vydělávají a jaký sociální status ve společnosti zaujímají?

Zkoušel jsem dohledat nějakou významnější sociologickou studii, která by na tyto otázky odpovídala. Ale žádnou jsem nenašel (pokud byste o nějaké věděli, pošlete mi info na andrej.halada@email.cz). Určitě existují podobné rozbory v zahraničí, ale na internetu jsem takové našel, jen pokud jde o USA. A šlo o komerční produkt, jehož data si musíte za poměrně vysokou částku koupit.

Jestliže tedy chceme zjistit, kdo vlastně v Česku hraje golf, musíme jít jen po dílčích faktech. A mnohdy ani ne po faktech, jako spíš odhadech či domněnkách. Přesto jsem si řekl, že se o „nástin obrazu českého hráče“ pokusím. Berte však některé mé dedukce s rezervou, nečiním si naprosto nárok na objektivitu.

Co víme s jistotou? Z federačního serveru lze poměrně spolehlivě zjistit věk českých hráčů. Průměrně je českému golfistovi 39 let. Asi 13% hráčů má věk do 20 let, nejsilnější je skupina 36-45 let, která tvoří plných 30% hráčů. Dalších 20% hráčů je ještě starších, 46-55 let. Golf tedy není sportem mladších, ale spíše střední věkové skupiny.

Nejvíce hráčů je organizováno v klubech ve Středočeském kraji a v Praze. Zde je také nejvíce hřišť (celkem 24), sídlo tu má i hodně drajvingových klubů, indoorových klubů i klubů bez golfového zařízení. Sečteme-li počty členů těchto klubů, vychází nám, že skoro 40% hráčů golfu se rekrutuje ze středu Čech.

Nic nám to ale neříká o tom, jaké zaměstnání má „typický“ golfista, kolik bere peněz, kolik za golf utratí atd. V tomhle směru data chybí. Nicméně při troše všímavosti můžete prostým pozorováním odhadnout některé věci.

Pro mne osobně je například určitým vypovídajícím faktem to, jaká auta stojí na parkovištích u hřišť. Prakticky každý golfista musí na golf dojet autem, je přitom vcelku jedno, zda je jeho vůz vlastní či firemní (pokud má ve firmě lepší auto, zastává i vyšší pozici). Je skutečně zásadní rozdíl mezi vozy stojícími na parkovišti na Konopišti, v Písku-Kestřenech nebo při devítce Janov v severních Čechách. Je i viditelný rozdíl mezi tím, jak oblečení a vybavení jsou lidé na Albatrossu a na devítce Na Vrších u Hradce Králové. A jinak také vypadají lidé v klubovně na Karlštejně a jinak v Pobořánkách.

Pokud jde o automobily, tak na malých hřištích je jejich skladba pestrá. Sem tam vůz prémiové značky, ale většina vozů je střední třídy (octavia, passat, mondeo), stejně tak je tu ovšem i dost vozů levnějších (fabia atd.) případně starších. Naopak na dražších hřištích jsou malé vozy v menšině, zato střední třída výrazně převládá. Je tu i dost vozů SUV. A pokud jde o nejdražší areály, tak tam najdeme většinou vozy minimálně za půl milionu korun, přičemž hojně jsou tu zastoupeny značky BMW, Audi, Mercedes či Volvo.

Lze z toho něco konkrétního vyvodit o hráčích, majitelích? Nevím, ale sám pro sebe jsem si vytvořil charakteristiku, která je sice široká, ale právě proto snad i pravdivá: golf v Česku nehraje ta chudší polovina obyvatel. Hrají ho především lidé, kteří mají vyšší, než je průměrný příjem (nyní 24 000 korun měsíčně hrubého). Neplatí to bezvýhradně, ale většinově určitě.

Odhaduji tedy, že golf v Česku hrají příslušníci střední třídy, vyšší střední a nejvyšší. Ovšem s tou střední třídou je to také trochu relativní. Jde podle mne o střední třídu Prahy a středních Čech, která je ovšem celkově na vyšší finanční úrovni než střední třída například na Vysočině. Průměrný plat v Praze je totiž 30 000 korun, ve středních Čechách už to jde na zmíněných 24 000 korun a nejméně se bere v Karlovarském kraji, něco přes 20 000 korun.

Zkuste si mimochodem vy všichni, kdo čtete tyto řádky, uvědomit, kolik je váš měsíční příjem. A kolik asi tak berou vaši kolegové a kamarádi golfisté. A jakou práci mají, jakou pozici v zaměstnání zastávají.

Právě na to zaměstnání se vždycky ptám, když hraju s někým, koho neznám. Je to ode mne možná drzost, ale jsem prostě zvědavý… (a neptám se hned na první jamce, ale až tak po hodině hry). Skoro všichni mi ostatně docela ochotně odpovídají. A je to docela zajímavé spektrum. I když také docela ohraničené.

Ještě jsem se nesetkal s golfistou, který by měl nějakou výrazně manuální práci. Nepotkal jsem golfistu pošťáka, řidiče autobusu, prodavačku atd. Potkávám lidi se SŠ a VŠ vzděláním, pracující např. ve službách. Vídám i běžného bankovního či pojišťovacího úředníka, ale také lidi zaměstnané ve státním sektoru (zde ovšem většinou střední pozice). Setkávám se i s hráči zastávající různé odborné profese (lékaři, technici, právníci). Potkávám samostatně vydělávající jedince tzv. svobodných povolání i samostatné podnikatele. Případně jejich rodinné příslušníky. Samozřejmě je tu velká škála lidí z ryze byznysové sféry, manažeři, od těch nižších (firemní octavia) až po vyšší (VW Passat a posléze Audi).

Můj průzkum je samozřejmě výrazně subjektivní a je ovlivněn i tím, že hraju hodně ve středních Čechách, na hřiště na okrajích republiky se tak často nedostanu. Je proto možné, že tady bude pracovní zařazení golfistů trochu jiné.

Zajímavá by mohla být informace o tom, kolik lidé za golf u nás měsíčně utratí. Jenže tohle opravdu nevím a taky se na to neptám. Za sebe jen můžu říct, že když jsem byl svobodný a bezdětný, tak jsem za golf dával asi tak 5 000 měsíčně. A z různých debat na golfových serverech jsem také vydedukoval, že právě tahle hranice je pro běžné singles třicátníky limitní. Teď, když mám dvě děti, se snažím šetřit a využívám všechny možné výhody, slevy. Pět tisíc už nedám ani náhodou.

Je ta hranice pěti tisíc za měsíc hodně nebo málo? Pro někoho budou třeba i tři tisíce hodně. Záleží i na tom, zda do téhle sumy počítáte peníze za benzín. Tím totiž náklady výrazně rostou. Zkuste si proto spočítat, kolik jste za loňskou sezónu celkově zaplatili. Na kolik vás zábava jménem golf přišla. Vezměte všechny peníze za fýčka, benzín, výbavu, ale třeba i jídlo po hře. A pak zasaďte dané peníze do celorepublikového nebo pražského průměrného výdělku. Nabízí se otázka, nakolik si běžná česká (nikoli pražská) rodina se dvěma dětmi může dovolit hrát golf.

Golf v Česku se asi nijak neliší od situace, která panuje v ostatních zemích, hlavně těch západních. I v Rakousku, Německu, ve Francii atd. ho hrají lidé finančně vcelku zajištění, spíše z větších měst. Ve Skotsku ho hrají určitě i lidé s nízkými příjmy a tzv. obyčejní, ale to je dáno tradicí. Ve Švédsku ho hraje půl miliónů lidí proto, že sport obecně se ve Skandinávii pěstuje a Švédové jsou i jedním z nejbohatších národů na světě. V USA ho nehrají ti chudší, jejich sportem je hlavně basketbal, ale golf je velmi rozšířený mezi střední a vyšší třídou.

Mám ještě jednu konkrétní zkušenost. Jednou v sobotu dopoledne jsem jel hrát na Hlubokou, což je běžná osmnáctka. Hned po hře jsem sedl do auta a jel na koupaliště do Veselí nad Lužnicí – taková normální pískovna s velkým rybníkem. Ten rozdíl mezi prostředím a lidmi na standardním golfu a lidmi na standardním koupališti byl zřetelný. Neříkám, že jedni jsou výš než ti druzí, jedni lepší než druzí. Jen konstatuji, že to byly skutečně odlišné světy.

Andrej Halada, www.navzduchu.cz

Počet přečtení: 5 164
Komentáře
 • Jakub napsal:

  Honzo, podle mě si golf u nás za tento obraz může do značné míry sám. Fandím všem snahám o odstranění překážek pro začátečníky z posledních let právě proto, že mohou vést ke zpřístupnění golfu. Ale “veřejné mínění” má svoji obrovskou setrvačnost a než se povědomí o tom, že golf nemusí být hra jen pro bohaté a snoby dostatečně rozšíří, bude to trvat dlouho. Do té doby je na nás golfistech, kterým se to nelíbí, abychom to alespoň svým známým a kamarádům ukazovali v praxi, protože tak to můžeme aspoň trochu urychlit. A časem se třeba nějakých těch veřejných levných a přístupných hřišť dočkáme. Vždyť stačí, aby měla parametry pořádné akademie, pro začátek a ochutnávku to je naprosto v pohodě dostačující.

 • Honza napsal:

  Rozhodně nejpočetnější skupina manuálně pracujících hráčů budou greenkeepeři. Jinak ale neznám žádného řemeslníka nebo dělníka, který by hrál.
  K příspěvku Jakuba; známý taky přišel ke golfu v Anglii na tamních public hřištích, tenhle model se zdá velice rozumný. Jenže klasická “municipal” hřiště u nás asi nikdy nebudou- právě díky obrazu golfu jako snobské zábavy. Přitom náklady na údržbu nějaké prostší devítky nejsou nijak horentní.
  Pan Korn asi není idálním typem pro propagaci golfu mezi “běžnými” lidmi, na hřišti je to ale nesmírně slušný a přátelský pán. Kdyby takoví byli všichni…

 • Patrik napsal:

  Začal jsem hrát golf kvůli jeho nádherné filozofii, čistotě a obvykle krásnému prostředí. Nesnáším snobárnu a to, jak je golf u nás przněn “vyvolenými”. Je zvláštní, že kromě parkovišť, které jsou jasným ukazatelem cílové skupiny, jsem i vysledoval to, že když jdu hrát do Hořehled, potkám tam na hřišti příjemné lidi, kteří sice hrají hodně ran, ale pouští rychlejší, chovají se k ostatním i ke hřišti velmi příjemně. Pak si zajedu na Botaniku. Hřiště mnohem, mnohem horší. (celoročně vlastně kvalita zimních greenů. Ceny evropské. Parkoviště, kde jste s Octavií chudým příbuzným) Sjíždí se sem “smetánka” z Prahy a okolí a slušného člověka na hřišti, abyste pohledali, včetně ukrajinských sekáčů trávy, kteří netuší nic o etice golfu.
  A čemu se směji je propagace golfu přes známé osobnosti.
  Fakt si někdo myslí, že extravagantní a bohatý Korn (nic proti němu) je tou správnou osobností na získání běžného člověka pro golf? Ale on to asi ani není ten zájem, myslím, že v Čechách je to zase jen o prachách. Mrkněte na vývoj cen na hřištích a vývoj kvality hřišť… za čtyři roky někde o 60% ???
  CDS jasně zdražil o více než 25%, ale umí to zargumentovat, že vlastně o zdražení nešlo, prý došlo ke zkvalitnění služeb – ničeho jsem si nevšiml…

  Tohle sebere nakonec golfu i tu střední třídu, která si brzy v kombinaci s naší vládou nebude moci golf dovolit.

 • Jakub napsal:

  Jinak ten respekt a pokorny pristup naprosto schvaluji, jsem na tom podobne. Akorat jsem presvedceny, ze kdyz to tak clovek nema sam v sobe, tak to zadne zkousky ani papir s osvedcenim, at uz ma jakoukoliv barvu, nezaruci. Naopak nektere lidi s respektem a pokorou to odradi a lide, kterym schazi oboji si ten papir treba proste zaplati. Z tohoto hlediska mi prijde daleko rozumnejsi system garantu – tedy toho, ze se v registraci zaznamena jmeno toho, kdo se za daneho cloveka zarucil, ze muze na hriste, aniz by ohrozoval nebo omezoval ostatni, nez nutnost uhrat nejaky pocet bodu s rukama svazanyma nervozitou z toho, ze skladam zkousku…

 • Jakub napsal:

  Ja ke golfu pricuchnul pred vice nez deseti lety v Anglii na tamnich pitch and putt hristich. Clovek zaplatil libru pade, dostal sedmicku a putter a micek a mohl se vydat na 18 par tri jamek… Zaklady nam ukazal ucitel tamni jazykovky. Anglican, golfista, ktery situaci u nas dobre znal, protoze predtim par let ucil na Slovensku. Rikal mi, ze kdybych chtel hrat i doma, at se naucim pravidla, prijedu do Anglie, trikrat si zahraju a dostanu HCP (pravdepodobne 36), ze to vyjde podstatne lip, nez kurs na ZK. Ja se vratil a zjistil, ze mel pravdu – kurs na zk tehdy stal minimalne 30000 a nebylo nijak neobvykle, ze clovek po nem stejne treba o bod neprosel testem a musel si priplacet dalsi lekce a opakovani zkousky. Tak jsem se na golf vykaslal a vratil se k nemu vlastne nahodou az po mnoha letech. Jiste, mohli by to dnesni zacatecnici delat stejnejako vy, ale otazka je, jestli je to nutne. Ja jsem presvedcen ze neni, ze rozumnemu cloiveku bez souteznich ambici staci, kdyz s nauci pravidla a hlavne etiketu vcetne toho, jak to udelat, aby na hristi nebrzdil ostatni, a neni duvod mu ve vstupu na hriste branit. Ze bude ze zacatku hrat spatne? To je snad jeho vec, kdyz ho to bude bavit.

 • Milan napsal:

  Jakube, nejsem ani zedník ani ředitel, ZK jsem udělal v roce 2005 – poctivě, podle tehdy platných pravidel, a neviděl jsem na tom nic šíleného. Rok jsme objížděli levné “okresní” devítky, abychom si dovednosti z drivingu procvičili v praxi a nebyli nikomu na obtíž. Pak jsme začali objíždět turnaje a velká hřiště. Nevím, proč by to dnešní začátečníci nemohli udělat stejně. Golf je fascinující hra s dlouholetou tradicí, která si zasluhuje respekt a pokorný přístup. Já zachovávám obojí a čekal bych to i od ostatních, což je možná v dnešním světě idealistický optimismus. Tak hezkou hru!

 • Jakub napsal:

  Milane, odtoho je na hristi marsal, aby takovou skupinu upozornil a pokud v tom zdrzovani a nepousteni budou pokracovat treba i vyhodil, ne? Ma to kazde hriste v podminkach. Pripadne by se to dalo resit napr. I tak, ze v exponovanych casech bude vyzadovan nejaky nizsi handicap a pro zacatecniky budou k dispozici mene oblibene casy (sam jsem zacatecnik, takze i kdyz myslim, ze nehraju uplne pomalu, netlacim se na hriste o vikendech, stejne je to ve vsedni dny levnejsi. ) Nebyt one silene bumazky zvane zelena karta, mohl jsem s touto krasnou hrou zacit o deset let driv…

 • Milan napsal:

  Mám poznámku k bumážce, prudění a zkoušení: když jdete na tenis, pronajmete si kurt na hodinu a můžete si tam dělat, co chcete. Na golfu si zaplacením green fee pronajmete každou jamku na cca 15 minut. Když ji za tu dobu uhrajete a přesunete se na další, jste v pohodě. Cílem zkoušení by mělo být to ověřit a bumážka to má potvrdit. Pruzení nastává, když se sejde skupinka, která hraje na každé jamce 8 ran, nikoho před sebe nepustí a zastaví všechny ostatní, kteří si ovšem také zaplatili a chtějí si jen normálně zahrát. Já spíš vidím problém v tom, že zkoušející jsou příliš benevolentní a výkonnost začátečníků s osvědčením je stále horší. A pak se sejde EGA a konstatuje pomalou hru jako jeden z hlavních problémů současného golfu. Čím to asi bude?

 • František Ryzý napsal:

  Místo vyhazování peněz za studie od konzultačních firem stačí vzít rozum do hrsti. Každá zábava něco stojí, kdo na to má, může o ní uvažovat, kdo ne jde jinam. Ceny určují majitelé hřišť, ne federace. Jenže v případě golfu nestačí jen na to mít, nastávajá další komplikace – bez bumážky vás na většinu hřišť nepustí. Takže další komplikace, placení, prudění nebo dokonce nedejbože zkoušení! A tak si monho potenciálních zájemců řekne: Mám já to zapotřebí? Nebo půjdu radši na tenis? Ale pozor, tuto druhou překážku nezboří žádná federace. Opět jen majitelé hřišť rozhodují o tom, koho na hřiště pustí. A oni také rozhodují o tom, jestli mají zájem jen o ředitele nebo i o zedníky.

 • Milan napsal:

  Jen poznámka ke studiím KPMG – jedna souhrnná statistika evropského golfu za rok 2011 je k dispozici na
  http://www.kpmg.com/Global/en/WhatWeDo/Industries/real-estate/Documents/golf-participation-in-europe.pdf
  Sice neodpovídá na otázky výše položené, ale dává určitý obrázek o vývoji golfu v Evropě a o pozici ČR v mezinárodním srovnání. Je aktuální a je na webu zadarmo…

 • Martin Kučera napsal:

  Ano, KPMG dělá každoročně studie, ale ne u nás. Dělá to v zahraničí. Poslední průzkum KPMG byl v 2007. Rovnou mohu říci, že celá studie je jedna velká lež s absolutně nepřesnými údaji. Navíc ani nebyla zaměřena na českého golfistu. KPMG sebrala pouze peníze za studii z našich kapes, protože to financovala CzechTourism.

 • Aleš Kamarád napsal:

  Ano. Skutečně zajímavé téma. Je opravdu s podivem, že golfová federace do takového výzkumu ještě neinvestovala. Myslím, že přínos takového výzkumu by byl daleko větší než třeba akce Hraj golf, změň život.

 • Petr napsal:

  Pokud si vybavuji dobře, tak KPMG dělá každoročně různé studie o golfu v Evropě a v zámoří, možná by něco mohli mít, souhlasím že je to velmi zajímavé téma.

 • Hanka Karasová napsal:

  Dobrý den, zajímavý rozbor, možná na fb by vám lidi něco napsali, ale to není reprezentativní.Já s přítelem jsme začali hrát(tedy trénovat) předloni, já jsem důchodce a on je zedník. Oba jsme po padesátce a oba jsme se do golfu zamilovali(já víc).Žijeme na malé vesnici a já si nedovedla představit, že bych coby důchodce celý rok trávila jen rýpáním v zahradě. Bohužel nejbližší hřiště máme 40km, takže auto je nutností, víc by se mi zamlouvalo kolo, ale to bych už nezvládala. Přeju pěkný den.

 • Richard napsal:

  Dobrý den, velmi zajímavý článek, ale z vlastní zkušenosti vím, jsem horník co hodně těžce pracuje manuálně, že pokud někdo opravdu chce hrát golf, tak dnes jsou podmínky nastavené tak, že může začít opravdu každý. Já jsem chtěl začít už dávno, ale teprve předloni se podmínky přiblížily mým možnostem a tak už jsem neváhal ani minutu. Golf miluju a snad mi to vydrží další desítky let.

 • jan slunecko napsal:

  Dobrý nápad, a dost námětů k zamyšení. Federace chce golf otevřít širším vrstvám, že by si min. interně podobnou studii nenechla udělat? Pokud ne, je to chyba, pokud ano, škoda že ji neposkytne provozovatelů hřišt. Pro ně by to byla zajímavá zpětná vazba.

 • Zapoj se do diskuze

  Jméno:
  E-mail:
  Váš příspěvek:

  TOPlist
  Mediaboard Square 300 Skanska
  Square 300 Šípková 25. 9. – 8. 10. 2017