Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Jak se počítají výsledky ve hře na jamky?

01.03.2009 | Redakce | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Jamkové mistrovství Accenture vzbudilo mnoho pozornosti a zájmu díky návratu Tigera Woodse.  U čtenářů také vzrostl zájem o výsledky. Ne všichni však  výsledky jamkové hry správně interpretují.  „Nerozumím tomu, proč píšete,  že Clark vyhrál  nad Woodsem 4/2. když ve stejné větě uvádíte, že vyhrál 7 jamek a Woods jenom 3.  Neměl by být výsledek 7/3?  A k čemu je mi informace, že skončili na 15. jamce? “ ptá se  čtenář a jeho dotazu se nelze tolik divit.  O výklad výsledků hry na jamky jsme požádali osobu v Česku nejpovolanější, předsedu Komise rozhodčích České golfové federace ing. Václava Janouška.

V jamkové hře proti sobě hrají dva hráči a hrají o jednotlivé jamky.  Je jedno kolik hrají ran na jamce nebo celkově. Jamku ani nemusí jeden hráč dohrát, ovšem prohrává ji. Jestliže hráč A vyhraje jamku, nevede   1 : 0, ale v golfu se podle Pravidel říká, že „vede o jednu jamku“ (v angličtine 1up). Když stejný hráč A vyhraje další jamku, opět nevede 2 : 0, ale „vede o dvě jamky“ (2up). Když další jamku vyhraje jeho soupeř, hráč B, není stav zápasu 2 : 1 pro hráče A, ale hráč A „vede o jednu jamku“. Když hráči mají na jamce stejný výsledek, podle Pravidel se říká, že „jamku půlí“ a stav zápasu se nemění.

Hráči většinou nehrají 18 jamek, jako ve hře na rány, skončí někdy dříve, naopak, když po 18.jamkách je stav nerozhodný, pokračují znova od jamky číslo 1 a většinou se hraje do prvního rozhodnutí „sudden death – náhlá smrt“. Kdo první vyhraje jamku, je vítězem.

Kdy tedy zápas končí, a jaký bude výsledek?
Například se stane, že hráči dohráli 14. jamku a hráč A „vede o tři jamky“ (3up). Ke hře zbývají ještě čtyři jamky, ale konec zápasu ještě není, neboť hráč B může vyhrát všechny čtyři zbývající jamky a tím i celý zápas. Hrají tedy dál.

Ukážeme si dále několik variant, jak se může zápas vyvíjet. Kdyby hráč B vyhrál jamky č.15, 16 a 17, vyrovnal by stav zápasu, podle Pravidel se říká „zápas je all square“. Kdo potom vyhraje jamku č.18 je vítězem s výsledkem 1/0. Hráč „vede o jednu“ a žádná jamka „nezbývá ke hraní“. Hra končí. Kdyby hráči 18.jamku půlili, musí pokračovat na jamce č.1. Ve hře na jamky se hraje většinou do rozhodnutí, protože vítěz postupuje v pavouku dále a poražený je vyřazen. Kdo vyhraje je vítězem s výsledkem „na 19.jamce“. Když hráči několik jamek půlí, je výsledek třeba „na 23.jamce“.

Vraťme se zpátky na konec jamky č.14. Hráč A „vede o tři jamky“ a vyhraje 15.jamku. Vede tedy o čtyři jamky a ke hře zbývají už jen tři jamky, zápas končí už na 15.jamce s výsledkem 4/3.
Kdyby hráči 15.jamku půlili, vedl by hráč A o tři jamky, a právě tři jamky zbývají ke hraní. Konec ještě není, ale hráč B může ještě vyrovnat a v rozehrávce vyhrát. V této situaci se používá podle Pravidel výraz „hráč  A je dormie“. V této situaci hráči A stačí nejen jednu jamku vyhrát, ale dokonce mu stačí jednu jamku půlit. Když 16.jamku hráči půlí, hráč A stále vede o tři jamky, ale ke hře zbývají jen jamky dvě. Hráč A je vítězem s výsledkem 3/2. Když hráč A 16.jamku vyhraje, je vítězem s výsledkem 4/2.
Proto jsou poslední jamky zajímavé a vítězství na každé jamce ke konci je velmi důležité.

Že je hra na jamky zajímavá? Hrajte ji, když hrajete ve dvou.

Václav Janoušek, předseda Komise rozhodčích České golfové federace