ČPP – LEFT
ČPP – RIGHT
ČPP – TOP

Jak se hraje s neaktivním hendikepem

04.12.2012 | Andrej Halada | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Skoro celý letošní rok jsem strávil s neaktivním hendikepem. Má to nějaký vliv na hru a co všechno to obnáší?

Systém AKTivní-NEaktivní byl zaveden kvůli tomu, aby se zabránilo snadnému vyhrávání turnajů těmi hráči, kteří mají tzv. zadržený hendikep. Aby se nestalo, že někdo půl roku trénuje a hraje, pak přijede na jeden turnaj ročně a tam nasbírá 50 stablefordových bodů a jede domů s hezkou cenou za první místo. Český golfista tedy musí ročně odehrát alespoň čtyři turnaje, aby byl jeho hendikep stále aktivní a odpovídal momentální výkonnosti.

Z údajů ze serveru ČGF lze vyčíst, že v Česku je zhruba 13% hráčů neaktivních. O trochu méně jich je v kategorii singl HCP, zhruba 9%. Většina českých golfistů tedy odehraje minimálně čtyři turnaje ročně, případně jde na nesoutěžní výsledek. Nechci spekulovat, ale mám dojem, že část z nich ty turnaje či nesoutěžní výsledky odehraje nikoli proto, že by skutečně byla žhavá do poměřování a soutěžení, ale prostě proto, že se jim z psychologických důvodů nelíbí patřit mezi „neaktivní“.

Protože jsem v roce 2011 neodehrál potřebné čtyři turnaje, skoro celý rok 2012 jsem byl neaktivní. Nechodil jsem na turnaje a bylo mi to úplně jedno. Mohu tedy odpovědně prohlásit, že s neaktivním hendikepem se hraje úplně stejně jako s aktivním. Navíc když se mě náhodní spoluhráči ve flajtu ptali, jaký mám hendikep, vždycky jsem šalamounsky říkal: „Nemám žádný, jsem neaktivní. Někdy hraju na 12, někdy na 20.“

Až ke konci sezóny, v září a říjnu, mi přišlo pár pozvánek na turnaje a tak jsem jel. A odehrál je jako neaktivní. Pokud jedete na turnaj s vědomím, že jste „mimo hru“ a o nic nejde, hraje se vám dokonce docela dobře. Nejste ničím svázáni. Původně jsem si navíc myslel, že se mi ani nebude měnit hendikep. Ale ten se mění, jen tu případnou cenu neberete.

Na prvním turnaji jsem zahrál 34 bodů a skončil bych třetí. Asi bych si šel pro tašku s míčky a čepicí – obojího mám ale doma fůru. Druhý turnaj jsem zahrál za 40 stablefordů, skončil bych druhý. Bral bych lahev vína a voucher na masáž. Třetí turnaj s neaktivním hendikepem jsem zahrál za 36 bodů a zase bych dostal igelitku s dárky. Nemrzelo mne, že si ji odnesl někdo jiný.

Na tomto třetím turnaji jsem se také potkal s předsedou hendikepové komise ČGF, Daliborem Procházkou, a zavedl s ním řeč na téma AKT-NE. Když jsem mu popsal své tři výsledky z turnajů, sdělil mi: „No vidíte, vy zrovna jste typický příklad zadrženého hendikepu!“

To mně vážně překvapilo. S výsledky 34, 40 a 36 bodů zadržený? Dvakrát v normě a jednou nad ní, a to rozhodně ne o nějakých pět a více ran, ale pouze o čtyři?

Bylo mi ovšem řečeno, že hendikep není přesným odrazem celkové výkonnosti hráče, ale že se počítají z větší části jen jeho lepší výsledky. Hráč by tedy měl v zásadě hrát na spodní hranici ochranné zóny i lehce pod ní. Pokud tedy má někdo číselný hendikep 10, spíš hraje takových 13-15 ran nad par. Evropský systém a počítání hendikepů podle stablefordů je tedy něco na způsob růžových brýlí. Vaše číslo je hezčí než vaše faktická výkonnost.

Nakonec jsem letos jel ještě na jeden turnaj, zahrál 30 bodů a příští rok budu aktivní. I když si nemyslím, že mi to k něčemu bude. Obecně si navíc myslím, že celý systém AKT-NE je k ničemu. Typickým příkladem jsou začínající hráči v kategorii 37-54, kteří při troše talentu ke golfu snižují jako diví, hrají často výsledky nad 40 či 45 bodů, ačkoli by hned od začátku už měli mít hendikep třeba 30 (a měl by jim ho „ručně“ upravit STK jeho domovského klubu). Naopak hráči s hendikepem pod 20, kteří hrají pár let, v zásadě už nic nezadržují a je úplně jedno, jestli ročně nějaký turnaj odehrají nebo ne. Systém AKT-NE tak jen zapadá do nenormálního turnajově-hendikepového bláznění, které v Česku panuje. Lidé řeší desetiny svých hendikepů, pořád se snaží snižovat a jsou i při rekreační hře nervózní z toho, že nehrají „na své“. Hypertrofie poměřování výkonů u nás dosáhla míry, která s tradicí golfu jako relaxačně-přírodního zážitku nemá až tolik společného.

Andrej Halada, www.navzduchu.cz

Počet přečtení: 3 084
Komentáře
 • Karel napsal:

  to Medicin: abyste ucinne snizil, potreboval byste tech “srotu” asi 30 :-) Me soutezeni bavi a nemit nad sebou damokluv mec koneneho vysledku je pro me z golfu prochazka. Je to o nature. Jedno i druhe ma svoji hodnotu. HCP system IMHO take.

 • Michal Husak napsal:

  Z definice a konstrukce HCP opravdu vyplývá že jste typickým příkladem gofisty se zadrežným HCP. Ve vaši kategorii HCP je předpokáldaný výsledek (plynoucí z konstrukce HCP) cca 32-33 (to že by golfist mněl hrát 36 je špatně pochopený mýtus). Takže jste všechny turnaje hrál nadprůměrně dobře a váš HCP nesedí (matematické zdúvodnění viz definice Gausova rozdělení a spůsob výpočtu HCP).

 • Ota Doležal napsal:

  Andreji, zcela s Tebou souhlasím. Na turnaje nechodím de facto již více jak 10 let, protože mne nebaví sledovat spoluhráče, jak v honbě za pofidérním hcp švindlují. To mne tak otrávilo, že až na výjimky jsou pro mne turnaje mrháním času. Raději si jdu zahrát s kamarády a to je pak bitva a nejtvrdší škola pravidel. Sledoval jsem coby marshal jeden turnaj z celonárodního megalomanského seriálu o zájezdy a bylo mi blivno, co hráči předváděli. Jinak ve světě, kde jsem hrál na několika světadílech, ve valné většině je hcp lidem šumafuk. Dokonce jsem zažil na hřišti CMR (jak pikantní) v Jižní Africe, že jsme museli projít ve všední den do 12:00 jamkou č.10, protože pak startoval turnaj. A proč? Normální člověk přece přes týden pracuje a o víkendu si chce jen tak zahrát. Divné, co? A poslední poznatek. Většina českých hráčů se honí za hcp, ale kolik jich dosáhlo už konečně (po 23 letech !!!) třeba na European Tour či výše? Nikdo !!! Klára Spilková je výjimkou potvrzující pravidlo. Není to o hcp, ale o chuti člověka něco dokázat a někam to dotáhnout. A to povětšinou nemáme v nátuře.

 • Hl.Honza napsal:

  Dodatek: v turnajích na rány (nikoliv stableford) tato úprava neplatí a můžete i jako neaktivní vyhrát turnaj.

 • Gian napsal:

  Podle mého názoru je pravou tradicí golfu právě to poměřování a ne “relaxačně-přírodní zážitek”.

 • Medcin napsal:

  Celé je to logicky postavené na hlavu. Pokud budu chtít vyhrát nějaký turnaj, tak před ním zahraju tři šroty za sebou (na to stačí kamarád a tři devítky), dostatečně si snížím HCP a pak hurá na turnaji sbírat stejbly. Pokud je skutečně trápí tento druh podvodů, tak ať se prostě nesnižuje HCP. Vysbíráš sice pár cen cestou nahoru, ale to je odměna za to, že jsi zahrál nejlepší výsledek svého života a ne posledních 14 dnů.

  Jinak píšete 4 turnaje. Sakra, myslel jsem, že stačí tři. To abych rychle ještě někde ušel devítku.

 • Zapoj se do diskuze

  Jméno:
  E-mail:
  Váš příspěvek:

  TOPlist
  Mediaboard Square 300 Skanska
  Square 300 Šípková 25. 9. – 8. 10. 2017