DRFG – left
DRFG – right
DRFG – top

Jak má vypadat poslední dějství?

03.12.2013 | Antonín Ebr | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Spousta zajímavých a dramatických událostí, které se v turnajích odehrávají na posledních jamkách, jsou vzrušující právě tím, že zde hra končí – na konci sezony jsme si to zde připomněli v jiných textech. Ale zaslouží si “finálovka” vždy takovou pozornost? Jak má vlastně správná osmnáctka vypadat? Přinášíme pohled architekta, greenkeepera, profesionála, psycholožky a sázkaře.

“Poslední jamka by měla být náročnou prověrkou sil. Nejlépe strategický či heroický typ jamky,“ říká golfový architekt Jiří Velden, podle kterého by mělo jít o náročný čtyřpar, nebo zajímavý pětipar. „To proto, aby byl odměněn úspěšnější hráč, zejména při jamkovce,“ vysvětluje.

Vítaným zpestřením jsou náročné bunkery, voda, porosty či více zvlněný green. Velden neuznává jamky s možností hry mimo semirough. „Zvýhodnění dlouhého a nepřesného hráče jde proti duchu hry,“ čertí se architekt. Důležité jsou také zakomponování jamky do krajiny, umístění klubovny a přítomnost diváků.

„Jamka by měla odpovídat celkovému charakteru hřiště a hlavně nevybočovat z logického uspořádání, ani co se týká použitelnosti holí,“ myslí si Michal Voigts, šéf Českého svazu greenkeeperů. „Neměla by být nejlehčí, ale ani součástí místního amen corneru.“
Voigts přidává i opomíjený pohled, že osmnáctka by neměla směřovat na západ či jihozápad kvůli nepříjemné dohrávce proti slunci. „Jde o výkladní skříň celého hřiště. Proto je třeba klást důraz na tvar i velikost greenu a na dostatečné množství pozic k navrtání jamky právě s ohledem na typ soutěže,“ doplňuje greenkeeper.

Podle nejlepšího českého hráče uplynulých sezon Marka Nového se obyčejně se tato kombinace povede, když je poslední jamkou pětipar. “Pak je tou třešničkou na dortu, završením několikahodinového zápolení,“ myslí si profesionál.

Osmnáctka má lákat k riskování, ale nabízet i cestu jistoty. „Právě volba strategie by měla přispívat k zajímavosti zápasů. Pro diváka i hráče není nic lepšího než vyvrcholení zápasu na poslední jamce,“ dodává Nový.

Cílem sportovního psychologa je, aby hráči dokázali vydržet v optimálním stavu mysli po celé soutěžní kolo, tedy až do osmnáctky. „Golf je to složitá šachová partie a na poslední jamce může čekat ten nejdůležitější tah,“ říká psycholožka Eva Šauerová.

Jamka je důležitá i pro ty, co se rádi na hru sázejí. „Máme pravidlo, že kdo prohrává, byť třeba jen o jeden bod, může dát na poslední jamce flek, přestože je už zdvojená,“ vysvětluje vášnivý hráč a manažer I. ČLTK Praha Vladislav Šavrda s tím, že spravedlivé to ale není.

Počet přečtení: 1 272
Komentáře
 • JiriK napsal:

  Jako hráči mi vadí, že mnohdy krásná jamka je devalvována možností hry přes “Krakonošovo”, což znamená, že jamka není nijak ohraničená a pří “úletu balonu” se hraje beztrestně z polí, či sousedních fervejí, mnohdy snadněji, jak z vlastí ferveje (krytí grýnu bunkery a pod.). Jako sázkaři, máme s kamarády již léty ověřené zajímavé vyvrcholení hry. Prohrávající strana může flekovat kdy chce a na poslední jamce vyhlásit “Vabank”, kdy se hraje o vše (1/2 na součet a 1/2 na best) a jde s odpalovat. Tam je potom inspirace pro psychology a studijního materiálu pro psychiatry! Hezkou hru a chce to hlavně sílu:-)

 • Zapoj se do diskuze

  Jméno:
  E-mail:
  Váš příspěvek:

  TOPlist
  Square 300 Šípková 25. 9. – 8. 10. 2017