Ishikawův incident znázorňuje zajímavé kulturní rozdíly

15.06.2011 | Aneta Zárubová | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Ryo Ishikawa, jeden z nejoblíbenějších golfistů, měl nedávno problém s řízením. Jeho incident je věcí, která se devatenáctiletým zcela běžně stává. Dostal se do problémů za nevědomá a z našeho pohledu trochu banální přestupek za volantem. Golfový šampión, kterému bude v září dvacet byl chycen za nevědomé řízení bez platného řidičského průkazu.

Ishikawa nedávno obdržel platný mezinárodní řidičský průkaz ve Spojených Státech, ale ten se jeví jako neplatný v Japonsku, protože místní zákony praví, že by musel hráč být v zahraničí alespoň po dobu  celých tří měsíců, aby se jeho řidičský průkaz stal platným. Na přestupek se přišlo, když byl Ryo spatřen, jak řídí stříbrný vůz Audi, který vyhrál v jednom místním turnaji. Ani Ryo ani jeho otec si nebyli vědomi nepatrné nuance v zákoně, který golfista porušil.

Zde je patrný jistý rozdíl v kulturách, jelikož v Japonsku je celá záležitost velkou událostí. Golfista sám se musel veřejně za přestupek omluvit. A nejen on, ale i jeho otec a sponzoři. Ryo je v Japonsku velkou superstar, pokud by se toto stalo někomu ze západní kultury, těžko by se zpráva dostala na tolik titulních stran, jako tomu bylo právě v Japonsku. V naší kultuře by se ani nežádalo o omluvu, protože omluva se rovná přiznání viny.  V Japonsku je ale viděna jako gesto pokory a zájem o druhé. Ryo se nijak nevymlouval, na své konferenci řekl: „Je to má nedbalost, je mi moc líto, že jsem způsobil problémy sponzorům a golfovým fanouškům.“ Ani jediná zmínka nepadla o tom, že by byl v tomto ohledu zákon hloupý. Naopak Ishikawa dodal, že se bude více snažit, aby byl lepším člověkem.

Z našeho pohledu je jeho jednání pozoruhodné, jsme zvyklí vidět naše superstar a politiky jakkoliv, jen ne při omluvě. V Japonsku je kladen velký důraz na demonstraci vlastní zodpovědnosti. Na golfistovi je okouzlující jeho vybraná řeč, nepředstíraná rezervovanost.


Aneta Zárubová