Hrátky s žebříčkem

01.01.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Vzhledem k dvoutýdenní turnajové přestávce je světový mužský žebříček od 15. prosince neaktivní, nicméně teprve poslední den minulého roku definitivně stvrdil jeho podobu. A tak třeba Jihoafričan Branden Grace a s ním i další hráči vědí, že si letos zahrají Masters. Podle jednoho z klasických kritérií má právo startu na prvním majoru sezony ještě padesátý hráč rankingu z jeho posledního vydání v předchozím roce.

Když jsme u první padesátky, najdeme v ní jedenadvacet Američanů, což je navzdory rydercupovým prohrám z uplynulých let jakýsi doklad převahy USA. Posuzováno podle top 10 to už tak úplně nevyzní. Jasně prvnímu Tigeru Woodsovi sekundují čtyři krajané, takže Spojené státy okupují polovinu nejlepší desítky, ale až ve spodní části – Phil Mickelson je pátý, Matt Kuchar sedmý, Steve Stricker osmý a Zach Johnson devátý.

Kompletní pořadí najdete po prokliku zde. My si však všimneme údajů, jež z žebříčku nejsou na první pohled patrné. Sluší se začít u toho nejlepšího.

Nejvíc žebříčkových bodů nastřádal za kalendářní rok 2013 Woods. Dělá to 488,75 bodu. Konkurovat mu v tom může pouze Henrik Stenson. Švéd za prvním mužem světa zaostal pouze o 3,65 bodu, třetí Australan Adam Scott je o sto bodů zpět.

U Woodse pak vynikne jeho efektivita. Nastoupil pouze do 19 turnajů, zatímco Stenson jich na svou porci potřeboval 31. Podle průměru je mezi oběma nejvýraznějšími postavami sezony velký rozdíl – 25,7 bodu na turnaj proti 15,6. Je to dáno samozřejmě také tím, že Tiger se přihlašuje v drtivé většině na nejsilněji obsazené turnaje, kde je díky nabitému startovnímu poli největší možnost posilovat se další bodovou porcí.

„Už nejsou jen majory a The Players, ale také turnaje World Golf Championship, na konci roku pak play-off. Nejlepší hráči se potkávají častěji. Jsem na svůj výsledek náležitě hrdý,“ komentoval čísla Woods pro server golf.com.

Podíváme-li se na celkový počet turnajů, z nichž se hráčům do žebříčku započítávají body (tj. dva roky zpátky), tam už rozdíl mezi Woodsem a dalšími v pořadí není tak velký, nebo dokonce žádný. Vedoucí golfista absolvoval od února 2012 jedenačtyřicet startů, stejně jako druhý Scott. Pro toho je typické, že do hry se dostává až na přelomu února a března a před dubnovým Masters hraje třikrát či čtyřikrát. Taktika se mu konečně vyplatila, protože slavný major vyhrál.

Méně startů započítávaných do žebříčku má ze špičky jen Steve Stricker (40), jinak se počty pohybují kolem padesáti. Nad počet 52 pak důmyslný alogoritmus hráčům nejméně povedené starty škrtá.

Jedním z důležitých zásad je, že čím vzdálenější turnaj, tím menší má hodnotu. A tak mělo například Woodsovo vítězství na The Players v okamžiku, kdy ho dosáhl, hodnotu 80 bodů. To byla ale v 19. kalendářním týdnu. Dnes už mu za něj žebříčkové počty vezmou jen 61,74 bodu. Mickelsonův triumf na The Open Championship měl ve 29. týdnu absolutní hodnotu 100, teď na konci roku je to 88,04 bodu.

Stensonův průnik z 53. místa na konci loňského roku až na momentální třetí je impozantní. V první padesátce se ale najdou větší skokani. Nováček roku v zámoří Jordan Spieth byl loni na 809. místě, teď je dvaadvacátý. Je to samozřejmě dáno tím, že v roce 2012 odehrál Američan pouze šest profesionálních turnajů.

Pozornost na sebe strhl i Japonec Hideki Macujama posunem ze 127. místa na třiadvacáté. Kanaďan Graham DeLaet má meziroční zlepšení 177./36. a Američan Kevin Streelman 225./44.

Z loňského top 10 vypadlo šest hráčů, mezi nimi Angličané Luke Donald (2./17.) a Lee Westwood (7./25.), nejníže Jihoafričan Louis Oosthuizen (6./34.). Z top 50 zaznamenal největší pokles Japonec Hiroyuki Fudžita (43./145.). A samozřejmě severoirský fenomén nové doby Rory McIlroy si také asi nepředstavoval, že místo vedoucího muže opustí tak rychle (Woods ho vystřídal ve 13. týdnu) a tak výrazně (od 42. týdne doteď je šestý).