Hole od krejčího

03.04.2013 | Ivan Paggio | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Kdo poznal oblek šitý na míru vlastní postavy, už nikdy nechce nosit konfekci. Kdo poznal boty ušité ševcem na vlastní nohu, už nikdy do prodejny obuvi nezabloudí. S golfovými holemi je to obdobné. S těmi koupenými v obchodě budete hrát a budete spokojeni. Pokud však poznáte hole postavené na míru vaší postavy, švihu a herní dovednosti, už vás konfekční hole nejspíš nikdy neosloví.

Úprava holí na míru, neboli fitting, je vysoce propracovaný technologický postup, který využívá nejnovějších poznatků fyziky, biomechaniky a poskytne hráči právě takové hole, které mají pro jeho hru nejvhodnější parametry. Spočívá ve studiu a analýze proporcí hráče, stylu a intenzity jeho švihu a výstupem je návrh složení holí. Fitér se probírá houštinou možností a nakonec navrhne hráči správný typ hlavy hole, správný typ násady neboli shaftu a rukojetí, neboli gripů.

S protokolem parametrů pak můžete dojít ke kterémukoli prodejci dle svého gusta a vyžadovat hole s těmito charakteristikami. Skládání holí z jednotlivých prvků pak také umožňuje výběr barev a designu podle vlastního vkusu.
Na hendikep, který bývá v prodejně často brán za základní parametr výběru holí, klidně zapomeňte. O hráči nic nevypovídá, protože může být získán ze špatných ran a vynikajícího puttování nebo naopak.

Abychom nemluvili naprázdno: požádali jsme specializovanou firmu o fitting pro tři úrovně běžných hráčů. Za figuranty posloužili naši spolupracovníci. Jeden se singl hendikepem a dva s rekreačními hendikepy, z toho jedna žena. Soutěžní hendikep jsme vynechali, ten je obzvláště složitý a náročný.

Prožili jsme jeden den ve fitting centru a sledovali analýzu a výstupy pro tři hráče.

Fitér začne registrací hráče do počítačového programu. Změří výšku rukou od podlahy, velikost dlaně a délky prstů. Poté postaví hráče na odpalovací podložku a nechá ho odpálit spoustu míčů s několika hlavami hole.  Pomocí radaru vykresluje charakteristiku jeho úderu na obrazovku a mění hlavy hole. Z dostatečného množství dat vybere k vhodné hlavě několik alternativ shaftu, které namontuje na hlavu zkušební hole a dá hráči opět ke zkoušení odpalů a vykreslování nejlepší úderové křivky.  Postupně vyřazuje méně vhodné shafty, až skončí u toho optimálního.
U shaftu je velmi důležitá frekvence kmitů a konstantní průřez. Běžné hole nabízejí pouze několik frekvencí a hodně tolerance průřezu. Fitér však může vybírat z několika desítek frekvencí, které charakterizují tuhost shaftu a mnoha kvalitativních variant. Tady už nastupuje také cena. Shafty jsou k dispozici od několika stovek až k desítkám tisíc korun za kus.
Poté pomocí speciální podložky a značkovacích nálepek zjistí po několika úderech správný úhel hole vůči shaftu, zvaný lie a namontuje optimální hlavu hole. Opět mnoho ran a výměna několika hlav hole, než se najde ta optimální.
S rukojetí, neboli gripem je to jednodušší. Fitér v základu vybírá tloušťku podle délky hráčových prstů a velikosti dlaně. Strukturu a povrch podle síly hráčova úderu. Vzhledem k obrovskému množství nabízených gripů si zde najde úlohu i hráčovo oko a uplatní se i hráčův vkus.

Fitting není pouze o absolutních datech, ale také o jejich interpretaci. Zkušený fitér podle dat vybere hned pár kusů holí a nemusí zkoušet desítky různých variant. S vybranými holemi opět proměří dráhu odpalovaných míčů a zjišťuje zda, výběr byl správný, zda hráči napomohl k lepší trajektorii míče.

Fitting se uskutečňuje na dřeva, železa, wedge,  puttery a pozor, i na míče. Pozitivem také je, že vlastní fitting hráči nenutí žádnou konkrétní značku hole, ale hledá technicky nevhodnější nástroj k provedení úderu. Značka holí se vybírá až poté, co jsou stanoveny parametry. A zde nastupují překvapení. Jako v našem případě u singl hendikepového hráče, který zjistil, že nejlepší rány hraje hlavami holí zcela neznámé značky, shaftem s jinou tuhostí, než hrál doposud a s nejběžnějším gripem.

Analýza – fitting může jít do různých hloubek. Ta základní trvá zhruba půlhodinku, pokročilá dvakrát tolik a ta opravdu hluboká asi 90 minut. Vzhledem k tomu, že kromě zkoušek putteru, stále odpalovali  plným švihem, odcházeli naši figuranti z fittingu dost unavení.

Na následujících záběrech, které jsme pro vás natočili, můžete jednotlivé fáze fittingu posoudit. Proběhl ve fittingovém centru společnosti Golfsmith v pražském indooru Čechie.

 


 

.